Emziren Annelere Diyet Ve Beslenme Önerileri

Emziren Annelere Diyet Ve Beslenme Önerileri

Emziren anneler hem kendi sağlığına hem de bebeklerinin sağlığına dikkat etmelidir. Sigara, alkol gibi alışkanlıklardan ve stresten uzak durmalıdır. Tüm bunlarla birlikte emziren annelerde yeterli sıvı alımı ve sağlıklı beslenme çok önemlidir.

emzirme-sut-yapan-yiyecekler

Sağlıklı bir çocuk yetiştirmek emziren annenin beslenmesiyle başlar, bu nedenle anne bebeğini düşünerek onun ihtiyaçlarına göre beslenmelidir. Çocuğun sağlığına dikkat ederken kendin de ihmal etmemelidir.

Yetişkinlerin günlük kalori ihtiyacının yanında emziren anneler ek olarak günlük 500-750 (bu miktar her anne için değişebilir) kalori almalıdır. Bu kaloriler sağlıklı gıdalardan sağlanmalı ve günlük kalori alımı 1800-2000 kalorinin altına düşmemelidir. 1800 kalorinin altına düşen enerji alımlarında anne sütü salınımının etkileneceği ve sütün azalacağı bilinmektedir.

İlginizi çekebilir:“Bebeklerde Pişik İçin En Etkili Kremler Ve Tedavi Yöntemleri” yazımızı inceleyin.

 

Protein Desteği

Emziren annelerde, protein ihtiyacı çok önemlidir. Özellikle sadece anne sütü alan çocuklarda, bebekler ve annenin tüm protein ihtiyacı anne tarafından karşılanmaktadır. Bu nedenle annenin yeteri kadar bitkisel ve hayvansal protein alması önemlidir.

emzirme-protein-destegi

Et, balık, fasulye, nohut, süt ve yumurta protein açısından zengin gıdalardır. Bu gıdaları özellikle kalsiyum açısında zengin süt ürünlerinin günlük tüketimine dikkat edilmelidir. Günlük 1 yumurta ve 2-3 bardak süt tüketmek önemlidir.

Yeterli Sıvı Alımı

Vücudun ürettiği süt miktarının değişmemesi için annenin beslenmesine dikkat ettiği kadar sıvı alımına da özen göstermesi gerekir. Günlük alınan sıvı miktarı en az 3 litre olmalıdır. Su ile birlikte sıvı alımını arttırmak için ayran, limonata, komposto, bitkisel çaylar, kefir, taze sıkılmış meyve suları da tercih edilebilir.

emzirme-sıvı-alımı

Bebeğin sık emmesi durumunda annede susuzluk hissi gelişebilir. Bu yüzden her emzirme seansında su tüketimi önerilir. Çay-kahve ve gazlı içecek tüketimi kafein içeriği nedeniyle sınırlandırılmalıdır. Şeker oranı yüksek olan hazır içeceklerden kaçınılması gerekir.

Süt Ürünleri Tüketimi

emziren-anne-beslenmesi

 

Süt ve süt ürünleri, hem anne sütünü attırır hemde anne sütünün kalitesini arttırır. Emziren annelerin günde 2-3 bardak süt içmeleri tavsiye edilir. Bunun yanında yoğurt, kefir ve ayran tüketerek de anne sütü arttırılabilir. Süt kalsiyum, magnezyum, protein ve A vitamini açısından zengindir. Süt içerek bebeğin kemik gelişimine de destek sağlamış olursunuz.

Şekeri Kısıtlayın

Süt oluşumu için çok fazla şekerli gıda ve tatlıları tüketmeye gerek yoktur. Bu size kilo katmanın dışında başka bir şey yapmaz. Şekerin sütü arttırdığı yönündeki söylemlere itibar edilmemelidir. Unutulmamalıdır ki şekerli besinler emzirirken çocuğun damak tadını da oluşturur.

şekerkısıtlama

Anne sütü alırken bebek şekerli besinlere alışır ve daha sonrasında bebeğe verilen besinlerde şeker tüketilmediği için bebek reddeder. Sütün azalması ve bebeğin emmek istememesi gibi durumlar bundan kaynaklı olabilir.

Anne emzirme döneminde aşırı şekerli besinler tüketirse ve diyet yapmak istediği dönemlerde şekeri azaltacağından sütün tadı değişir ve bebek emmek istemeyebilir. Sadece doğum sonrası değil, her aşmada anne şekerli besinlerden uzak durmalıdır.

Kilo Vermeyi Erteleyin

Anneler, eski vücut ağırlıklarına için acele etmemeli. Bu süre 6 ay ya da daha fazla sürebilir. 6 aydan önce zayıflama diyetleri tavsiye edilmemektedir.  Bebeklerini emziriyorlarsa harcadıkları enerji nedeniyle eski formlarına daha kolay dönebilirler.

hamilelikte_aldiginiz_kilolari_emzirerek_verin

 

Gebelik sırasında önerilenden fazla kilo almışlarsa ayda iki kilo kaybetmek uzmanlar göre normaldir. Bu kilo kaybı ağır zayıflama diyetleri ile değil emzirerek ve dengeli beslenerek sağlanması önerilir. Daha fazla kilo alımını engellemek için unlu, yağlı ve şekerli besinleri aşırı yememeye dikkat edilmelidir.

Demir Desteği

Demir eksikliği emzirme döneminde en sık karşılaşılan sorunlardan biridir. Demir eksikliği anemisini engellemek için kırmızı et ve yeşil yapraklı sebze tüketimini arttırmak önemlidir. Anne sütüyle bebeğe geçen demir, bebeğin demir depolarının dolması sağlar, böylece kan yapımında kullanılan demir ihtiyacı karşılanır.

 

Emziren anne demir tekviye

Demir yönünden zengin yiyecekler; et, tavuk, balık, yumurta, sakatatlar, ceviz, badem, fıstık, kurutulmuş üzüm, kayısı, erik, pestil ve kuru fasulye, nohut, mercimek gibi kuru baklagiller ile pekmez ve yeşil yapraklı sebzelerdir. Bu besinlerin tüketimine özen göstermeniz hem sizin hem de bebeğinizin yeterli demir ihtiyacını karşılamak için önemlidir.

Gıda Güvenliği ve Hijyen

Ek gıdaya geçilmiş bebeklerde, oda sıcaklığında uzun süre bekletilen gıdalarda zararlı bakteriler çoğalabilir ve yiyeceklerin bozulma riski artar. Bebeklerle dışarı çıktığınızda ya da yolculuklarda gıdaları buz dolabında saklama imkanı olmadığından gıda güvenliği için önlem emlak gerekir. Beslenme çantanızı güvenli tutmak için;

Gıda-Güvenliği-ve Hijyen

Çantanıza dondurulmuş içecek koyun ya da hazırladığınız yiyecekleri soğukken beslenme çantanıza yerleştirin.

Yemek hazırlamadan ve yemek yemeden önce hijyene dikkat ediniz ve ellerinizi yıkamadan besinleri hazırlamayın.

Gıdaları termos çantalara yerleştirerek muhafaza ediniz.

Hazır mamaları mümkünse bebeğe vermeden önce hazırlayınız.

 

 

Etiketler:

Bu Galeriyi Sosyal Medyada Paylaş

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz