Su İçerek Ayda 10 Kilo Verme, Su İçerek Zayıflamak

Su İçerek Ayda 10 Kilo Verme, Su İçerek Zayıflamak

su_icerek_kilo_verme2

Uzun bir süre boyunca, suyun kilo kaybına yardımcı olduğu düşünülmüştür.Aslında, kilo vermeye çalışan yetişkinlerin çoğu su alımını arttırmaktadır.

Birçok çalışma, daha fazla su içmenin kilo vermeye yardımcı olabileceğini göstermektedir.Bu makalede, Su İçerek Ayda 10 Kilo Verme, Su İçerek Zayıflamayı anlattık.

İçme Suyu İle Daha Fazla Kalori Yakabilirsiniz

İcme-suyu

Aşağıda listelenen çalışmaların çoğu, bir, 0.5 litre su porsiyonu içme etkisine baktı.

İçme suyu, yaktığınız kalori miktarını arttırır, ki bu dinlenme esnasında harcanan enerji olarak bilinir.

Yapılan bir çalışmada aşırı kilolu ve obez çocuklardan oluşan bir çalışma grubunda, soğuk su içtikten sonra dinlenme enerjisi harcamalarında % 25’lik bir artış gözlemlenmiştir.

Aşırı kilolu kadınlar üzerinde yapılan bir araştırma, artan su alımının günde 1 litrenin üzerindeki etkilerini inceledi. 12 aylık bir süre boyunca bunun 2 kg kilo kaybıyla sonuçlandığını bulmuşlardır.

Bu kadınlar daha fazla su içmek dışında herhangi bir yaşam tarzı değişikliği yapmadıklarından, bu sonuçlar çok etkileyici kabul edilmiştir.

Ek olarak, bu çalışmaların her ikisi de 0.5 litre su içerek yapılmıştır. İçilen 0.5 lt su ile günlük fazladan 23 kalori yakıldığını göstermektedir. Günde 1 lt içenlerde yıllık olarak, bu rakam kabaca 17.000 kaloriye denk gelmektedir. Yani fazladan 2 kg yağ yakılır.

Su soğuk olduğunda bu sonuçlar daha da etkileyici olabilmektedir. Soğuk su içtiğinizde, vücudunuz vücut ısısına kadar suyu ısıtmak için ekstra kalori kullanır.

Yemekten Önce Su İçerek İştah Azaltılabilir

yemekten-önce-su-ic

Bazı insanlar yemek yemeden önce su içmenin iştahı azalttığını iddia ederler.

Aslında bunun arkasında bazı gerçekler var gibi görünüyor, ama neredeyse sadece orta yaşlı ve yaşlılarda gözlemlenmiştir

Yaşlı yetişkinlerin çalışmaları, her öğünden önce içme suyunun 12 haftalık bir süre boyunca kilo kaybını 2 kg artırabildiğini göstermiştir.

Bir çalışmada, her öğünden önce su içen orta yaşlı fazla kilolu ve obez katılımcılar daha fazla su içmeyen bir gruba kıyasla % 44 daha fazla kilo vermişlerdir.

Bir başka çalışmada, kahvaltıdan önce içme suyunun, yemek sırasında tüketilen kalori miktarını % 13 azalttığı da gösterilmiştir.

Bu, orta yaşlı ve yaşlı insanlar için çok yararlı olsa da, genç bireyler üzerinde yapılan çalışmalar, kalori alımında aynı etkiyi göstermemiştir.

Daha Fazla Su İçilmesi Aldığınız Kalori Miktarını Azaltmaktadır

daha-fazla-suic

Su doğal olarak kalori içermediği için, genellikle düşük kalorili alımlarla bağlantılıdır.

Bunun başlıca sebebi, daha sonra kalori ve şekerin yüksek olduğu diğer içeceklerin yerine su içmenizdir.

Gözlemsel çalışmalar, çoğunlukla su içen insanların günlük ortalama % 9 (veya 200 kalori) daha düşük kalori alımına sahip olduklarını göstermiştir.

Bu miktar şu şekilde azaltılabilir:

  • 1 su bardağı suekleyin: Günlük su tüketiminizi 1 bardak artırarak bu kilo alımını 0.13 kg azaltabilirsiniz.
  • Diğer içeceklerin su ile değiştirilmesi:1 bardak suyun şekerli içecekler ile değiştirilmesi 4 yıllık kilo alımını 0,5 kg azaltabilir.

Çocukların aşırı kilolu olmalarına veya obez olmalarına engel olabilmeleri için su içmelerini teşvik etmek özellikle önemlidir.

Bir okulda yapılan çalışmada bir yılda, su alımının arttığı okullarda obezitenin % 31 oranında azaldığı gözlemlenmiştir.

Ne Kadar Su İçmelisiniz?

Birçok sağlık yetkilisi, günde yaklaşık 2 litre su içmeyi tavsiye etmektedir.

Ancak, bu sayı kişiden kişiye değişmektedir. Pek çok şeyde olduğu gibi, su gereksinimleri de tamamen bireye bağlıdır.

Örneğin, çok fazla terleyen veya düzenli egzersiz yapan kişiler çok aktif olmayanlara göre daha fazla suya ihtiyaç duyabilirler.

Yaşlı insanlar ve emziren anneler de su alımlarına daha çok dikkat etmelidir.

Kahve, çay, meyve suları, meyveler ve sebzelerin su oranının yüksek olduğu da unutulmamalıdır.

İyi bir kural olarak, susadığınızda su içmelisiniz ve susuzluğunuzu gidermek için yeterince içmelisiniz.

Baş ağrınız varsa, kötü bir ruh hali içinde, sürekli açsanız veya konsantrasyon sorunu yaşıyorsanız, hafif dehidratasyon sorunu yaşayabilirsiniz. Daha fazla su içmek bunu düzeltmeye yardımcı olabilir.

Çalışmalara dayanarak, günde 1-2 litre su içmek, kilo vermeye yardımcı olmak için yeterli olmalıdır.

Ancak, bu sadece genel bir kılavuzdur. Bazılarının daha az ihtiyacı olabilir, bazılarının daha fazla ihtiyacı olabilir.

Ayrıca, su toksisitesine neden olabileceğinden, çok fazla su içmek tavsiye edilmez. Bu, su içme yarışmalarında olduğu gibi aşırı durumlarda bile ölüme neden olmuştur.

Not:

Su kilo kaybı için gerçekten yararlı olabilir.

% 100 kalorisizdir, daha fazla kalori yakmanıza yardımcı olur ve hatta yemeklerden önce tüketildiğinde iştahınızı bastırır.

Şekerli içecekleri suyla değiştirdiğinizde faydası daha fazla olabilir. Şeker ve kalorileri kısmak için çok kolay bir yoldur.

Bununla birlikte, önemli miktarda kilo vermeniz gerekiyorsa, sadece su içerek bunu yapamayacağınızı bilmelisiniz.

Etiketler:

Bu Galeriyi Sosyal Medyada Paylaş

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz