Majör Depresyon,Depresyondan Nasıl Kurtulurum

Majör Depresyon,Depresyondan Nasıl Kurtulurum

 • Türleri
 • Nedenler
 • Teşhis
 • Tedavi
 • Görünüm

 

depresyon-modayazi

Depresyon nedir?

Depresyon bir duygu durum bozukluğu olarak sınıflandırılır. Bir kişinin günlük yaşamına müdahale eden hüzün ve öfke duygusu olarak tanımlanabilir. Depresyonun dünya genelinde her 20 insandan birinin etkilendiği tahmin edilmektedir.

İnsanlar depresyonu farklı şekillerde yaşarlar. Günlük işinize müdahale edebilir, böylece zaman kaybı ve verimlilik düşebilir. Aynı zamanda ilişkileri ve bazı kronik sağlık koşullarını da etkileyebilir. Depresyon nedeniyle astım kalp-damar hastalığı kanser diyabet şişmanlık gibi hastalıklar tetiklenebiliyor.

Hüzünlü ve üzücü olaylar herkesin hayatında ortaya çıkar. Depresyon ciddi bir tıbbi durum olarak değerlendirilmelidir. Tedavi edilmediğinde, depresyon aylarca ya da yıllarca sürebilir. Zamanla kötüye gidebilir.

Depresyona Nedir Belirtileri Nelerdir,Depresyondan Kurtulma Formülleri nelerdir diye soruyorsanız doğru adrestesiniz.

 

 

Depresyon Türleri

Bazı insanlar hafif ve geçici üzüntü yaşarlar. Diğerleri şiddetli ve devam eden depresif dönemleri yaşarlar. İki ana tip depresyon vardır: Majör depresif bozukluk ve Sürekli depresif bozukluk.

Majör Depresif Bozukluk

majör-depresyon

Majör depresif bozukluk, depresyonun en şiddetli şeklidir. Tek başlarına ortadan kaybolmayan kalıcı üzüntü, umutsuzluk ve değersizlik hisleri ile karakterize edilir. Klinik depresyon teşhisi için iki haftalık bir süre içinde beş veya daha fazla aşağıdaki semptomları yaşamalısınız:

 • Günün çoğunu depresif hissetmek
 • çok fazla uyuyorsun ya da uyuyamıyorsun
 • değersizlik veya suçluluk hissi
 • konsantrasyon kaybı veya kararsızlık
 • tekrarlayan ölüm veya intihar düşünceleri

Majör depresif bozukluğun farklı alt türleri şunlardır:

 

Sürekli Depresif Bozukluk

Sürekli Depresif Bozukluk

Kalıcı depresif bozukluk (PDD) hafif ancak kronik bir depresyon biçimidir. Belirtiler genellikle en az iki yıl sürer. PDD yaşamınızı klinik depresyondan daha fazla etkileyebilir çünkü daha uzun süre devam eder. PDD’li insanlar için yaygın olan şeyler şunlardır:

 • normal günlük faaliyetlere ilgi kaybetmek
 • umutsuz hissetmek
 • verimlilik eksikliği
 • benlik saygısı düşük

Depresyonun Nedenleri

depresyon-belirtileri-nelerdir_

Depresyon için birkaç olası nedeni vardır. Erken çocukluk travması depresyona neden olabilir. Bazı olaylar, vücudun korku ve stresli durumlara tepki verme biçimini etkilediğidir. Bazı insanlar, genetiğinden dolayı depresyon geliştirirler. Bir ailenin depresyon öyküsü ya da başka bir duygu durum bozukluğu varsa, gelişme olasılığınız daha yüksektir.

Diğer yaygın nedenler şunlardır:

 • Beyin yapısı: beyninizin frontal lobunun daha az aktif olması halinde depresyon için daha büyük bir risk vardır
 • Kronik hastalık, uykusuzluk, kronik ağrı veya dikkat eksikliği hiperaktivite bozukluğu gibi tıbbi durumlar
 • Uyuşturucu ve alkol kötüye kullanma öyküsü

Madde bağımlılığı sorunu yaşayan insanların yaklaşık yüzde 30’unda depresyon görülmektedir.

Depresyonun Teşhisi

depresyon-testi

Depresyonu teşhis etmek için tek bir test yok. Bununla birlikte, doktorunuz belirtilerinize ve psikolojik değerlendirmeye dayalı bir teşhis koyabilir. Çoğu durumda doktorunuz ruh haliniz, iştahınız, uyku düzeniniz, aktivite seviyeniz ve düşünceleriniz hakkında bir dizi soru soracaktır.

Depresyon diğer sağlık sorunlarıyla bağlantılı olabileceğinden doktorunuz ayrıca fizik muayene yapabilir ve kan verimi isteyebilir. Bazen tiroid sorunları veya D vitamini eksikliği depresyon semptomlarını tetikleyebilir.

Depresyon Tedavisi

Depresyon ile yaşamak zor olabilir, ancak tedavi baş etmenize yardımcı olabilir. Olası seçenekler hakkında doktorunuzla konuşun. Bir tedavi şekli ile belirtileri başarıyla idare edebilirsin.

İlaçlar : Doktorunuz antidepresan, anti-anksiyete veya antipsikotik ilaçlar reçete edebilir.

Psikoterapi : Bir terapistle konuşma , olumsuz duygularla başa çıkma becerilerini öğrenmenize yardımcı olabilir. Aile veya grup terapi seanslarından da yararlanabilirsiniz.

Işık terapisi : Beyaz ışık dozlarına maruz kalma, ruhsal durumun düzenlenmesine ve depresyon semptomlarının iyileşmesine yardımcı olabilir. Bu terapi yaygın olarak mevsimsel duygulanım bozukluğunda kullanılır.

Egzersiz: Haftada üç ila beş gün arasında 30 dakikalık fiziksel aktiviteyi hedefleyin. Egzersiz vücudunuzun ruh halini iyileştiren hormon olan endorfin üretimini artırabilir.

Alkol ve uyuşturucudan kaçının : İçki içmek veya uyuşturucu kullanmak biraz daha iyi hissetmenizi sağlayabilir. Ancak uzun vadede bu maddeler depresyon ve anksiyete belirtilerini kötüleştirebilir.

Hayır demeyi öğrenin : Şaşkın hissetmek, kaygı ve depresyon belirtilerini kötüleştirebilir. Mesleki ve kişisel hayatınızdaki sınırları belirlemek, kendinizi daha iyi hissetmenize yardımcı olabilir.

Kendinize iyi bakın : Ayrıca , kendinize iyi bakarak depresyon belirtilerini geliştirebilirsiniz. Buna bol miktarda uyku çekme, sağlıklı bir diyet yeme, olumsuz insanları kullanmaktan kaçınma ve eğlenceli aktivitelere katılma dahildir.

 

Etiketler:

Bu Galeriyi Sosyal Medyada Paylaş

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz