Kanser Otu, Kansere İyi Gelen Bitkiler,Kansere İyi Gelen Yiyecekler

Kanser Otu, Kansere İyi Gelen Bitkiler,Kansere İyi Gelen Yiyecekler

Bilim Adamlarının ve internet alemindeki bir çok kullanıcının bilgilerini araştırarak sizler için Kanseri Yok Eden Gıdalar,Kanserle Mücadele Yollarını araştırdık.

 

1.Yapraklı Yeşil Sebzeler

yesil-yapraklı-sebzeler

Yapraklı yeşiller, son derece zengin vitaminler, mineraller, antioksidanlar ve enzimler, ancak kalorileri, yağları, sodyum ve diğer toksinleri çok düşük olduğundan herhangi bir sağlıklı diyetin temel taşıdır. Her çeşit yeşil yapraklılar -besleyici ıspanak, lahana, turp yeşillikleri,  roka salatası, su teresi vs. C vitamini ve beta-karoten (bir vitamin A türü) dahil olmak üzere kanserle mücadele için bilinen antioksidanlar açısından zengindir.

Avantajlar gelmeye devam ediyor; Glukosinolatların doğal kaynakları arasında antibakteriyel ve antiviral özellikler de vardır, kanserojenleri inaktive eder, kanser hücrelerini yeniden programlamaya yardımcı olur ve tümör oluşumunu ve metastazı önler.

 

2.Turpgiller (Cruciferous)

Turpgiller

Cruciferous sebzeler, güçlü kanser katilleri ve yaygın olarak bulunan en iyi C vitamini gıdalardan bazıları olarak bilinirler. Bir çoğu yüksek serbest radikal temizleme yetenekleri olduğundan, vücudun “ana antioksidan” olarak bilinen glutatyon bakımından zengindir.

Brokoli, karnabahar, lahana veya Brüksel lahanası da dahil olmak üzere, günde üç kez kavrulmuş sebzeler, çorbalar veya kızartılmış patates şeklinde bitki bazlı yemeklere bir veya iki çeşit ekleyin veya sağlıklı, hızlı bir atıştırmalık için onları humus veya yoğurduna batırın. Ayrıca, soğan, kabak, kuşkonmaz, enginar, biber, havuç ve pancar gibi sebzeler kanser riskini azaltmak için çok yararlıdır.

 

3.Çilek

cilek

Yaban mersini, ahududu, kiraz, çilek, goji çilek, camu camu ve böğürtlenin çeşitli tariflerde bulunması kolaydır; bu, C vitamini, A vitamini ve gallik asit, güçlü bir antifungal / antiviral ajan kaynağıdır. Bağışıklığı arttırır.

Çilek, birtakım hayvan çalışmalarında anti-aging özelliklere sahip olduğu ve serbest radikal hasarını azaltabilecek özellikte olduğu proantosiyanidin antioksidanları bakımından özellikle zengindir.

 

4.Parlak Turuncu-Renkli Meyve ve Sebzeler 

Parlak Turuncu-Renkli Meyve ve Sebzeler 

Bitkilerdeki parlak pigmentler, fitokimyasallarla, özellikle de karotenoid antioksidanlar ile güçlediklerinin kesin işaretidir.

Karotenoidler, birçok narenciye, tatlı patates, çilek, kabak, ezme ve diğer bitkilerde bulunan A vitamini türevleridir. En çok araştırılanlardan biri, bağışıklık sistemi için gerekli olan besleyici bir beta-karotendir; detoksifikasyon; karaciğer sağlığı; ve cilt, göz ve organ kanserleriyle mücadele.

Karbonhidrat açısından zengin sebzeler söz konusu olduğunda, araştırmalar, tatlı patates, havuç, pancar, diğer yumrular ve tam tahıllı gıdalar gibi karmaşık karbonhidratların, özellikle üst sindirim sisteminde olmak üzere çeşitli kanser türlerinde azalma riskiyle ilişkili olduğunu gösteriyor.

 

5.Taze Otlar ve Baharatlar

Taze Otlar ve Baharatlar

Curcumin aktif maddesini içeren zerdeçal, anti-kanser diyetinin en güçlü içeriklerinden biridir; çünkü tümör boyutunu düşürdüğü ve kolon ve göğüs kanseriyle mücadele ettiği gösterilmiştir. Kullanımı kolay karabiber ile birlikte zerdeçal emilimini arttırır ve iltihaplanma ile daha iyi mücadele edilebilir.

Ayrıca, bağışıklık sistemini canlandıran diğer bitkiler arasında zencefil, çiğ sarımsak, kekik, kerevit biber, kekik, fesleğen ve maydanoz bulunur; bunlar pek çok tariflerde, suları ve sosları kolayca kullanılabilir.

 

6.Organik Etler

Organik Etler

Sığır eti veya tavuk karaciğeri de dahil olmak üzere organik etler, gezegendeki en besleyici gıdaların bazılarıdır ve B12 vitamini açısından oldukça zengindir.

Zengin selenyum, çinko ve B vitaminleri ile detoxifying, kan temizlemeye yardımcı olur; yağları sindirmek için gerekli olan safra üretir; doğal olarak hormonları dengeler ve gerekli vitaminleri, mineralleri ve demirleri depolar. Bu mineral açısından zengin gıdalar, alkol, reçeteli ilaçlar, hormon bozulmaları, yüksek trigliserid seviyeleri, düşük potasyum, obezite ve viral enfeksiyonların etkilerine karşı koyabilir.

 

7.Kültürlü Süt Ürünleri

Kültürlü Süt Ürünleri

Kültürlü süt ürünleri, bağırsak mikroflorasında doğal bir bakteri dengesi oluşturan ve bağışıklığı artırmaya yardımcı olan mikroorganizmalardır. Probiyotiklerinin zengin bir kaynağıdır. Bağışıklık sisteminizin yüzde 80’inden fazlası bağırsağınıza yerleştirildiğinden, probiyotik gıdaların ve takviyenin tümör büyümesini durdurması ve hücrelerin yenilenmesine yardımcı olması şaşırtıcı değildir.

Daha fazla probiyotik tüketmenin en kolay yollarından biri, peynir, kefir ve yoğurt gibi çiğ süt ürünlerinden oluşan en doğal haldedir. Fermantasyon probiyotikleri üretir, ancak sütü pastörize etmek için kullanılan yüksek ısı işlemi, enzimler, proteinler ve probiyotikler gibi hayati besin maddelerinin çoğuna zarar verebileceğinden, çiğ ve kültürlüdür. Günümüzde çoğu süt, hormonlar, antibiyotikler, ağrı kesiciler ve pestisit kalıntısı ile doludur, bu yüzden organik satın almak da önemlidir.

 

8.Fıstık ve Tohumlar

Fıstık ve Tohumlar

Chia tohumları ve keten tohumları, dünyadaki en besleyici tohumlardan ikisidir. Lif, omega-3 yağ asitleri ve bir dizi önemli mineral sağlarlar. Kenevir tohumları, susam tohumları, kabak çekirdeği ve ayçiçeği çekirdeği, ceviz, fıstık ve badem gibi sağlıklı yağ asitleri de oldukça faydalıdır.

 

9.Sağlıklı Rafine Olmayan Yağlar

Sağlıklı Rafine Olmayan Yağlar

Beyninizin ve sinir sisteminizin tüm vücudunuzun fonksiyonunu kontrol ettiğini ve sinir sisteminizin yüzde 60’ının yağ asitlerinden oluştuğunu biliyor muydunuz? Sorun, günümüzde yaygın olarak tüketilen konvansiyonel işlenmiş katı ve sıvı yağların birçoğu, hücrelerin zarlarını yok edebilen, hastalıklı hücrelere ve toksisiteye neden olan hidrojene yağlardır.

Rafine ve kokulu yağlar, vücudun tamamında sorun yaratarak bağışıklık fonksiyonunu düşürür, hücre tıkanıklığı ve iltihaplanma sonucu hastalık başlar. Rafine bitkisel yağlar, hidrojene yağlar ve trans yağlar, keten yağı, sızma zeytinyağı, morina yağı ve hindistan cevizi yağı gibi kaliteli yağlarla değiştirin. Bunlar bağırsağınızı besler ve daha iyi bağışıklık fonksiyonu geliştirir.

 

10.Mantarlar

mantarlar

Besleyici mantarların faydaları, tatları ve görünüşleri açısından bugünlerde yüzlerce mantar türünün varlığına göre değişir, ancak hepsinin bağışıklık arttırıcı olduğu bilinmektedir ve birçokları yüzyıllar boyu kansere karşı savaşmak için kullanılmıştır.

Reishi, cordyceps ve maitake özellikle bağışıklık fonksiyonunu iyileştirir, tümör büyümesiyle mücadele eder ve hücre yenilenmesine yardımcı olur. Mantarı doğadan toplamak uzmanlık gerektirir. (zehirli olabilirler)

 

11.Geleneksel Çaylar

Geleneksel Çaylar

Metastaz, kanserin en ölümcül yönüdür ve hücre proliferasyonu, anjiyojenez, hücre adezyonu, göç ve çevredeki dokuya invazyon gibi çeşitli süreçlerden kaynaklanmaktadır. Metastaz, kanser hastalarında ana ölüm nedenidir, bu nedenle bugün kanser araştırmalarındaki en önemli konulardan biridir.

Çeşitli klinik ve epidemiyolojik çalışmalar yeşil çay tüketiminin kanser riskini azaltabileceğini bildirmiştir. Yeşil çay, epigallokatekin-3-gallat da dahil olmak üzere, tümör gelişimini ve metastaz için gerekli olan tümör invazyonunu ve anjiyojenezi önlediği gösterilen polifenolik bileşikleri içerir.

 

12.Yabani Karides Balıkları

Yabani Karides Balıkları

Araştırmacılar tarafından yapılan bir araştırmaya göre, daha yüksek balık tüketimi, bağışıklık işlevinin olumlu göstergesidir. Akdeniz diyetinin kanserle mücadele etkilerini araştıran bu çalışma, daha az balık yiyen ve daha sık kırmızı eti yediklerini bildiren kişilerin, kanında sık görülen bazı neoplazileri gösterdiğini ve bu da duyarlılığın arttığını ortaya koymuştur.

Somon, uskumru ve sardalya içeren vahşi ve özellikle küçük balıklar, daha iyi beyin, hormonal ve sinir sistemi sağlığı ile ilişkili olan anti-inflamatuar omega-3 gıdalaridir. Omega-3 yağ asitleri anti-inflamatuar etkiler getirmekte ve bu nedenle yakın tarihli araştırmalar onları kanser önleme ve antitümör tedavilerin doğal zenginleşmesine bağlamıştır.

 

Etiketler:

Bu Galeriyi Sosyal Medyada Paylaş

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz