Chia Tohumu İle Kilo Verme Faydaları ve Yan Etkileri

Chia Tohumu İle Kilo Verme Faydaları ve Yan Etkileri

chia-tohumu-faydalari

Chia tohumları, sağlık camiasındaki en popüler yiyeceklerden biri haline gelmiştir. Düzgün hazırlandığında sindirilmesi kolay ve tariflere kolayca eklenebilen çok yönlü bir bileşendir. Ayrıca, chia tohumlarının birçok yararı da bulunmaktadır.

Aslen Meksika’da yetişen tohumlar, tıbbi özellikleri ve besin değeri açısından oldukça zengindir.

Son araştırmalar chia tohumlarının yararlarının bildiğimizden bile daha fazla olduğunu saptamıştır. Chia tohumlarının yararları arasında sağlıklı bir cildin teşvik edilmesi, yaşlanma belirtilerinin azaltılması, kalbin ve sindirim sisteminin desteklenmesi, daha güçlü kemikler ve kaslar ve daha fazlası bulunmaktadır.  Diyabete bile yardımcı oldukları söylenmektedir.

Chia Tohumu Besin Değerleri

Chia tohumlarının bu kadar faydalı olmasının nedeni, bunların lif, omega-3 yağları, protein, vitaminler ve mineraller bakımından zengin olmasından kaynaklanmaktadır.

Örneğin, bir tane (28 gram) chia tohumunun içeriği:

 • 137 kalori
 • 12.3 gram karbonhidratlar,
 • 4.4 gram protein,
 • 8.6 gram yağ,
 • 10.6 gram fiber,
 • 0.6 miligram manganez,
 • 265 miligram fosfor,
 • 177 miligram kalsiyum,
 • 1 miligram çinko,
 • 0.1 miligram bakır,
 • 44.8 miligram potasyum.

Chia tohumları ayrıca esansiyel yağ asitleri olan, alfa-linolenik ve linoleik asit içerir.  Musin, stronsiyum, A, B, E ve D vitaminleri ve kükürt, demir, iyot, magnezyum, manganez, niasin ve tiamin gibi antioksidan açısından zengin birçok mineral içerir.

 

Chia Tohumlarının Faydaları

Araştırmalar, düzenli olarak chia tohumlarını tüketmenizin sağlığınızı çeşitli şekillerde olumlu olarak etkileyeceğini ortaya çıkarmıştır. Chia tohumlarının bazı faydaları şunlardır:,

      ⇒   Cilt ve Yaşlanma

chia-maskesi-

Araştırmacılar, chia tohumlarının bilinenden neredeyse iki kat daha yüksek fenolik (antioksidan) konsantrasyonuna sahip olduğunu ortaya çıkarmıştır.  Antioksidan aktivitenin serbest radikal aktivitesinin yüzde 70’ine kadarını durdurduğu gösterilmiştir.

Bu araştırma temel olarak chia tohumlarının doğanın yüksek antioksidan gıdalarından biri olduğunu kanıtlamaktadır.  Antioksidanlar, cildin onarım sistemlerini hızlandırır ve daha fazla hasarı önler. Chia tohumlarının alınması iltihap ve serbest radikal hasarı nedeniyle erken yaşlanmayı önleyebilir.

 

   ⇒ Sindirim Sistemi

Chia tohumu, lif açısından zengin olup, 100 gramda 34 gr lif içerir.  Vücudunuzun insülin seviyelerini dengeleme yeteneği için lif gereklidir. Ulusal Sağlık Enstitüleri’ne göre, keten ve chia gibi tohumlar, yüksek lif içeriği ve sağlıklı yağlar nedeniyle doğal bir kan şekeri dengeleyicisi olabilir.

Chia tohumlarındaki zengin lif içeriği, insanların çok daha rahat hissetmelerine yardımcı olur, çünkü önemli miktarda su emer ve yenildiğinde midede hemen genişler. Chia’nın açlığı bastırdığı bu nedenle sağlıklsız kilo alımını engellediği kanıtlanmıştır.

Ayrıca tüketildiğinde, chia tohumları midede jelatin benzeri bir madde oluşturur. Bu jel oluşturucu etki, chia tohumlarındaki çözünebilir liflerden kaynaklanır ve bağırsaktaki probiyotiklerin büyümesini destekleyen bir prebiyotik olarak çalışabilir.

   ⇒ Kalp Sağlığı

chia-tohum-kalp-sagligi

Chia tohumlarının enflamasyonu önler, kolesterolü düzenler ve kan basıncını düşürerek kalp sağlığını olumlu yönde etkiler. Ayrıca, ateroskleroz gelişe olsılığını düşürdüğü gözlemlenmiştir

Chia tohumu ( salvia hispanica ), yağda eriyen A, D, E ve K vitaminlerini emen bir yağ asidi olan linoleik asit açısından zengindir. Sağlıklı yağlar açısından oldukça zengindir. Omega-3’ler kan basıncını, kötü kolesterolü ve enflamasyonu azaltarak kalbi korumak için çalışır. Enflamasyon kan damarlarına baskı yapabilir ve kalp hastalığına neden olabilir. Böylece chia tohumlarını yiyerek, kalbinizi güçlendirebilir ve koruyabilirsiniz.

 

   ⇒ Diyabet Tedavisine Yardım

Chia tohumlarının alfa-linolenik asit ve lif açısından zengin olması nedeniyle, araştırmacılar, chia tohumlarının dislipidemi (kandaki aşırı yağ) ve insülin direnci gibi metabolik bozuklukları önlemeye yardımcı olabileceğini belirtmektedir.

Chia-tohumu diyabet

⇒ Enerjiyi Arttırma

Yapılan çalışmalarda, chia tohumları tüketenlerde, atletik performnsın arttığı ve metabolizma hızlarında artış meydana geldiği saptanmıştır. Metabolizma hızını arttırırken karın yağını yakmaya yardımcı olduğu gözlemlenmiştir.

Chia-tohumunun-enerji

⇒ Güçlü Kemikler

Chia tohumlarının sadece 100 gramında 650 mg kalsiyum bulunmaktadır. Bu günlük kalsiyum ihtiyacının yarısına denk gelmektedir. Kalsiyum kemik sağlığında temel rol oynar, kemik gücünü ve kütlesini korumaya yardımcı olur.

Chia tohumları, ayrıca kemik sağlığı için başka bir önemli besin olan bor içerir. Bor, kemiklerin ve kasların sağlıklı gelişimi için kalsiyum, magnezyum, manganez ve fosforun metabolize edilmesine yardımcı olur.

 

⇒ Kas Yapma ve Kilo Verme

Chia tohumları ayrıca en yüksek bitki bazlı protein kaynakları arasında yer alır. Bu nedenle, yağ yakmaya ve kan şekeri düzeylerini dengelemeye çalışanlar için tüketilmesi önemlidir.

Chia tohumları, egzersiz yaparken kaybolan besinlerin bazılarının yerini almasına yardımcı olmak için güçlü bir antioksidan deposudur. Kalsiyum, fosfor, magnezyum, manganez, bakır, çinko, demir ve niasin gibi önemli mineraller açısından zengindir.

chia-tohumu-ile-zayiflama

Chia tohumlarını benzersiz kılan özelliklerden biri, suda kendi ağırlığının 10 katını absorbe edebilmeleridir. Bu nedenle, chia tohumları hidrasyonu korur. Ve elektrolitlerin besin emilimini artırabilir.

Çia tohumları yüksek çinko içeriğinden dolayı vücudunuzun leptini artırmasına yardımcı olur. Leptin, iştahı düzenleyen, vücudunuzun enerji harcadığı ve enerji seviyenizi düzenleyen anahtar bir hormondur.

 

⇒ Meme ve Servikal Kanser ile Mücadele

Chia tohumları, iyi bir omega-3 yağ asidi olan alfa lipoik asit bakımından zengindir. Araştırmalarda lipoik asitin hem meme hem de servikal kanserlerde kanser hücrelerinin büyümesini önlediği saptanmıştır.

Araştırmacılar ayrıca normal sağlıklı hücrelere zarar vermeden kanser hücrelerinin ölümüne neden olduğunu bulmuşlardır. ALA’nın diğer kanser türleri üzerindeki daha derin etkilerini bulmak için daha fazla araştırma yapılması gerekiyorsa da, bu, giderek yaygın görülen bu tür kanser türleriyle mücadele eden kadınlar için büyük bir buluştur.

 

⇒Diş Bakımı

chia-dis-sagligi

Kalsiyum, fosfor, A vitamini ve çinko ile dolu chia tohumları diş  sağlığınıza yardımcı olan önemli besinlerdendir. Kalsiyum, dişlerinizin yapı taşıdır ve diş sağlığı için gereklidir.

Çinko; plazmayı, dişlerinize mineralize etmekten koruyarak tartarı önler ve ağız mikroplarını uzak tutan antibakteriyel etkiye sahiptir. Güçlü dişler ve sağlıklı bir ağız için A vitamini ve fosfor da önemlidir.

 

Chia Tohumunun Yan Etkileri

Chia tohumu ile ilişkili çok az yan etki vardır. Bazen, bazı insanlar yüksek lif içeriği nedeniyle, özellikle büyük miktarlarda chia tohumlarını tüketirken mide rahatsızlığı yaşayabilirler. Herhangi bir gıdada olduğu gibi, ılımlı yiyin ve bol su içirin.

Bir uzmana danışmadan Chia tohumu tüketmek sağlığınıza zarar verebilir. Tıbbi tedavileri keserek Chia tüketmek doğru değildir. Alternatif tıp yalnızca destekleyici tedavidir.

Etiketler:

Bu Galeriyi Sosyal Medyada Paylaş

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz