Sakal Ekimi,Bıyık Ekimi,Sakal Ekimi Fiyatları Ve Kullanıcı Yorumları

Sakal Ekimi,Bıyık Ekimi,Sakal Ekimi Fiyatları Ve Kullanıcı Yorumları

sakal-ekimi2

Erkekler için bir sembol olan sakal ve bıyıklar, yoksunluğunda veya kaybında psikolojik sorunlar oluşturabiliyor. Bu sorunu yaşayanlar için yapılan sakal ve bıyık ekimi işlemlerine gelişen teknolojinin eklenmesi uygulamalara olan talebi arttırıyor

Bıyık Ekimi

Erkeklerde bıyık, yüzün ifade kimliğini değiştiren estetik bir unsurdur. Bıyık bölgesinde yara, yanık vb. deformasyonlarda ekimle gerçekleşen değişiklikler hastanın yüz mizacında önemli değişiklik yapabilmektedir.

Erkeklerde üst dudakta kıl çıkmaması veya kıl kaybının olması durumunda, kesin tedavi bıyık ekimidir. Bıyık ekimi, üst dudakta bıyık kılları çıkmayan deri bölgelerine saç kökleri ekimidir. Bıyık yerine ekilecek saç kökleri, kellik tedavisindeki gibi enseden alınmaktadır. Bunun için, ensenin yukarısından fue yöntemi ile 0,6mm punchlar ile tek tek saç kökleri alınmaktadır. Daha sonra, bıyık eksikliği olan sahalara tek tek saç kökleri ekilmektedir.

biyik-ekimi

Bıyık bölgesinde yara izi, ameliyat izi, yanık izi, dökülme gibi sorunlar bıyık ekimi ile neredeyse tamamen kamufle edilebilir. Köselerde olduğu gibi hiç bıyık çıkmama durumunda bıyık ekimiyle ciddi kimlik değişimi yakalanabilmektedir. Bıyık ekimi fue yöntemi ile yapılmaktadır.

Belirli bölgelerden alınan kıl kökleri (greftler) bekletilmeden daha önce belirlenen bölgeye estetik açıyla ekimi yapılır. Uygulama anlamında saç ekiminden farkı yoktur. Tüm ekim işlemlerinde önemli olan operasyon sonrası görünümün doğal olmasıdır. Bıyık kılları cilde yakın şekilde çıkar, bunun için ekiminin bu açıda uygulanması gerekir.

Kullanılan uçlar ince olursa hem alım hem ekim yerinde herhangi bir iz ve ekim olduğuna dair bir belirti kalmaz. Ekim sınırlarını ve sıklığını kişi kendi belirler. Genel olarak hiç bıyığı olmayan birine 1000 kök ekildiğinde köse görünümü gider ancak daha sık bıyık istenirse sayıyı daha yüksek tutmalıdır.

Bıyık ekimi FUE ile yapıldığında sık da olsa seyrek de olsa daha önce bıyıklarınızı görmeyenlerin berberin ekim olduğunu algılayamayacağı kadar doğala yakın olur.Bıyık ekimi saç gibi değildir çok dikkat edilmesi gereken ayrıntıları vardır. Ekim öncesi doktordan şu bilgiler net öğrenilmelidir.

Kılların ekim açısı etraftaki bıyıkların açısına göre yapılmalıdır, her kök kesinlikle tekli olmalı asla ikili üçlü ekilmemelidir, ekilecek köklerin açısı o bölgede bulunanların açısıyla aynı olmalıdır, bir diğer konu ise bıyıkların hepsi normalde hep teklidir bu sebeple ekimde mutlaka tekli kökler halinde yapılmalıdır.

Yaralanma izini ekim ile kapatma işlemi genellikle tek seansta yapılabilmektedir. Ancak bazen üst dudak dokusu çok sert olabilir ve bu gibi durumlarda doktor seyrek ekmek zorunda kalır. Bu nedenle bıyık ekimi 2-3 seanstan oluşabilir.

 

Sakal Ekimi

sakal-ekimi3

Sakalın gereksiz kısmındaki kökler alınarak sakalın daha seyrek alanlarını sıklaştırmak amacıyla ekim yapılabilir. Sakalın taşan kısımlarında, boyun ve elmacık kemiği üzerinden kıl kökleri alınarak sakalın seyrek olan bölgelerinde doğal bir görüntüyle ekim gerçekleştirilir.

Özenle yapılan greft alımlarıyla iz kalması söz konusu olmaz. Ayrıca bu bölgelerden alınan kıl kökleriyle kalıcı bir lazer epilasyon yapılmış olur. Bu şekilde kusursuz alım sayesinde sakal alt bölgesi, göğüs, ensenin alt kısımları hatta elmacık kemiği üzerindeki kökler bile alınarak ihtiyaç duyulan başka alana ekim yapılabilmektedir. Yoğun sakal sebebiyle güzel görünmeyen bu alanlardan kök alımı alanında kalıcı epilasyon sağladığı için ayrı bir avantaj sağlamaktadır.

Sakal saç gibi değildir kişiden kişiye çok değişik yoğun ve sert olabilmektedir. Seyrek sakal belirli düzeye kadar kişiyi rahatsız etmeyebilir. Bu sebeple genellikle ekimde çok sık sakala ihtiyaç duyulmaz.

Hiç sakalı olmayan biri için 1000 greft ekimi önerilebilir. Fakat bu adet sakal ekimi için standartın başlangıç sayısı olabilirken, bazı hastaları memnun etmeyebilir. 2500 – 3000 arası kök transferi herkesi memnun edecek görünümü sağlar. Daha önce de belirtmiştik; enseden alınan köklerin yerine yenisi çıkmayacaktır. Bu sebepten, 5000’in üzeri greft alımı donör bölgede seyrelmelere neden olur.

Genellikle 3000 kök civarında sakal ekimi tatmin edici sonuç verir. Sadece bıyık bölgesine ekim yapılacağında 400-800 kök arasında ekim yeterli olmaktadır. Sakal ekimi kıl kökü alınan alan ertesi gün yıkandığında belirgin bir sorun olmaz ama 1-2 hafta pembemsi bir görünüm oluşur.

Vücuttan veya ensede alım yerinde hiç iz kalmaz. Vücuttan alınması halinde özelliksiz kıllar olduğu için önem arzetmez. Enseden alınması durumunda alındığı kök sayısı kadar seyrelme olur. Yaptığımız çalışmalarda enseden 10.000 kök alınması halinde bile çoğu zaman fark edilmemektedir.

Sakal Ekimi Sonrası Yıkama

sakal-ekimi-sonrasi-yikama

Sakal ekimi operasyonu sonrasında saç ekiminde olduğu gibi 2-3 gün boyunca ekilen kıl köklerine su değdirilmez ve operasyon sonrası açıkta bırakılan ekim alanı hiçbir şekilde yıkanmaz. Operasyon sonrası 48 saat veya 72 saat içerisinde bir gün belirlenerek sakal ekimi sonrası yıkama gerçekleştirilmelidir.

Sakal ekimi sonrası yıkama genellikle saç ekim merkezlerinde hemşireler tarafından yapılmaktadır ancak bazı hastalar şehir dışından ya da farklı ülkelerden geldikleri için sakal ekimi sonrası ilk yıkamayı kendi imkanlarıyla gerçekleştirmeleri gerekebilir.

 • Sakal ekiminden sonra yıkama gününe kadar (3 gün boyunca) kıl köklerinde kabuklanmalar gözlemlenir. Bu kabuklanmalar ilk yıkama ile beraber tamamen çıkacaktır.
 • Sakal ekimi sonrasında sakal ekimi yapan merkeziler tarafından önerilen losyon ve şampuanlar ile ekim yapılmış alan losyonlanır. Ovalama, sürtme ve sert hareketler yapmadan, yumuşak hareketlerle sürülmeli, kıl köklerinin üzeri tamamen losyon ile kapanmalıdır. Losyon sürme işlemi yapıldıktan sonra 30-40 dk beklenmelidir.
 • Bekleme süresi bittiğinde ılık ve tazyiksiz su ile losyon yıkanmalıdır. Ardından yine ekimi yapan uzmanın önerdiği şampuanı iyice elde köpürtüp, sakala küçük dokunuşlarla sürmek gerekir. Sonra yine dikkatlice ılık su ile durulama yapılmalı, gerekli görülürse işlem tekrarlanmalıdır.
 • Kurulama işleminde ise çok dikkatli olunmalıdır, sert havlu ya da peçete kullanılmadan yumuşak havlular ile kurulanmamalıdır. Çünkü kıl kökleri yapışıp çıkabilir ve zarar görebilir. Kurutma makinesini uzaktan tutarak, çok sıcak olmamasına dikkat ederek kurutma yapılabilir.
 • Saç ekiminde olduğu gibi sakal ekiminden sonra da, 3 hafta boyunca her gün yıkama tekrarlanarak dikkatlice sakalların durumu gözlenmeli ve gerekli görüldüğünde ekimin yapıldığı merkez ile iletişime geçilmelidir.

Sakal Ekimi Sonrası Dikkat Edilecek Noktalar

 • Sakal Ekimi 3-6 saat gibi uzun süren bir operasyondur. Sakal ekimi sonrası hastaneden ayakta ayrılacak olan kişinin baş dönmesi ihtimaline karşı yanında ona yardımcı olacak birinin olmasına dikkat edilmelidir.
 • Sürtünme ve baskı yapabileceğinden boğazlı kıyafetler giyilmemelidir.
 • İlk gün greftler konulduğu deliklerde alelade yani serbestçe durdukları için küçük bir sürtünmeyle dahi çıkmaların sebep olabilir bu sebeple özellikle yakalı kıyafet giyilmemesine dikkat edilmeli ve giyildiyse yakanın sürtünerek dökmesi mümkündür sürtünmemesine dikkat edilmelidir.
 • Sakal ekimi sonrası köklerde hafif kanamalar olabilir. Yeni ekilen kıllar hassas olduğu için silinmesi tavsiye edilmez.
 • İlk gece sırtüstü yatılmalıdır. Çünkü ekimi yapılan sakallar yatarken yaklaşık 5 kg ağırlığındaki kafanın basıncıyla yastığa sürtünerek çıkabilir.
 • Kaşkol gibi aksesuarlarla kapatmaya çalışırken kılların dışarıda kalan kısmının takılarak zarar görebileceği bilinmeli, bunun yerine maske gibi ürünler takılmalı ya da açık bırakılmalıdır.
 • Asla bandajla sarılmamalı veya pansuman yapılmamalıdır yoksa pansuman malzemesine yapışarak pansuman alınırken sakallar yerinden çıkabilir.
 • Bazı ekim merkezleri ekimden sonra yemek kısıtlaması yapabilirler. Sadece çorba içmenizi tavsiye edebilirler fakat bunun hiçbir bilimsel dayanağı yoktur.

Sakal ve Bıyık Ekimi Fiyatları

sakal-biyik-ekimi-fiyatı

Gelelim sakal ekimi fiyatlarına. Operasyonu yapacak tıp merkezine veya uzmana göre değişkenlik göstermekle birlikte ekilecek kök başına ortalama 4 – 5 TL gibi ücretlendirmeler olduğunu bilmekteyiz. Sakal ekimi operasyonlarında, saçtaki gibi ekim yapılarak bölge üzerinden değil, greft başına ücretlendirme söz konusu.

Eğer bıyık ekimi yapılacaksa 500 kök için yaklaşık 2500 TL ödenecektir. (üç aşağı beş yukarı)

Eğer sakal ekilecekse bu işlem için ortalama 3000 kök gerekir ki 10.000 TL’yi aşacaktır.

Sakal Ekimi Yaptıranların Yorumları

 • Arkadaşlar 2 hafta önce sakal ve sac ekimini ayni anda yaptırdım. Mecidiyeköy de çevre hastanesinde yaptırdım biraz fazla para verdim fakat değecek diye umuyorum. Öncelikle ikisini birden yaptıracak arkadaşlar gerçekten zor oluyor 2 acı birden katlanılmıyor. Fakat şuan 2. Haftadayım biraz kaşıntı var. Sakal ekimi gerçekten insanin suratını çok değiştiriyor. Merak ettiğiniz soru genellikle şiş oluyor mu kaç kok ekiyorlar falan. Bunları düşünmeyin iyi bir hastanede zaten iyi bir ekim yapılır ucuza kaçmayın kötü olmaz kafanız rahat olsun.
 • Arkadaşlar ben yaklaşık 1.5 ay önce sakal ektirdim, sonuç tamamıyla hüsran sakın sakın ama sakın ola aklınızdan böyle bir şeyi geçirmeyin bende yarı köse biriyim sakalı çıkmayanlar beni çok iyi anlarlar, hayatımda yapmış olduğum en büyük pişmanlık, gideceğiniz ekim merkezleri size 2-3 gün içinde insan içine çıkabileceğinizden filan bahsediyor benim 1.5 ay oldu ve hala kızarıklıklar geçmedi, bu merkezler tanıtım ve pazarlama konusunda son derece profesyoneller ve sizi bu operasyonun çok kolay ve rahat bir operasyon olduğundan bahsediyorlar tamamen yalan asla böyle bir şey yok insan içine çıkmanız minimum 1.5 ay alır, ben işimi bıraktım, depresyondayım.
 • Sakın ektirme kepaze ettim yüzümü insan içine çıkamaz oldum ekilen sakalı kesmesem mısır tarlası sıra şeklinde duruyor kessem ekim alanı resmen belli oluyor. Hiç bulaşmayın sakın çok pişman oldum rezil ettim yüzümü Allahın suratını doktor mu yapacak anlatınca ekimden hemen 2 gün sonra işbaşı yapabilirsiniz diyor işbaşı nasıl yapacağım o tiple öyle suratta adamın evden dışarı cıkası gelmiyor.

Etiketler:

Bu Galeriyi Sosyal Medyada Paylaş

Yorumlar

  Yorum Yaz