Rahim Kanseri Belirtileri,Rahim Kanseri Tedavisi

Rahim Kanseri Belirtileri,Rahim Kanseri Tedavisi

rahim-kanseri-belirtileri

Rahim Kanserine sessiz katil de denilir, çünkü diğer kanserlerin aksine rahim kanseri belirtileri hastalık iyice ilerlemişken ve tedavisi çok zorken ortaya çıkabilir. Bu kanser kadınlar arasında en yaygın görülen ikinci kanser türüdür ve kadınlarda görülen kanserin yaklaşık % 15’ini oluşturur. Rahim kanserinde ölüm oranları yüksektir çünkü çoğu hastada teşhisi geç olmaktadır.

Normal bir kişide vücudun dokularını oluşturan sağlıklı hücreler kendiliğinden düzenli olarak büyür, bölünür ve yenilenir. Fakat rahmin kanserinde rahim içini döşeyen tabakada yer alan hücreler bazen kontrol dışı büyüyüp çoğalır. Hücrelerin anormal büyümesiyle birlikte tümörler oluşmaya başlamaktadır. Tümörler kanser olmayan iyi huylu veya kansere dönüşen kötü huylu diye ikiye ayrılırlar.

Rahim kanseri çoğunlukla rahmin iç kısmını kaplayan astarı oluşturan hücrelerde başlar. Bu astara ‘endometrium’ ya da ‘uterus mukozası’ adı verilir, bu nedenle rahim kanseri ‘endometriyum kanseri’ olarak da adlandırılır.

endometrium
Rahim kanserinin büyük çoğunluğu 50 yaş üzeri kadınlarda görülmektedir. 50 yaşın altında görülme oranı çok düşüktür. Birçok kadının korkulu rüyası haline gelen rahim kanserinin en önemli sebebi HPV enfeksiyonudur. Bu nedenle % 80’i az gelişmiş ülkelerde görülmektedir

Rahim Kanseri Nedenleri Ve Risk Faktörleri

Rahim kanseri riskinizi artırabilecek bazı faktörler şunlardır:
• Postmenopozal olma ya da geç menopoza girme (55 yaşından sonra)
• Kalınlaşmış duvar astarı (endometrial hiperplazi)
• Hiç doğum yapmamış olması,
• Adet düzensizliği
• Şeker hastalığı, yüksek tansiyon, safra kesesi hastalığı veya tiroit hastalığı yaşaması,
• Kilolu ya da obez olmak
• Ailede yumurtalık, uterus, meme veya bağırsak kanseri öyküsü
• Daha önce görülen over tümörleri veya polikistik over sendromu
• Kanser için önceki pelvik radyasyon
• Meme kanserini tedavi etmek için tamoksifen benzeri ilaçlar kullanmak,
• Menopoz tedavisi için uzun dönem progesteronsuz öströjen kullanmış olması,
• Kısır olmak
• Yüksek dozlu doğum kontrol haplarını uzun süre kullanması,
• Sigara ve alkol bağımlılığı şeklinde sıralanabilir

rahim-kanseri-belirtileri-nedenleri

Rahim Kanserinin Belirtileri

Rahim kanseri teşhisi için en önemli şey belirtiler açısından uyanık olmaktır. Anormal kanama, lekelenme, yeni bir akıntı veya menopoz sonrası kanama veya lekelenme olması rahim kanserinin başlıca belirtileridir.

Bu belirtiler daimi olabileceği gibi geçici de olabilmektedir. Özellikle menopozdan sonra, her anormal kanamanın bir doktor tarafından kontrol edilmesi gerekir.
Rahim kanserinin diğer belirtileri ve semptomları şunlardır:
• Kötü kokulu, irinli veya kanlı olağandışı vajinal akıntılar,
• İlişki sırasında ağrı veya lekelenme,
• Pelvik ağrı veya basınç,
• Pelvis, alt karın, sırt veya bacaklarda ağrı veya baskı hissi,
• İdrar yaparken ağrı, zor idrara çıkma veya idrarda kan görülmesi,
• Bağırsak hareketleri sırasında ağrı, zor bağırsak hareketleri veya dışkıda kan görülmesi,
• Mesane veya rektumdan kanamalar,
• Karın veya bacaklarda şişme,
• Kilo kaybı,
• İştahsızlık,
• Nefes almada zorluk,

Rahim Kanseri Tanısı Nasıl Konulur

Rahim kanseri herhangi bir şikâyete yol açmadan ilerleyebilen bir hastalıktır. Bu nedenle şikayeti olmayan kadınlarda rahim kanseri tespiti için uygulanan tarama testi bulunmamaktadır. Ancak rahim kanseri belirtilerin erken evrelerde ortaya çıkması ile teşhis için başvurulan birçok yöntem bulunmaktadır. Bu yöntemler:

• Endometriyal Biyopsi

Endometriyal- biyopsi

 

Endometriyal biyopsi, endometriyumdan küçük bir parça alınan tıbbi bir prosödürdür. Hücre anormalliklerini veya kanseri kontrol etmek için kullanılır. Doktorlar, endometriyal biyopsileri, düzensiz veya ağır kanamayı belirlemek için önermektedirler. Endometriyal kanseri teşhis etmek için kullanılan en yaygın yöntemdir. İşlem yaklaşık olarak 10-15 dakika sürmektedir. Endometriyal biyopsi sonrası bazı hafif kanamalar görülebilir.

• Vajinal Ultrasonografi

Vajinal -Ultrasonografi

Vajinal (transvajinal) ultrasonografi, kadınlarda vajina içinde prob yerleştirilerek rahim ve yumurtalıklara ultrason ile inceleme tekniğidir. Bu yöntem ile rahim ve yumurtalıklarda oluşan çok küçük yapısal değişiklikler rahatlıkla teşhis edilebilir.
Vajinal ultrasonografi için farklı bir yapıda üretilmiş bir prob kullanılır. Bu prob yaklaşık 20 santimetre uzunluğunda bir çubuk gibidir ve ucundaki kabarık kısımda ultrason dalgalarını gönderen ve alan sensör bulunmaktadır. Bu sensör sayesinde kadınların organlarının çok yakınından elde edilen görüntüler ultrason cihazının ekranına yansıtılır.

• Rutin Muayeneler Ve PAP Smear-Testi

PAP smear-testi

Üreme çağındaki her kadın yumurtalık, rahim, rahim ağzı ve meme kanseri riski taşımaktadır. Bu nedenle üreme çağındaki her kadın düzenli olarak kontrollerini yaptırarak, kanserin tehlikeli sonuçlarının yaşanmaması için önlem alabilir. Düzenli olarak yapılan jinekolojik muayeneler sayesinde birçok hastalık ve kanser belirtisi erken dönemlerde teşhis edilebilmektedir. Buda tedavinin başarı oranı arttırmaktadır.

Özellikle Pap-smear testi rahim ve rahim ağzı kanserinin teşhisinde yardımcı olmaktadır. Ancak rahim kanserinin teşhisi için mutlaka doku örneğinin alınması ve incelenmesi gerekir. Smear testi ile kesin olarak rahim ağzı kanseri teşhis edilebilmektedir.

• Histeroskopi

Histeroskopi

Histeroskopi rahim içini ve tüplerin rahime açılan kısmının optik kamera eşliğinde incelenmesidir. Tanısal ve hatta cerrahi işlemlerin gerçekleştirilmesine yarayan bir işlemdir.

Rahim Kanseri Tedavisi

rahim-kanseri-tedavisi

Rahim kanseri olan çoğu kadın için, özellikle kanser erken teşhis edilirse ve vücudun diğer bölgelerine yayılmamışsa, ameliyat gereken tek tedavi seçeneği olacaktır.

• Cerrahi (histerektomi ve bilateral salpingo-ooferektomi)

Histerektomi tanım olarak uterusun alınmasını ifade eder. Operasyon abdominal bir insizyondan ya da vajinal yoldan gerçekleştirilebilir. Yakın zamanda tarif edilen laporoskopik prosedürde uterus, laparoskopi yardımıyla çıkarılır. Hasta ayrıntılı anamnezi alınıp muayenesi yapıldıktan sonra bilgilendirilir ve kendisi için en iyi sonucu verecek cerrahi teknik seçilir.

Total histerektomi tanımı uterus ve serviksin cerrahi olarak çıkarılmasını ifade ederken, subtotal histerektomide serviks korunur. Ooferektomi ise overlerin cerrahi olarak çıkarılmasını tanımlar. Ooferektomi menapoz öncesi dönemde uygulanırsa ovaryan hormon düzeyleri ani olarak düşer. Histerektomi en sık uygulanan majör jinekolojik cerrahi prosedürüdür.

Tedaviden önce menopoz olmayan ve bilateral salpingo-ooferektomi geçiren kadınlarda, yumurtalıklarının çıkarılması ile menopoz yaşanır. Bu nedenle, cerrahinin doğurganlığınızı nasıl etkileyeceğinden endişe ediyorsanız, tedavi başlamadan önce uzmanınızla konuşmanız önemlidir.

• Radyoterapi

radyoterapi

Radyoterapi (ışın tedavisi) iyonize radyasyonun kullanılarak kanser hastalığının tedavi edilmesi anlamına gelir. Radyoterapi ile verilen yüksek dozdaki radyasyon, kanserli hücreleri öldürebilir ve bölünüp çoğalmalarını engelleyebilir. Radyoterapi, normal hücrelere göre çok daha hızlı büyüyüp, çoğalan kanser hücreleri üzerinde oldukça etkilidir.

Kanser tedavisinde %60 oranında yeri bulunan radyoterapide günümüzde hedefe yönelik tedavi yaklaşımı uygulanmaktadır. Radyoterapi sırasında tümörlü alan belirlenerek, ışınlar daha yüksek dozda ve yalnızca kanserli hücreye gönderilir. Radyoterapi bölgesel bir tedavi olduğu için günlük 15-20 dakikalık seanslar sonrası hasta rutin hayatına devam edebilir.

• Hormon tedavisi

Kanser yayılırsa ya da kanser geri döndüyse (nüks edilirse) hormon tedavisi genellikle verilir. Bazen ameliyat bir seçenek değilse, bazen kullanılır. Progesteron rahim kanseri olan kadınlar için ana hormon tedavisidir ve tablet formunda veya GP veya hemşire tarafından enjeksiyonla elde edilebilir. Bazı kanserleri küçültmeye ve semptomları kontrol etmeye yardımcı olur.

kemoterapi
• Kemoterapi

Kemoterapi, tümörün ilaçla tedavi edilmesi demektir. Cerrahi ve ışın tedavisi ile birlikte tümör tedavisinin çok önemli bir parçasıdır. Kemoterapi ile tümör hücreleri öldürülür veya tümörün büyümesi durdurulmaya çalışılır. Bazen tek, bazen birkaç ilaç çeşitli yollarla verilerek uygulanır.

Tümörün cinsine ve hastanın özelliklerine göre değişik nedenlerle kemoterapi uygulanabilir. Başlıca nedenler tümörü tamamen yok etmek ve hastayı iyileştirmek, tümörün yayılmasını engellemek, tümörün büyümesini durdurmak veya yavaşlatmak ve tümörün sebep olduğu belirtileri yok etmektir.

Etkili bir tedavi yöntemi olmasına rağmen bazı durumlarda tümörü tamamen yok edemeyip sadece belirtilerini düzelterek hasta için daha rahat bir yaşam sağlayabilir.
Bazı tümörlerde tek tedavi yöntemi kemoterapidir. Diğerlerinde ise kemoterapi diğer tedavilerle (cerrahi ve radyoterapi) peş peşe veya eş zamanlı olarak uygulanır.

Etiketler:

Bu Galeriyi Sosyal Medyada Paylaş

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz