Kolesterol Belirtileri,Kolesterol Nasıl Düşürülür,Kolesterole Ne İyi Gelir

Kolesterol Belirtileri,Kolesterol Nasıl Düşürülür,Kolesterole Ne İyi Gelir

kolesterol-düsüren-yiyecekler

Yüksek dozda ilaçları kullanmadan LDL kolesterol düzeylerini önemli ölçüde düşürmek  için aşağıda sizler için listelediğimiz yemek önerilerini uygulayın.

Doymuş yağ barındıran tereyağı, kırmızı et gibi yağlı etler, tam yağlı ve az yağlı süt ürünleri, hayvansal gıdalar,trans yağlardan bir süre uzak durun. Kırmızı et yağ miktarını artırmakla beraber tip 2 diyabet ve kolon kanserini tetikler.

Ağır yemekler yerine somon, uskumru, , alabalık, ringa balığı ve sardalya gibi soğuk su balıklarını tercih edin.Balıklarda bulunan o mega 3 yağ asitleri tıkanmış olan damarları açar ve kan hızını artırarak kolesterol seviyenizi dengeler.

Kolesterol Düşüren Besinler,Kolesterolü Dengede Tutma İpuçları sizler için hazırladık.

 

1.Lif oranı yüksek Gıdalar (özellikle de fasulye, yulaf, arpa, meyve ve sebze) yiyin.

Lif oranı yüksek gıdalar, kolesterolü düşürmede etkilidir. Bunlar;, yulaf, yulaf kepeği, arpa, bezelye, tatlı patates ve bezelye gibi baklagiller veya fasulye içerir. Çözünür lif bakımından zengin sebzelerde havuç, Brüksel lahanası, pancar, bamya ve patlıcan bulunur. İyi meyve kaynakları çilek, , portakal, armut, kayısı, nektarın ve elma.

 

2. Protein oranı yüksek Baklagiller (baklagiller, fasulye, fıstık ve nohut gibi) yiyin.

Baklagiller, mercimek, bezelye, kırmızı fasulye, beyaz fasulye ve soya fasulyesi tercih edilir. Doyurucudurlar ve kırmızı et deki protein oranı kadar proteine sahiptirler.. Baklagiller LDL kolesterol, kan şekeri ve insülin seviyelerini düşürmeye yardımcı olur ve kanser riskini düşürebilir.

Ayrıca fındık ve fıstığın LDL seviyesini düşürdüğü tespit edilmiştir.

 

3.Avokado her öğünün vazgeçilmezi olsun.

Avokado doyurucu özelliği ve lif oranı yüksek bir besin olup LDL’yi düşürüp HDL’yi yükseltir. Klinik çalışmalar da avokadonun kolesterol düşürücü etkisini destekler niteliktedir.

 

4.Keçiboynuzu tüketin.

Keçiboynuzunun kendisi ve pekmezi antioksidan özelliğe sahip lif ve mineral oranı yüksek bir gıda takviyesidir.Kan basıncını düşürüp kolesterol seviyesini dengelediği yapılan araştırmalarla kanıtlanmıştır.

 

5. Mümkün olduğunca kilolardan kurtulun.

Kilo vermek, kolesterol seviyenizi düşürüp, tip 2 diyabet, yüksek tansiyon, kalp krizi, felç, gut ve birçok kanser türü gibi ağır hastalığa yakalanma ihtimalinizi düşürür.

Zeytinyağı her ne kadar faydalı olsa da aşırı tüketimi fazla kilolar almanıza sebep olur..

 

Etiketler:

Bu Galeriyi Sosyal Medyada Paylaş

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz