Bebeklerde Alerji ,Gıda Alerjisi Belirtileri

Bebeklerde Alerji ,Gıda Alerjisi Belirtileri

Bebeklerde- Gıda -Alerjileri

 

Gıda alerjisi nedir?

Çocuğunuz belirli gıdalar yedikten sonra daha önce görmediğiniz belirtilere sahipse, bir gıda alerjisine sahip olabilir.

Bir besin alerjisi, vücudun bağışıklık sistemi belirli bir gıdayı zararlı olarak görür ve semptomlara neden olarak tepki vereceğinde ortaya çıkar. Bu alerjik bir reaksiyondur. Alerjik reaksiyonlara neden olan gıdalar alerjenlerdir.

Gıda alerjisi yetişkenler de olduğu gibi bebeklerde de gıda alerjisi son dönemde yaygın olarak görülmekte. Bebeklerde alerji yapan gıdaları sizler için hazırladık.

İki Gıda Allerjisi Kategorisi

  • İmmunoglobulin E (IgE) aracılı; Belirtiler vücudun bağışıklık sisteminin Immunoglobulin E (IgE) antikorları denilen antikorları üretmesinden kaynaklanır. Bu IgE antikorları belirli bir gıdaya tepki verir.
  • IgE aracılı olmayanlar; Vücudun bağışıklık sisteminin diğer kısımları belirli bir yiyeceğe tepki verir. Bu reaksiyon belirtilere neden olur, ancak bir IgE antikoru içermez. Birisi hem IgE aracılı hem de IgE aracılı olmayan gıda alerjilerine sahip olabilir.

gida-alerji-foto2

IgE Aracılı Gıda Alerjileri

Bebekler ve çocuklarda IgE aracılı gıda alerjileri, yumurta, süt, yer fıstığı, fındık, soya ve buğdaydır. Alerjik reaksiyon, cilt, ağız, gözler, akciğerler, kalp, bağırsak ve beyini etkileyebilir. Belirtilerden bazıları şunları içerebilir:

  • Deri döküntüleri, kaşıntı, ürtiker
  • Dudak, dil veya boğazda şişme
  • Nefes darlığı, hırıltılı solunum
  • Karın ağrısı, kusma, diyare
  • Daha korkutucu tablolar da örülebilir.

Bazen alerji semptomları hafiftir. Bazen şiddetli olabilirler. Tüm alerjik belirtileri ciddiye alın. Hafif ve şiddetli belirtiler, anafilaksi (anna-fih-LACK-sis) olarak adlandırılan ciddi bir alerjik reaksiyona neden olabilir. Bu reaksiyon genellikle vücudun birden fazla bölümünü içerir ve daha da kötüleşebilir. Anafilakside derhal  tedaviye başlanmalıdır. Çünkü ölüme neden olabilir.

Anafilaksi epinefrinle tedavi edilir. Bu ilaç güvenlidir ve otomatik enjektör adı verilen kolay kullanımlı bir cihaza sahiptir. Anafilaksi tedavisinde antihistaminikler kullanamazsınız. Anafilaktik reaksiyon belirtileri alerjenle temastan kısa süre sonra ortaya çıkar. Bazı bireylerde, semptomlar ilk ortaya çıkmadan önce 2-3 saatlik bir gecikme olabilir.

Çapraz Reaktivite Ve Ağızdan Alerjik Sendrom

Ağızdan Alerjik Sendrom

IgE aracılı bir alerjiye sahip olmak, çocuğunuzun benzer gıdalara alerjik olabileceği anlamına gelebilir. Örneğin, çocuğunuzun karidese alerjisi varsa, yengeç veya kerevit gibi diğer kabuklu deniz hayvanlarına alerjisi de olabilir. Ya da çocuğunuzun inek sütüne alerjisi varsa, keçi ve koyun sütüne alerjik olabilir. Farklı gıdalar arasındaki reaksiyona çapraz reaktivite denir. Bir gıdadaki proteinler başka bir gıdadaki proteinlere benzer olduğunda da bu olur.

Çapraz reaktivite, lateks ve bazı gıdalar arasında da ortaya çıkabilir. Örneğin, lateks alerjisi olan bir çocuğa muz, avokado, kivi veya kestane alerjisi de olabilir.

Bazı gıdalar için yaban mersini, çimen gibi polen alerjisi olan bazı insanlar da alerjik olabilir. Polenlerdeki proteinler, bazı meyve ve sebzelerde bulunan proteinler gibidir. Yani, çocuğunuzun yaban mersini alerjisi varsa, o kavunlara ve muzlara alerjik bir reaksiyon gösterebilir. Yırtıcı kuştaki protein, kavun ve muzdaki proteinlere benzemektedir. Bu durum oral alerji sendromudur.

Oral alerji sendromunun belirtileri kaşıntılı ağız, boğaz veya dil içerir. Semptomlar daha şiddetli olabilir; bunlarda kurdeşen, nefes darlığı ve kusma olabilir. Tepkiler genellikle yalnızca birisi çiğ yiyecek yediğinde ortaya çıkar. Nadir durumlarda, reaksiyonlar hayatı tehdit edici olabilir ve epinefrin gerekir.

 

IgE-Aracılı Olmayan Gıda Alerjileri

 

IgE aracılı olmayan gıda alerjilerinin, çoğunun semptomları sindirim sistemini içerir. Belirtiler kusma ve diyare olabilir. Belirtiler gelişmesi daha uzun sürebilir ve IgE aracılı alerji belirtilerinden daha uzun sürebilir. Bazen, bir gıda alerjenine karşı tepki, gıda alerjeni yenildikten 3 gün sonra ortaya çıkarbilir.

Bu tür alerjilerle alerjik bir reaksiyon ortaya çıktığında epinefrin genellikle gerekli değildir. Genel olarak, bu alerjileri tedavi etmek için en iyi yol, reaksiyona neden olan gıdalardan uzak durmaktır. Aşağıda IgE aracılı olmayan gıda alerjileri ile ilgili koşullara örnekler verilmiştir.

Bir gıdaya tepki gösteren tüm çocukların alerjisi yoktur. Gıda intoleransı olabilirler. Örneğin, laktoz intoleransı, gluten intoleransı, sülfit duyarlılığı veya boya duyarlılığıdır. Bu gıdalardan uzak durmak, bir reaksiyondan kaçınmanın en iyi yoludur.

Çocuğunuzun doktoru, bir reaksiyonu önlemek için başka adımlar önerebilir. Çocuğunuzda herhangi bir gıda alerjisi semptomları varsa, çocuğunuzun alerjisine bakınız ve doktoru ile görüşünüz. Çocuğunuzun bir IgE veya IgE olmayan gıda alerjisi olup olmadığını yalnızca bir doktor doğru bir şekilde teşhis edebilir. Her ikisi de bazı çocuklarda mevcut olabilir.

 

alerji-foto

Eozinofilik Esophagitis (EoE)

Eozinofilik özofajit, iltihaplı bir özofagustur. Yemek borusu(özafaus), boğazdan mideye kadar uzanan bir borudur. Bir gıda alerjisi bu duruma neden olabilir.

EoE ile yutmak zor ve acı verici olabilir. Bebekler ve bebeklerdeki belirtiler sinirlilik, yemek yeme sorunları ve zayıf kilo alır. Yaşlı ve çocuklarda reflü, kusma, karın ağrısı, göğüs ağrısı ve yiyecek varmış gibi bir his boğazına sıkışabilir. Belirtiler, bir gıda alerjeni yedikten günler veya haftalar sonrasında ortaya çıkabilir.

EoE, duruma neden olan gıdaları çıkaran özel diyetlerle tedavi edilir. İlaç iltihapları azaltmak için de kullanılabilir.

Gıda Proteinine Bağlı Enterokolit Sendromu (FPIES)

FPIES; başka bir gıda alerjisi türüdür. Genellikle küçük bebekleri etkiler. Belirtiler genellikle iki saat veya daha fazla görünmez. Belirtileri, kusmaya neden olan gıdaları yedikten yaklaşık 2 saat sonra başlayan kusmayı içerir. Bu durum da ishale neden olabilir ve ağırlık veya boy gelişimini engeller.

Bebeğin alerjiye neden olan gıdaları yemeyi bırakmasıyla belirtiler kaybolur. Nadiren, şiddetli kusma, diyare, dehidrasyon ve hatta şoka neden olabilir. Şok, vücutta yeterince kan akışı olmadığında oluşur. Şiddetli belirtiler için acil tedavi hemen bir hastanede yapılmalıdır. En çok tepki oluşturacak gıdalar süt, soya, pirinç, yulaf, arpa, yeşil fasulye, bezelye, tatlı patates, kabak ve kümes hayvanıdır.

Alerjik Proktokolit

Alerjik Proktokolit

Allerjik proktokolit, mama veya anne sütüne karşı alerjidir. Bu durum bağırsağın alt kısmını alevlendirir. Bebekler, yaşamlarının ilk yıllarında etkilenir ve genellikle 1 yaşına kadar biter.

Belirtiler kanlı, sulu ve mukuslu dışkıları içerir. Bebekler ayrıca yeşil dışkı, diyare, kusma, anemi (düşük kan sayımı) gelişebilir. Düzgün teşhis edildiğinde, rahatsız edici yiyeceklerin diyetten çıkarıldığında semptomlar giderilir.

 

 

Etiketler:

Bu Galeriyi Sosyal Medyada Paylaş

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz