En Sağlıklı Tuz Türleri Ve Özellikleri

En Sağlıklı Tuz Türleri Ve Özellikleri

En Sağlıklı Tuz Türleri Ve Özellikleri

Tuz, yemek pişirmenin en önemli unsurudur. Tuzsuz çoğu yemek tatsız olacaktır.

Fakat tüm tuz türleri aynı içeriğe sahip değildir. Tercih yapabileceğiniz birçok tuz türü vardır. Himalaya Tuzu, koşer(Kosher) Tuzu, Deniz Tuzu, kelkit Tuzu ve sade rafine sofra tuzu var. Bu tuzların sadece tat ve görünüş bakımından farklılık göstermez, aynı zamanda mineral ve sodyum içeriği açısından da bazı farklılıklar vardır.

Bu makale en popüler tuz türlerini araştırıp, doğru seçimleri yapabilmeniz için beslenme özelliklerinin doğrudan karşılaştırılmasını sizler için sunacağız. Ama önce, tuzun ne olduğuna ve sağlık uzmanları arasında neden bu kadar tartışmalı bir konu olduğuna bakalım.

 

En Sağlıklı Tuz Türleri Ve Özellikleri

Tuz Nedir ve Sağlığı Nasıl Etkiler?

Tuz, iki elementten sodyum (Na) ve klordan (Cl) oluşan kristal bir mineraldir. Sodyum ve klor, insanlar ve hayvanlarda dahil olmak üzere yaşam için gerekli önemli elementlerdendir. Beyin ve sinirlerin elektriksel dürtüleri göndermesine yardımcı olmak gibi önemli işlevlere sahiptirler.

Dünyanın tuzunun çoğu, tuz madenlerinden, deniz suyu veya diğer mineral bakımından zengin sulardan buharlaştırılarak elde edilir.

Tuz, çeşitli amaçlar için kullanılır, en yaygın olanı gıdalara lezzet katmaktır. Tuz, aynı zamanda bir gıda koruyucu olarak da kullanılmaktadır, çünkü bakteriler tuzun yoğun olduğu ortamlarda üremekte zorlanırlar. Tuzun uzmanlar tarafından sağlıksız (fazla tüketildiğinde) olarak algılanmasının nedeni, kandaki suya bağlanabilmesi ve kan basıncını yükseltmesidir.

Ancak çalışmalar, tuz alımının azaltılmasının kan basıncını düşürdüğünü (bilimsel olarak ispatlanmıştır) öne sürse de, tuz azaltmanın kalp krizlerini, felç veya ölümü önlediğine dair herhangi bir kanıt yoktur.

1. Rafine Tuz (Sofra Tuzu)

Rafine Tuz

En yaygın olarak kullanılan tuz, en eskisi, sofra tuzudur. Bu tuz genellikle çok rafine edilir. Ağır bir şekilde öğütülür ve kirliliklerin ve iz minerallerinin çoğu çıkarılır.

Ağır bir şekilde öğütülmüş tuzla ilgili problem, bir araya toplanabilmesidir. Bu nedenle, önleyici maddeler olarak adlandırılan çeşitli maddeler eklenir ve böylece serbestçe akar.

Sofra tuzu neredeyse tamamı saf sodyum klorürdür. % 97 veya daha oranda sodyum klorür içerir. Ve iyot genellikle sofra tuzuna eklenir. Bu, dünyanın birçok yerinde yaygın olarak görülen hipotiroidizm, mental retardasyon ve çeşitli sağlık sorunlarının önde gelen nedeni olarak görülen iyot eksikliğine karşı vatandaşları korumak için alınmış önemli bir tedbiridir.

Bu nedenle, düzenli iyotla zenginleştirilmiş sofra tuzu yemeyenlerin, balık, süt, yumurta, deniz yosunu ve deniz canlıları gibi iyotlu gıdaları tüketmeniz gerekir.

2. Deniz Tuzu

Deniz Tuzu

Deniz tuzu, deniz suyunu buharlaştırılarak elde edilir. Sofra tuzu gibi, çoğunlukla sadece sodyum klorürden oluşur. Ancak, üretildiği yere ve nasıl işlendiğine bağlı olarak, genellikle potasyum, demir ve çinko gibi bazı eser mineraller içerir.

Daha koyu olan deniz tuzunda, daha yüksek konsantrasyonda olacak ve eser besin elementleri içerecektir. Ancak, okyanusların kirlenmesine bağlı olarak deniz tuzunda kurşun gibi ağır metallerin miktarı artabilmektedir.

Deniz tuzu genellikle rafine tuzdan daha az öğütülür, bu yüzden rafine tuzdan daha güçlü bir lezzet almanıza neden olabilir.

3. Himalaya Tuzu (Pembe tuz)

Himalaya Tuzu

Himalaya tuzu Pakistan’da hasat edilir. Dünyadaki en büyük ikinci tuz madeni olan Khewra Tuz Madeni’nden çıkartılır. Himalaya tuzu, genellikle pembe renk veren eser miktarda demir oksit içerir. Az miktarda kalsiyum, demir, potasyum ve magnezyum içerir. Aynı zamanda sofra tuzundan biraz daha az miktarda sodyum içerir.

Birçok insan, diğer tuz türlerine kıyasla himalaya tuzunun tadını tercih eder, fakat aralarında çok bir fark yoktur. Ana fark, tat ve renginden dolayı verdiği görüntüdür.

4. Koşer Tuz (Kosher tuzu)

Kosher Tuzu

Kosher tuzu ülkemizde “koşer” olarak adlandırılır. Kristal parçacıklarına benzeyen taneciklere ve geniş yüzeye sahip iri bir tuzdur. Tuzlu suyun buharlaştırılması ile elde edilir. Ülkemizde bulmak oldukça zordur. Yahudi yerleşim yerlerinde sık bulunur. Yahudi inancında yaygın bir şekilde kullanılan bu tuz, sofra tuzuna göre daha esmer ve daha büyüktür. İri taneli oluşu sayesinde parmakla tutulup yemeğe kolayca serpiştirilebilir. Etteki kanın çekilmesine yardımcı olduğu için Yahudiler tarafından çok fazla kullanılmıştır.

Kimyasal işlemlerden geçmediği için çabuk nemlenebilen bir tuzdur. Ete sofra tuzundan daha iyi yapıştığı için tavada tuz kaybını önler ve etin daha iyi pişmesini sağlar.

İyot içermediği için dışarıdan iyot alımına dikkat etmek gerekir. Et, süt, yumurta ve diğer iyot içeren gıdaları da tüketmek gerekir.

5.Kelt tuzu

Kelt Tuzu

Kelt kelimesi Kuzey Fransa’da Britanya yakınlarında bugün hala uygulanmakta olan, eski bir deniz tuzu toplama yöntemidir. Kelt tuzu, popüler olan bir tuz türüdür. Grimsi bir renge sahiptir ve biraz nemlidir. Kelt tuzu, eser miktarda mineral içerir ve sodyum oranı düz sofra tuzuna göre biraz daha düşüktür.

Özellikle turşu yapımında sofra tuzu yerine kullanılarak turşunu ömrünü uzatır. Kimyasal işlemlerden geçirilmeden (rafine edilmeden) üretildiği için içerisindeki mineralleri kaybetmez.

 

Tatta Farklılıklar

Aşçılar yemekleri için öncelikle tuzlarını tat, doku, renklerine göre seçerler. Tuzun saflığı, iz mineralleri, tuzun rengi ve tadını etkileyebilir.

Tuzun boyutu da tuzun tadını etkileyebilir. Daha büyük tane büyüklüğüne sahip tuzlar, daha güçlü bir tada sahip olabilir ve dilinizde daha uzun süre tat bırakabilir. Bununla birlikte, eğer tuzu, yemekte çözünmesine izin verirseniz, o zaman sade rafine tuz ile diğer “gurme” tuz türleri arasında büyük bir tat farkı olmayacaktır.

Farklı Tuz Türlerinde Mineraller

Farklı tiplerdeki tuzların mineral içeriğini karşılaştıran çalışmaları sizler için inceledik.

Aşağıdaki tablo, sofra tuzu, kelt tuzu, himalaya tuzu ve maldon (deniz tuzu) tuzu arasındaki karşılaştırmayı göstermektedir:

 KalsiyumPotasyumMagnezyumDemirSodyum
Sofra tuzu% 0.03% 0.09< % 0.01< % 0.01% 39.1
Maldon tuzu% 0.16% 0.08% 0.05<% 0.01%38.3
Himalaya tuzu% 0.16% 0.28%0.1% 0.0004% 36.8
Kelt tuzu% 0.17% 0.16% 0.3% 0.014% 33.8

Gördüğünüz gibi, kelt tuzu en az miktarda sodyum, en yüksek kalsiyum ve magnezyum miktarına sahiptir. Himalaya tuzu biraz potasyum açısından zengindir.

Ancak, bunların gerçekten küçük miktarlar olduğunu unutmayın. Örneğin, kelt tuzu için% 0.3’lük magnezyum içeriği, önerilen günlük miktara ulaşmak için 100 gram tuzu tüketmeniz gerektiği anlamına gelir.

Bu nedenle, tuzların mineral içeriği bir tuzu diğerine tercih etmek için belirleyici etken değildir. Bu tuzlardaki mineral oranları, diğer yiyeceklerden aldığınızla karşılaştırıldığında çok önemsenecek miktarlar değildir.

Hangi Tuz En Sağlıklı?

Tuz ile ilgili yaptığımız bu çalışma sonucunda tuzlar arasında çok bir fark olmadığını gördük. Ve doğal tuzların rafine tuza oranla daha sağlıklı olduğunu gösteren çok ciddi bir çalışma da bulamadık. Tuzların çoğu, sodyum klorür ve küçük miktarlarda minerallerden oluşmaktadır. Doğal tuz ürünlerinin tercih edilmesindeki en önemli etken, sofra tuzu içerisine eklenmiş olan katkı maddelerinden ve yanmayı önleyici ajanlardan kaçınmanızdır.

 

Etiketler:

Bu Yazıyı Sosyal Medyada Paylaş

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz