Çörek Otu Yağının Ve Çörek Otunun Faydaları,Çörek Otu Yağı Nasıl Kullanılır

Çörek Otu Yağının Ve Çörek Otunun Faydaları,Çörek Otu Yağı Nasıl Kullanılır

corek-otu-diyeti-zayiflamak

“Ölüm dışında hiçbir hastalık yoktur ki, çörek otunda onun için bir deva bulunmasın.” (Hz. Muhammed Sav.)

Çörekotu yağı, ranunculus ailesine ait olan siyah kimyon bitkisinin tohumlarından yapılır. Çörekotu (siyah kimyon) bitkisi güneybatı Asya, Akdeniz ve Afrika’ya özgüdür. Yüzyıllardır, baharat ya da bitkisel ilaç olarak kullanılabilen aromatik ve lezzetli tohumları için yetiştirilmiştir. Çörekotu yağı da genellikle siyah kimyon tohumu yağı olarak adlandırılır.

Mutfaklarımızda çoğu hanımın yemek ve böreklerinde kullandığı çörekotunun sağlığa birçok yararlarının olduğu da bilinmektedir. Bugün ise çörekotu ile birlikte çörekotu yağının da çok faydalı olduğu tespit edilmiş ve en az çörekotu kadar kullanılmaya başlanmıştır.

Çörekotu Yağı

Çörekotu Yağı

Siyah tohum yağının, alerji, astım, diyabet, baş ağrısı, yüksek tansiyon, sindirim bozuklukları ve romatoid artrit gibi durumlar için çare olabileceği söylenmektedir. Buna ek olarak, çörek otu yağının bağışıklık sistemi güçlendirmek, inflamasyonu azaltmak ve birçok enfeksiyon ile savaştığı bilinmektedir. Yağ, sivilce, kuru saç, sedef, saç büyümesi ve kuru cilt gibi cilt ve saç sorunları için topikal olarak da kullanılabilir.

Çörekotu hafif acı olmasına rağmen bk ülke mutfağında lezzet verici baharat olarak kullanılır ve bazen gözleme, somun ekmeği veya simit üzerine serpilir.

Çörekotunun Yararları

Çörekotunun Yararları

Kanser İle Savaşa Yardım Eder

Potansiyel fitokimyasalları ve antioksidan özellikleri sayesinde, çörekotu yağının doğal olarak kansere yardımcı olduğu gözlemlenmiştir. Hırvat bilim adamları, bir hayvan modeli çalışması kullanarak tiyokinon ve tirohidrokinonun anti-tümör aktivitesini değerlendirdiler ve siyah tohum yağında bulunan bu iki fitokimyasal maddenin tümör hücrelerinde yüzde 52’lik bir azalmaya neden olduğunu keşfettiler.

Karaciğer Sağlığı İçin Yararlı

Karaciğer vücuttaki en önemli organlardan biridir. Neredeyse her toksin karaciğerde işlenir. Karaciğerdeki safra, yağları sindirmek, zihninizi ve vücudunuzu mutlu ve sağlıklı tutmak için çok önemlidir.

İlaç yan etkileri, alkol tüketimi ya da hastalığı nedeniyle karaciğer fonksiyonlarında bozulmalar gibi durumlar ile mücadele edenler için, çörekotu iyileşme sürecini büyük ölçüde hızlandırabilir. Uzmanlar tarafından yapılan bir çalışmada, bilim adamları, çörekotu yağının karaciğerin işlevinden yararlandığını ve hem hasarı hem de hastalığın önlenmesine yardımcı olduğunu keşfetmiştirler.

Diyabet İle Mücadele

Çörekotu ve çörekotu yağının içerisindeki Nigella sativa sayesinde diyabet ile ciddi şekilde mücadele etmektedir. Hindistan Tıbbi Araştırma Konseyi araştırmacıları, çörekotu yağının “pankreatik beta hücrelerinin kademeli kısmi rejenerasyonuna neden olduğunu, azalmış serum insülin konsantrasyonlarını artırdığını ve yüksek serum glikozunu azalttığını vurgulamaktadır.

Çünkü Nigella sativa gezegendeki hem tip 1 hem de tip 2 diyabetin önlenmesine yardımcı olan birkaç maddeden biridir. Aslında, çalışmaya göre, çörekotu glikoz toleransını metformin kadar verimli bir şekilde geliştirir.

Kilo Vermeye Yardımcı Olur

Bir çalışmaya göre, çörekotu yağı obez olan kadınlarda risk faktörlerini azaltabilir. Çalışma için kadınlar, sekiz hafta boyunca düşük kalorili bir diyet uygularken, Nigella sativa ya da plasebo yağı tüketmişlerdir. Nigella sativa yağını alan grupta çalışmanın sonunda kilo, bel çevresi ve trigliserit düzeyleri daha fazla azaldığı gözlemlenmiştir.

Cildi Korur

İranlı araştırmacılar tarafından yapılan bir çalışmada, Nigella sativa, yaşam kalitesinin artırılmasında ve el egzaması şiddetinin azaltılmasında, cilt kremleri kadar etkili olduğu tespit edilmiştir. Çörekotu yağına karşı alerjik bir reaksiyonunuz olmadığı sürece kullanabilirsiniz.

Betametazon, yüzünüzde veya ellerinizde şişmeye, ağzınızda veya boğazınızda şişme veya karıncalanma, göğüste sıkışma, solunum zorluğu, cilt rengi değişiklikleri, koyu çiller, kolay çürükler ve kas güçsüzlüğüne neden olabilir. Boynunuzun, sırtın, göğsün, yüzünüzün veya belinizin etrafında kilo artışı da olasılıklar arasındadır. Fakat çörekotu yağında bu yan etkiler genellikle görülmez.

Saça Faydaları

Doğal bir cilt bakım yardımcısı olmanın yanı sıra, saç için de çörekotu yağının yararları olduğu bilinmektedir. Çörekotu yağının saç ve saç derisine ciddi şekilde yararlı olduğu bilinmektedir.

Androjenik alopesi veya alopesi areata’ya bağlı saç dökülmesinde etkileyici bir antihistaminik olarak yardımcı olduğu bilinmektedir. Antioksidan, antibakteriyel ve antienflamatuar özellikleriyle, genel olarak kafa derisinin sağlığına yardımcı olur. Kepek ve kuruluktan kurtarır ve aynı zamanda saç sağlığını iyileştirir.

Enfeksiyonlarla Savaşır

Çörekotu yağının özellikle MRSA denilen enfeksiyonu önlediği ve savaştığı bilinmektedir. MRSA sıradan staph enfeksiyonları jenerik antibiyotiklere dirençli hale geldiği için dünyanın dört bir yanındaki hastaneler ve bakım evlerinde görülebilen bir enfeksiyondur.

Yaşlı popülasyon özellikle risk altındadır çünkü MRSA genellikle ameliyatlar, intravenöz tüpler ve suni eklemler gibi invaziv prosedürlerle ilişkilidir. Temel olarak zayıflamış bağışıklığa bağlı olarak, yaşlı vatandaşların artan nüfusu MRSA’yı küresel bir halk sağlığı riski haline getirmiştir.

Doğurganlığa Etkisi

Saç dökülmesine yardımcı olmanın yanı sıra, çörekotunun doğurganlığı doğal olarak iyileştirdiği bilinmektedir. Bir araştırmada yapılan, plasebo kontrollü bir klinik çalışma, çörekotu yağının anormal spermli infertil erkek hastalara yardımcı olup olmadığını değerlendirdi.

Kontrol grubu oral olarak 2.5 mililitre siyah tohum yağı alırken, plasebo grubu iki ay boyunca günde iki kez aynı miktarda parafin almıştır. Sonuçlar, siyah tohum yağı grubunun sperm sayısında ve sperm motilitesinde ve semen hacminde iyileşme olduğunu göstermiştir.

Kolesterolü Dengeler

Çörekotunun kolesterolün dengelenmesine yardımcı olduğu uzmanlar tarafından bildirilmektedir. Bu nedenle 2017 yılında yayınlanan hayvan modeli kullanılarak yapılan bir çalışmada, sulu bir Nigella sativa özünün sadece hayvan denekleri üzerinde anti-diyabetik etkilere sahip olmadığını, aynı zamanda kolesterole de yardımcı olduğunu ortaya koymuştur.

Altı hafta sonra diyabetik hayvan deneklerinde düşük dozlarda çörekotu alımında, toplam kolesterol, LDL (“kötü”) kolesterol ve glikoz seviyeleri düşerken, HHL (iyi) kolesterol artmıştır.

Çörekotu Yağı Göğüs Büyütür Mü?

Yukarıda saydığımız birçok hastalıklarda geleneksel tıbbın yanı sıra tamamlayıcı tedavi olarak kullanılan çörekotu yağının çok fazla bilinmeyen bir özelliği de, göğüs büyütmede “doğal estetik” vazifesi görmesidir. Her gün düzenli olarak bu doğal yağla göğüslere masaj yapıldığında, 2 ay gibi bir süre sonunda gözle görülen büyüme gerçekleşmektedir.

Bir başka göğüs büyütme yöntemi ise rezene çayı demleyerek hazırlamaktır. Bu çaydan 1 fincan alarak soğutun ve içine 5-10 damla çörekotu yağı ekleyip, iyice karıştırın. Bu losyona ellerinizi batırıp göğüslerinize masaj yapın. Her akşam bu masajı yapabilirsiniz.

Çörekotu Yağı Saça Nasıl Uygulanır

Çörekotu yağının saça nasıl sürüleceği çok merak edilen konulardan biridir.

  • Çörekotu yağını kullanmadan önce saçlarınızı doğal bitkisel sabun ile yıkayınız.
  • Ardından parmak uçlarınızla saç diplerinize iyice yedirerek sürünüz.
  • 25-30 dakika beklettikten sonra yine bitkisel sabunlar ile yıkayıp durulayınız. Bu işlemi haftada 2-3 defa yaparak saçlarınızın sürekli yumuşak ve dolgun kalmasını sağlayabilirsiniz.

Etiketler:

Bu Galeriyi Sosyal Medyada Paylaş

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz