Gözlük Alırken Nelere Dikkat Etmek Gerekir

Gözlük Alırken Nelere Dikkat Etmek Gerekir

Gözlük Alırken Nelere Dikkat Etmek Gerekir

Gözlük günümüzde hemen herkesin kullandığı ve vazgeçilmez aksesuarlarımızdan biridir. Birçok insanın, sağlıklı bir göz, güneş ışınlarından korunmak ve aksesuar amaçlı kullandığı gözlükleri almak için nelere dikkat etmek gerekir? Gözlük alımına dikkat etmek önemli midir? Her gözlük takılabilir mi? Gözlük camının kalitesi önemlimidir?

Gözlük alırken nelere dikkatedilmelidir

Uzmanlar doktor muayenesi olmadan gözlük almanın yarardan çok zararlı olabileceğini söylemektedir. Bizim için en doğru gözlüğün hangisi olacağını bir uzmana danışmak göz sağlığımız için daha yararlı olacaktır. Özellikle dinlendirici gözlük alımı konusundaki yanlışlık gitgide artmakla birlikte göz sağlığımızı da olumsuz yönde etkilemektedir. Dinlendirici olarak ifade edilen gözlükler, düşük numaralı gözlüklerdir. Bu şekilde ifade edilmesi yanlış olmakla birlikte insanları da yanıltmaktadır. Bir uzman tavsiyesi olmadan, düşük dereceli de olsa gözlük kullanımından kaçınılmalıdır.

Gözlük alırken nelere dikkat edilmelidir?

1. Gözlükleriniz yüzünüzü nasıl çerçeveleyeceği, ve yüz şeklinizi nasıl tamamladıkları çok önemlidir. Bir uzmana ya da optik üreticilerinden yardım alarak doğru çerçeveye karar verebilirsiniz. Kaliteli çerçeveler pahalı olabilir fakat sağlığınız için önemli bir tercih olacaktır.

Çerçeve seçerken bir uzmana danışma imkanınız yoksa şunlara dikkat edebilirsiniz.

Yuvarlak yüzler için; Köşeli çerçeveler tercih edin. Gözlük sapınızı daha kalın seçerek yüzünüzü daha uzun gösterebilirsiniz. Çok yuvarlak gözlüklerden uzak durun.

Oval yüzler için; Yüzünüzün doğal orantısını bozacak çerçevelerden uzak durun. Çerçeve seçimlerinizin yüzünüzle orantılı olmasına dikkat edin. Genişliği yüzünüzün en geniş kısmı kadar olan çerçeveler tercih edin. Gözlük sapınız da yüzünüzün dengesini bozacak kadar alçak ya da düşük saplı olmamalı.

Kare yüzler için; Çerçeve tercihlerinizi yuvarlak olanlardan yana kullanmalısınız. Dikdörtgen yüz şekline sahipseniz gözlük sapınızı daha ince seçerek yüzünüzü daha kısa gösterebilirsiniz. Kare yüz şekline sahipseniz  gözlük sapınızı daha kalın seçerek yüzünüzü daha uzun gösterebilirsiniz. ”Cat Eye” denilen gözlükler de köşeli yüzler için biçilmiş kaftandır!

Elmas yüzler için; Üst kenarı belirgin çerçeveler seçmek alnınızı geniş gösterecektir. Çerçeve düz ya da yuvarlak olabilir. Alçak saplı gözlüklerden uzak durun.

Kalp şeklindeki yüzler için; Çerçeveler göz seviyesinin altında kalan hattı geniş göstermeli ve dar çenenizi dengelemelidir. Bunun için de alt kısmı daha geniş çerçeveleri tercih edin. Alçak saplı gözlükler daha dengeli bir görüntü oluşturacaktır. Desenli ve kalın çerçeveli gözlükleri seçip yüz hatlarınıza dikkat çekmek doğru bir hareket olmayacaktır.

2. Güneşten gelen ultraviyole (morötesi) ışınlar, özellikle ileri yaşlarda kanser oluşumundan sarı nokta hastalıklarına, katarakt oluşumundan göz alerjilerine kadar birçok hastalığın en önemli sebepleri arasındadır. Doğal şartlarda güneşli ortamlarda göz kapaklarımız kısılır ve göz bebeklerimiz küçülür. Bu şekilde zararlı ışınlardan gözü koruyan, doğal bir göz koruma mekanizması vardır. Güneş gözlüğü taktığımızda ise bu refleksler azalacaktır. Yani göz bebekleri ve göz kapakları daha açık duracaktır. Bu durumda gözlerimizi rahatlatarak açılmasına sebep olan güneş gözlüğü eğer UV ışınları iyi süzemiyor ise bu ışınların göz yüzeyine ve içerisine girişi ile zararlı etkileri tahmin edildiği gibi daha fazla olacaktır. Bu nedenle, alacağınız güneş gözlüğünün mümkün olan en fazla UV filtrasyonunu sağladığından emin olun.

Polarize cam ve UV Filtreli(ultraviyole) cam ayrımı. Lisanslı optikçilerden aldığınız markalı her güneş gözlüğünde UV filtre vardır ve olmalıdır. Polarize filtre ise bir seçimdir. Polarize cam, deniz kenarında, karda ya da araba kullanırken yansıyan ışıkları engeller. Yansıyan ışıkların yüksek olduğu yerlerde bulunuyorsanız polarize cam tercih edebilirsiniz. Güneş gözlüğünün polarize olmaması gözü bozmaz, göz sağlığına zararlı değildir. Ancak UV koruma olmaması gözünüzde kalıcı zararlar bırakabilir. Alacağınız gözlük % 100 UV olmalıdır.

Gözlük alırken dikkat edilecekler

 

3.Numaralı gözlüklerin önemi, televizyon, bilgisayar ve mobil telefonların hayatımızın vazgeçilmezleri arasına girmeye başlamasıyla artmaya başlamıştır. Ayrıca bu yaşam tarzıyla birlikte, güneş gözlükleri, sporcu gözlükleri, koruyucu gözlükler, 3D gözlükleri de üretilmeye başlanmıştır ve gelecekte bunlara eklenecek yeni gözlük çeşitleri de olacağı tahmin edilmektedir.

Güneş gözlükleri, sadece bir ihtiyaç değil değişen yaşam tarzının olmazsa olmaz unsurlarından biridir. Yüz yüze insan ilişkilerinde öncelikle göz göze gelinir. Bu nedenle gözlük sizin dışa yansımanızdır. Gözlüğün yalnızca fonksiyonları değil görüntüsü de kişi için çok önemlidir.

Gözlük alırken sırayla, iyi bir göz muayenesinden sonra alınan doğru bir gözlük reçetesine, iyi seçilmiş bir gözlük çerçevesine, beklentilerinize cevap verecek bir çift gözlük camına ve bütün bunları yapacak iyi bir gözlükçüye ihtiyacınız olacak.

4. Renkler; Uzmanlar, camın renginin ve koyuluğunun ultraviyole önleme derecesiyle herhangi bir ilişkisi olmadığını, seçimin kişisel zevke bağlı olduğunu ve her cam renginin farklı özellikleri olduğunu söylemektedir.

Renkli gözlük

 

Günlük kullanım için, yeşil ve kahverengi olan gözlük camlarını öneren uzmanlar, Kahverengi gözlük camları kontrast artırıcı özelliğe sahiptir ve yelkencilik, balık tutma, kayak ve benzeri sporlarda yüksek ışık parlamalarına karşı mükemmeldir. Yeşil gözlük camları, bulutlu havada ve güneşlenirken kullanılan ideal bir renktir demektedirler. Mavi renk camların, karda en iyi görmeyi sağladığına dikkat çekilmekte, kırmızı ve pembe renkli camların da bilgisayarda en iyi görmeyi sağlayan renkler olduğu belirtilmektedir. Genel amaçlı kullanım için renklerin en iyisi olarak gri renkteki gözlük camlarını öneren uzmanlar, gri camların koşarken, bisiklete binerken ve golf oynarken kullanılabildiğini de ifade etmektedirler.

 

 

5. Pahalı gözlük, kaliteli gözlüktür demek doğru değildir. Güneş gözlüklerinin seçiminde yüze iyi oturması, yüz anatomisine uygun olması belki de en önemli faktörlerden biridir. Özellikle kulaklara ve burna baskı yapmayan ve mümkün olduğunca daha fazla alanı örten güneş gözlüklerini seçmek önemli. Yukarıdan ya da yanlardan güneş ışığını geçirmeyen, alttan yansıyan ışınların geçişini engelleyen büyüklükte gözlükler tercih edilmeli. Bu özellikleri taşıyan ve yukarıda saydığımız özellikteki gözlüklerin fiyatının ucuz olması sizi yanıltmamalıdır.

6. Mesleğe göre gözlük, alımına da dikkat edilmelidir. Çalıştığınız işe göre gözlük tercih etmek göz sağlığı ve gözün zararlı etkenlere karşı korunmasında önemli bir etkendir. Hangi meslekler hangi tür gözlükler tercih etmelidir.

Sürücüler, pilotlar ve denizciler hem uzağı net gösteren hem de kullandıkları aracın göstergelerini yani yakın mesafeyi net gösteren, ayrıca geniş açılı camları tercih etmeli. Yol veya deniz gibi yansıtıcı yüzeylere uzun süre bakanlar için polarize camları önermekteyiz.

Sporcular için hem çerçeve seçimi hem de cam seçimi özel olmalıdır. Temas riski olan sporlarda, camların kırılmaya dayanıklı özellikte olması gereklidir. Çerçeveler çarpma anında göze zarar vermeyecek şekilde olmalı, sivri kenarlar içermemelidir.

Özellikle küçük yaştaki öğrencilere çizilme direnci yüksek camlar öneriyoruz. Çünkü çocuklar camları çizme konusunda çok başarılı olabiliyorlar. Ayrıca çok hareketli olan bu yaş grubunu çarpma-vurma gibi durumlardan korumak için; kırılmaya dayanıklı ve hafif camları, sivri köşeleri olmayan çerçeveler öneriyoruz.

Ofis çalışanları bilgisayarların ve cep telefonu ekranlarının yaydığı mavi ışıktan korunmak için “mavi kontrollü” camlar kullanmalıdır.

Öğretmenler hem sınav kağıtlarını hem bilgisayarı hem de sınıfın en arkasında oturan öğrenciyi net gösterecek bir gözlük camı kullanmalıdır.

 

Etiketler:

Bu Yazıyı Sosyal Medyada Paylaş

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz