Yüksek Protein İçeren Besinler

Yüksek Protein İçeren Besinler

Yüksek Protein İçeren Besinler

Yüksek protein içeren gıdalar

Protein kelimesi, gıdalardaki amino asitlerle parçalanabilen bir molekül türü anlamına gelir.

Vücut, yirmi çeşit amino aside ihtiyaç duyar.Yemek yediğimizde, vücut, ihtiyaç duyduğu amino asitleri üretmek için gıdadaki proteini parçalamaktadır.

Birçok gıdada protein bulunurken bazı gıdalar yüksek protein içerir. Bu nedenle, gıdalar, günlük olarak ihtiyaç duyulan tüm amino asitleri alacak şekilde birleştirilmelidir. Çeşitli, dengeli bir diyet bizim için zaruridir.

Yüksek protein içeren gıdalar hem sağlıklı kilo vermenizi sağlar hem de vücut direncinizi artırır.

 

İlginizi Çekebilir:“Bağışıklık Sistemini Güçlendiren Gıdalar Ve İpuçları” yazımızı inceleyin.

 

Proteinin Vücuda Faydaları

Protein vücudun yapı taşıdır. Cilt dahil olmak üzere tüm organlarımız, kaslar, saç ve tırnaklar olduğu gibi proteinlerden üretilir.

Birçok hormon proteinlerden meydana gelir.  Bağışıklık sistemi, sindirim sistemi ve kan tümüyle doğru çalışması için proteinlere ihtiyaç duyar.

Takviyeler

 

Protein bu nedenle diyetimizin vazgeçilmez bir parçasıdır ve vücudumuzun gelişmesi ve işleyişi için hayati önem taşır. Protein, çocuklar ve ergenler için özellikle önemlidir, yetişkinliğe geçişte proteinlerle doku üretirler. Protein, gebe kadınlar için de özellikle önemlidir.

Diyetlerimizde hiçbir protein bulunmuyorsa, bedenlerimiz ihtiyacı olan proteini üretmek için kasları parçalamaya başlar. Vücudumuz yağ depolamakta iyi, ancak protein depolamada iyi değil. Bu nedenle, vücudumuzun kullandığı proteini sürekli yenilemek gerekiyor.

Proteinler, çalışmak için yakıt ister. Yakıt, diyetimizdeki karbonhidratlardan ve yağlardan sağlanır. Amino asitlerin vücutta üretimi diğer besin maddeleri, özellikle B vitaminleri ve çinkoya da bağımlıdır.

 

Ne Kadar Protein’e İhtiyacımız Var?

İhtiyacımız olan protein miktarı kısmen yaş, kilo ve aktivite seviyelerine bağlı. Hâlâ büyüyen ve gelişmekte olan çocuklar ve ergenler, diyetlerinde yetişkinlerden daha fazla protein almalıdırlar.

Yüksek aktivite düzeyine sahip insanlar, daha fazla yerleşik yaşam tarzına yönelenlerden biraz daha fazla proteine ihtiyaç duyabilirler – çünkü protein, kas ve diğer dokuları inşa etmek ve onarmak için şarttır; kas geliştirme için aktif olarak çalışanlar için biraz daha gereklidir.

Protein-Oranı-En-Yüksek-Besinler-1

Günlük olarak ne kadar protein tüketmeniz gerektiğini kabaca hesaplamak için: kilo olarak 0,8 ile çarpın. Bu her gün tüketmeniz gereken protein gramıdır.

Bu nedenle, 100 kg ağırlığındaysanız, günde 80gram protein almanız gerekir.

Modern diyetle ilgili birçok kişi gerekli olduğundan daha fazla protein tüketir. Protein alımını düşünmenin basit bir yolu, diyetinizin dörtte birini oluşturan protein açısından zengin gıdalar tüketmek, dörtte bir karbonhidrat ve diğer yarısı da taze sebze ve meyvelerdir.

Daha fazla egzersiz yaparsak, iştahım artar, bu nedenle daha fazla yemek yiyoruz bu nedenle protein alımı orantılı olarak artacaktır.

Protein Bakımından Zengin Gıdalar

Çoğu yiyecek ve içecekte proteinler bulunsa da, bazı yiyecek türleri diğerlerinden daha zengin proteinler içerirler.

Aşağıdaki liste, Yüksek protein içeren gıdaları içerir:

  ⇒ET

Çoğu et ve kümes hayvanları iyi birer protein kaynaklarıdır.

Bir kibrit kutusu boyutunda yağsız et parçası (sığır eti, kuzu veya tavuk) yaklaşık 20 gram protein içerecektir.

BALIK

Balık da iyi bir protein kaynağıdır.

Et-Balık

Somon, alabalık, uskumru, sardalya, pilchards, ringa balığı, yonca yılan balığı, yılan balığı yağlı balık olarak adlandırılır; yaklaşık 140 gram yağlı balık 20 gram protein içerir.

Diğer balıklar; morina, lahana, ıstakoz ve yengeç gibi deniz ürünleri de yüksek proteinlidir. Ancak bunlarda genellikle biraz daha düşük miktarlarda bulunur, bu balık türlerinin yaklaşık 150 gramı 20 gram protein içeriyor. Balık yumurtaları, yani Roe ve Havyar da iyi bir protein kaynağıdır.

YUMURTALAR

Büyük bir yumurta yaklaşık 6 gram protein içerir.

Yumurta vejetaryenler için önemli bir protein kaynağıdır, haşlanmış yumurta kızartılmıştan daha iyidir çünkü daha az yağ içerirler.

GÜNLÜK ÜRÜNLER

Süt ürünleri de önemli protein kaynağıdır.

Yumurta-Süt

Örneğin, 200 ml’lik (1 su bardağı) yarı yağsız (% 2) süt yaklaşık 8 gram protein içeriyor.

Diğer süt ürünleri; peynir, yoğurt, yem fraksiyonu ve ekşi krema iyi protein kaynaklarıdır. Düşük yağlı seçenekler genelde tam yağlı versiyonlara kıyasla gram başına biraz daha fazla protein içerirler.

 

FASULYE

Fasulye, vejeteryanlar için gerekli olan bitkisel proteinlerin iyi bir kaynağıdır, ancak tüm dengeli diyetlerin önemli bir parçasıdır.

Olgun soya fasulyesi yaklaşık% 40 protein içerir; Soya sütü ve tofu gibi soya ürünleri de iyi bir protein kaynağıdır. Birçok diğer fasulye türü; siyah fasulye, pinto fasulyesi, fasulye, bakla fasulye ve mercimek proteinler bakımından önemli kaynaklardır.

baklagiller

FINDIK VE TOHUMLAR

Pek çok fıstık ve tohum protein içerir; fıstık ve tohumlar da vücudumuzun ihtiyaç duyduğu pek çok vitamin ve mineraller için iyi bir kaynaktır.

Ayçiçeği, kabak ve keten tohumlarında olduğu gibi, badem, kaju fıstığı, ceviz ve ceviz fıstığında nispeten yüksektir.

DİĞER PROTEİN KAYNAKLARI

Marmite ve diğer maya ekstraktları protein içeriği bakımından yüksektir – yaklaşık% 25 protein.

Bütün tahıllar bazı diyetlerde önemli protein kaynağı olabilir, kepekli tahıllar aynı zamanda yüksek seviyede faydalı karmaşık karbonhidratlar içerirler. Protein bakımından zengin kepekli tahıllar şunlardır; buğday,   buğday kepeği, yulaf ve yulaf kepeği, arpa ve kahverengi pirinçler.

Bazı sebzeler, özellikle kuşkonmaz, brokoli, Brüksel lahanası, karnabahar ve avokado iyi bir protein kaynağıdır.

Takviye gıda

TAKVİYELER

Sonunda, protein takviyeleri mevcuttur – yaygın olarak süt tozu (peynir altı suyu) ve soya bazlı proteinler, protein açısından zengin içecekler yapmak için kullanılır.

Amino asitler hap formunda tek, iki ya da daha fazla esansiyel amino asitin bir araya getirilmesiyle elde edilebilir. Bu haplar, çeşitli sağlık şikayetlerinden geçemeyen, proteinlerden ihtiyaç duydukları amino asitleri sentezleyemeyen hastalara reçete edilebilir.

 

 

Etiketler:

Bu Yazıyı Sosyal Medyada Paylaş

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz