Tarçının Sağlığa Faydaları,Tarçın Kürü,Tarçın Çayı Nasıl Yapılır

Tarçının Sağlığa Faydaları,Tarçın Kürü,Tarçın Çayı Nasıl Yapılır

Tarçının Sağlığa Faydaları,Tarçın Kürü,Tarçın Çayı Nasıl Hazırlanır

Tarçın çok lezzetli bir baharattır. Binlerce yıldır tıbbi özellikleri nedeniyle kullanılmıştır. Modern bilim ile tarçının faydaları daha da ön plana çıkarak mutfaklarımızın vazgeçilmezleri arasına girdi.Tarçının sağlığa faydaları sayılamayacak kadar çokken tarçın kürü nasıl hazırlanır,tarçın çayı nasıl yapılır derseniz takipte kalın.

Tarçın Güçlü Tıbbi Özellikleri Olan Bir Maddedir

tarcin-agaci

Tarçın, bilimsel adı sinnamomum olan ağacın iç kabuklarından yapılan bir baharattır. Tarih boyunca kullanılmış, tarihi Eski Mısır’a kadar uzanan bir baharattır. Nadir ulaşılabildiği için krallara hediye olarak sunulurdu. Bu günlerde ise tarçın hem ucuz hem de ulaşılması çok kolaydır.

Tarçın, tarçın ağaçlarının saplarını keserek yapılır. Sinnamomum ağacının kabuğu alınır ve kabuğun üzerindeki ince kabuk tabaka sıyrılıp atılarak kalan odunsu kısımlardan tarçın üretilir.

Kuruduktan sonra, tarçın çubukları denen rulo şeklinde kıvrılan çubuklar oluşur. Bu çubuklar öğütülerek tarçın tozu üretilir. Tarçının belirgin kokusu ve tadı, sinamaldehit bileşiğinde bulunan yağlı kısımdan kaynaklanmaktadır.

     1. Tarçın Antioksidanlarla Yüklendi

Antioksidanlar vücudunuzu serbest radikallerin neden olduğu oksidatif hasara karşı korurlar.

Tarçın polifenoller gibi güçlü antioksidanlar açısından zengindir. Tarçının sarımsak, soğan ve kekik gibi güçlü antioksidan etkisi olan besinlere göre daha yüksek antioksidan etkiye sahiptir. Ve gıdaları korumada doğal yardımcınız olabilir.

      2.Tarçın Anti-inflamatuar Özelliktedir

Enflamasyon son derece önemlidir. Tarçın vücudunuzun enfeksiyonlarla savaşmasına ve doku hasarını onarmasına yardımcı olabilir. Bununla birlikte, iltihaplanma, kronik olduğunda ve vücudunuzun diğer dokularına yayılıp ciddi sorunlar oluşturabilir. Tarçın anti-inflamatuar özellikleri sayesinde bu konuda size yardımcı olabilir.

      3.Kalp Hastalığı Riskini Azaltabilir

tarcin-kalp-dostu

Dünyanın en yaygın erken ölüm sebebi olan kalp yetmezliği riskinin tarçın ile azaltılabileceği gözlemlenmiştir. Tip 2 diyabetli kişilerde, günde 1 gram ya da yaklaşık yarım çay kaşığı tarçın tüketiminin, HDL(iyi) kolesterol sabit kalırken, LDL(kötü) kolesterol ve trigliserit düzeylerini azalttığı görülmüştür.

Bazı hayvanlar üzerinde yapılan deneylerde, tarçının tansiyonu düşürdüğü görülmüştür. Tüm bu sorunlar kalp hastalıkları riskini düşüren faktörlerdir.

     4.Hormon İnsülin Direncini Düşürür

diyabet-tarcin

İnsülin, metabolizmayı ve enerji kullanımını düzenleyen temel hormonlardan biridir. Kandaki şekerinizi hücrelere taşımak için gereklidir. Birçok insan insülinin etkilerine karşı dirençlidir. Bu insülin direnci olarak bilinir, metabolik sendrom ve tip 2 diyabet gibi ciddi sorunların belirtisidir.

Tarçın bu önemli hormonun işini yapmasına yardımcı olarak, insülin direncini önemli ölçüde azaltabilmektedir. Tarçın insülin duyarlılığını artırarak kan şekeri seviyesini düşürebilir.

    5.Tarçın Güçlü Bir Anti-Diyabetik Etkiye Sahiptir

Tarçın, kan şekeri düşürücü etkisi olduğu bilinmektedir. İnsülin direnci üzerindeki faydalı etkilerinin yanı sıra, kan şekerini de azaltabilir.

Tarçının bir yemekten sonra kan dolaşımına giren glikoz miktarını azalttığı gözlemlenmiştir. Bunu sindirim sisteminizdeki karbonhidratların hasarını yavaşlatan sindirim enzimlerine müdahale ederek yapar. Tarçındaki bir bileşik, insülini taklit ederek hücreler üzerinde etkili olabilir.

Birçok insan üzerinde yapılan çalışmada tarçının anti-diyabetik etkileri doğrulanmıştır ve açlık kan şekeri seviyesini % 10-29 oranında düşürdüğü gözlemlenmiştir. .

    6. Tarçın Nörolojik Hastalıklar Üzerinde Faydalı Olabilir

Nörolojik hastalıklar, beyin hücrelerinin yapısının veya işlevinin ilerleyici kaybıyla oluşan hastalıklardır. En çok görülenlerin başında Alzheimer ve Parkinson hastalığı gelmektedir.

Tarçında bulunan bileşenlerin, Alzheimer hastalığının ayırt edici özelliklerinden biri olan beyindeki tau adlı proteinin birikimini engellediği görülmektedir.

Fareler üzerinde yapılan bir çalışmada tarçının, nöronları, normalize edilmiş nörotransmiter seviyelerini ve geliştirilmiş motor fonksiyonlarını korumaya yardımcı olduğu görülmüştür.

     7.Kansere Karşı Koruyucu Etkisi Vardır

Kanser, kontrolsüz hücre büyümesi ile karakterize önemli bir hastalıktır. Genel olarak, kanıtlar, tarçın ekstrelerinin kansere karşı koruyabileceğini gösteren test tüpü ve hayvan çalışmaları ile sınırlıdır.

Kanser hücrelerinin büyümesini ve tümörlerde kan damarlarının oluşumunu azaltarak etki eder. Kanser hücrelerine zehirli gibi görünerek kanser hücrelerinin ölümüne neden olur.

Kolon kanseri fareler üzerinde yapılan çalışmalarda elde edilen bulgular, tarçının insan kolon hücrelerinde koruyucu antioksidan etkileri aktive ettiğini göstermiştir.

      8.Bakteri ve Mantar Enfeksiyonlarına Etkisi

Tarçının ana aktif bileşenlerinden biri olan sinnamaldehid, çeşitli enfeksiyonlarla mücadele etmeye yardımcı olabilir. Tarçın yağının mantarların neden olduğu solunum yolu enfeksiyonlarını etkili bir şekilde tedavi ettiği gözlemlenmiştir. Listeria ve Salmonella gibi bazı bakterilerin büyümesini de engelleyebilmektedir.

Bununla birlikte, kanıtlar sınırlıdır ve şimdiye kadar tarçının vücudun başka yerlerinde enfeksiyonları azalttığına dair delil yoktur.

Tarçının antimikrobiyal etkileri diş çürümesinin önlenmesine ve kötü nefesi azaltmaya da yardımcı olabilmektedir.

        9.HIV Virüsü ile Savaşmaya Yardımcı Olabilir

HIV, bağışıklık sisteminizi yavaş yavaş yıkan ve tedavi edilmezse AIDS’e yol açabilen bir virüstür.

Cassia çeşitlerinden çıkarılan tarçın, insanlarda HIV virüsünün en yaygın suşu olan HIV-1’e karşı mücadeleye yardımcı olduğu düşünülmektedir. HIV ile enfekte olmuş hücrelerde yapılan bir çalışmada 69 tıbbi bitkiden en etkili olanın tarçın olduğu görülmüştür.

Bu etkileri doğrulamak için daha ciddi çalışmalara ihtiyaç vardır. Bütün tarçın türleri aynı etkiyi göstermeyebilir.

Bütün tarçınlar eşit olarak yaratılmaz. Cassia çeşidi tarçında, büyük dozlarda kumarin içerir. Kumarin içeren bitkiler, kanser ilaçlarıyla eş zamanlı kullanıldığında kanamalara neden olur. Kumarin birçok ilaçla etkileşime geçiyor ve yüksek dozlarda karaciğer ve böbreğe toksik etki edebiliyor.

Ne yazık ki, süpermarketlerde bulunan çoğu tarçın, daha ucuz olan Cassia çeşididir. Ceylon türü tarçın bulunabilirse tercih edilmesi daha sağlıklıdır.

 

Tarçın Çayı Nasıl Yapılır?

tarcin-cayi

Tarçın çayı bir çok hastalığın tedavisinde ve bir çok hastalığı  başlamadan önlemek için tüketilen  baharatlardan biridir. Tarçın çayı, sindirim kaynaklı rahatsızlıklara iyi gelmektedir, ishali tedavi edicidir, özellikle adet dönemi ya da sonrasında ağrılı geçiren ya da önlem almak isteyenler için ağrıları hafifletmede birebir olan bir çaydır. Öksürük ya da balgam probleminiz var ise bir bardak tarçın çayı çok iyi gelecektir.

Tarçın çayı mı yapmak  için toz tarçın ve çubuk tarçın olarak 2 seçeneğiniz mevcuttur. İkisini de yapmak gayet basit pek bir fark yok aslında, endişelenmeyin.

Çubuk Tarçın Çayı Hazırlamak

cubuk-tarcin-cayi

İhtiyacınız olan bir adet çubuk tarçın,yarım litre kaynamış su.

  • 1 adet çubuk tarçını,
  • Yarım litre kaynamış suya ilave edilecek.
  • 9-10 dakika demlenmesini bekleyin.
  • İsterseniz  bardağınıza limon ekleyebilirsiniz. Afiyet olsun.

Toz Tarçın Çayı Hazırlamak

İhtiyacınız olan sadece kaynamış su, toz tarçın dilerseniz yeteri kadar.

  • 1 yada 1,5 çay kaşığı toz tarçını 1 çay bardağının içine ekleyin.
  • Çay bardağının üstüne kaynar su ilave edin.
  • Kaynar su ile toz tarçını güzelce karıştırın ve
  • 7-8 dakika demlenmesini bekleyin, afiyet olsun

Etiketler:

Bu Galeriyi Sosyal Medyada Paylaş

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz