2018 En Ferah Salon Dekorasyonu Püf Noktaları

2018 En Ferah Salon Dekorasyonu Püf Noktaları

2018 En Ferah Salon Dekorasyonu Püf Noktaları

Salon Dekorasyonu

Salon bir evin en önemli bölümlerinden biridir. Evimize gelen misafirlerimizi evin salonunda ağırladığımız için salon bizim dışarıya açılan yüzümüzdür. Salon takımı, yemek takımı, konsollar, gümüşlük ve perdeleriyle çok yoğun bir oda olması nedeniyle salonun dekorasyonuna daha fazla özen göstermek gerekir.

Doğru-Salon-Dekorasyon-Püf-Noktaları

Küçük salonlar genellikle tıka basa doldurularak iç karartıcı bir ortam oluşturulur. Geniş salonlar da boş bırakılarak, çok yoğun eşya kullanılarak ve yanlış renk seçimleri ile kötü görüntüler oluşturulmaktadır. Salon çok fazla parçanın bir arada olduğu bir bölümdür bu nedenle parçaların birbirleriyle uyumuna dikkat edilmelidir.

Sizler için bu yazımızda 2018 en iyi ve ferah olan salon dekorasyon modellerini, salon avize modellerini anlattık.

İlginizi Çekebilir:Alçak Basık Tavanlı Ev Dekorasyon Perde Aydınlatma Avize Önerileri”yazımızı inceleyebilirsiniz.

Salon Ne Renk Olmalıdır?

Salonunuzun ne renk olacağına karar verirken birçok etken göz önünde bulundurulmalıdır. Odanın büyüklüğü, mobilya ve kapıların rengi gibi birçok etken odanın rengini seçerken bize yardımcı olacaktır.

Salon rengine karar verirken odanın ne kadar ışık aldığını ve büyüklüğünü dikkate almak gerekir. Açık renkler salonu olduğundan geniş gösterir ama bazen salona koyu renkleri de kullanmak gerekir. Genellikle sade renkler kullanılsa da salonda mutlaka sade renkler kullanılmalı diyemeyiz çünkü kişiliğiniz bu renklere uygun olmayabilir ve salonumuzdan kısa sürede sıkılabilirsiniz.

Doğru Salon Renk Seçenekleri

Doğru Salon Renk Seçenekleri

 

Öncelikle odanın ışığına ve büyüklüğüne bakarak işe başlayabiliriz. Az ışık alan ve küçük odalarda daha sade ve açık renkler tercih etmek gerekir. Bu odalarda koyu renkleri kullanmak odayı daha küçük ve sıkıcı hale getirecektir. Ve oda size huzur vermeyecek aksine çabucak sıkılmanıza neden olacaktır.

Işığı güzel alan ve geniş odalarda isteğe göre koyu renkler tercih edilebilir. Geniş odalarda koyu renkler daha uyumlu ve sıcak bir ortam oluşturacaktır. Geniş odalarda açık renkler odayı daha geniş dolayısıyla boş gösterecektir.

Salon-İçin-Kombinler

Salon-İçin-Kombinler

Başka evlerde ya da kataloglarda gördüğünüz salon örneklerini doğru kombinasyonlar ile salonunuza yansıtabilirsiniz. Fakat bunu doğru yapmak çok zordur. Mesela bir evin mobilyası ile diğer evin duvar rengini beğenerek kombine etmek çok doğru olmayabilir. Tonları doğru ayarlamak gerekir. Aksi halde hem sizin hem de misafirlerinizin sıkılmasına neden olabilir.

Tabi ki sevdiğiniz renkleri göz ardı etmeyiniz. Sevdiğiniz renkleri odanıza yansıtmak iyi hissetmenizi sağlayacaktır. Açık ya da koyu renkleri seviyorsanız mobilyanız ve odanıza göre uyumlu renkler bulabilir ve odanıza yansıtabilirsiniz. Bunun için bir uzmana danışabilirsiniz. Eğer bir uzmana ulaşma imkanınız yoksa kataloglar ve İnternet ortamında ki örnekleri inceleyerek kişiliğinize ve zevkinize en uygun salon rengini bulabilirsiniz.

 

En Ferah Salon Avize Seçimi

Avizeler hemen hemen her odanın görüntüsü için mükemmel bir eklemedir. Sadece mümkün olan en iyi ışığı sağlamazlar, aynı zamanda bir tasarım ögesi olarak, dikkati çekebilirler. Veya sadece güzel bir şekilde tasarlanmış bir alana başka bir hava katarlar. Odanın neresinde ve ne kadar yüksekte olması gerektiğini bilmek temel konulardan ikisidir.

Salon Avize Modelleri

Salon Avize Modelleri

Bu muhteşem aydınlatmalar ile kusursuz bir salon dekorasyonu için ipuçlarını takip edin.

Avize Seçerken Dikkat Edilecek Püf Noktaları

 • Avizeniz’in doğru boyutta olduğundan emin olun . İyi bir kural, odanın boyutlarını ölçerek işe başlayabilirsiniz. Mesela odanızın boyutları 15x 20 feet(33 cm) olsun. 15+20=35inç (inç=2,54 cm 35×2,54=89 cm yani odanızın avizesi 89-90 cm çapını geçmeyecek büyüklükte olmalıdır.
 • Özellikle büyük odalarda, ışığın az olacağını düşünüyorsanız bir tek avize ile yetinmek zorunda değilsiniz. Odanızın dekorasyonuna uyum sağlayabilecek 2 veya 3 avizeyi bir arada dekore edebilirsiniz.

 

 • Yeni stilleri denemekten korkmayın. Bazen modern bir avize antikalarla dolu bir odada harika görünebilir veya klasik bir avize çağdaş bir odada harika görünebilir. Bu nedenle zevkinizi denemeden asla vaz geçmeyin.

 

 • Peki enerji tasarrufu ne kadar önemli? Evet, eğer ev dekorasyonu yapıyorsanız, sadece tasarıma odaklanmayın. Enerji tasarrufu da çok önemli bir noktadır. Eğer enerji tasarrufu ile tasarımı bir araya getirebilirseniz, bu daha mükemmel olacaktır.

 

 • Avizenin üzerinde herhangi bir aksesuar veya motif işleme varsa, sağlam bir şekilde sabitlenmesi gerekir. Tutturma işlemi sağlam olmaz ise, en ufak bir sarsıntıda veya ampulün verdiği sıcaklık ile düşebilir ya da yerinden çıkabilir. Bu hem dekorasyonunuzu hemde cebinizi etkileyecektir.

 

Yemek Odası Avizeleri

Yemek Odası Avizeleri

Yemek Odası Avizeleri

 • Avizeyi (çoğu durumda) odadan ziyade, yemek masasının üzerinde ortalayın.

 

 • Masaya çok yakın ve süslü avizeler asmaktan kaçının, bu görsel olarak iyi durmayacak ve ışığın sizi rakatsız etmesine neden olacaktır. Eğer büyük ve ağır görünümlü bir avize tercih ederseniz, avizeyi masadan oldukça yüksek tutmaya çalışın.

 

 • Yemek masası üzerine asılan avizeler masadan 90-100 cm yüksek olmalıdır. Fakat bunu yaparken masanın iyi ve dengeli ışık aldığından emin olunmalıdır.

 

 • Koyu renkli avizeler ışığı %30-50 oranında azalttığı için çok fazla tercih edilmemelidir. Bunun yerine açık renk veya ışık oranı yüksek olan koyu renkli avizeler tercih edilmelidir.

 

 • Yaşam alanlarınızın bütününde olduğu gibi salon dekorasyonunuzda da güvenliği ön planda tutmalısınız. Mekanın tavanına asacağınız bir salon avizesinin ağırlığının doğru bir biçimde hesap edildiğinden ve tasarımında kullanılan her türlü parçanın montajının hataya pay bırakmadan yapıldığından emin olmalı ve güvenliğinizi riske atmamalısınız.

 

En Ferah Salon Perde Seçim Önerileri

Evinizin perdesi, içinde yaşayan insanlar hakkında çok şey söyleyebiliyor. Bu yüzden birçok insan perdelerin seçimi konusunda dikkatli ve sabırlıdır. Perdelerin renk şeması, stili, amacı ve tasarımı, asıldıkları odaya uygun olup olmadıklarına bakılır. Yanlış perde seçimi tüm odanın görüntüsünü bozabilir ve dekorasyon çabalarınız tamamen araya gider.

Salon Perde Modeli

Salon Perde Modeli

 • Genel bir kural olarak, pencere pervazından veya radyatörden kısa perdelerin kaplanmasını öneriyoruz.Uzun perdelerin zeminin birkaç cm üzerine olmasını öneririz. Daha lüks bir görünüm için, perdelerinizin zemine “havuz” yapmasını deneyebilirsiniz. Bu, sıcaklık ve rahatlık oluşturabilir, ancak altta kirleneceklerinden düzenli olarak açılacak ve kapanacak perdeler için uygun olmayabilir.

 

 • Zemin ile pencere seviyesinin arasında kalan perdeler kısaymış havası verebilir. Bu görüntü güzel durmayacaktır. Bu nedenle boyuna dikkat edilmelidir.

 

 • Eğer pencere kenarlarında beton kirişler var ise perde genişliğinin kirişlere kadar olması görüntüyü daha da güzelleştirecektir.

 

 • Perde alırken odanın ışığını ve tonlamasını iyi hesaplamalısınız. Koyu renk özel perdeler ya da açık renk perdeleri tercih ederken odanızın ve pencerenizin büyüklüğüne dikkat etmeniz gerekir. Koyu renk perdeler küçük odalarda karanlık ve basık bir hava estirecektir.

Etiketler:

Bu Yazıyı Sosyal Medyada Paylaş

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz