Vicks Krem Ne İşe Yarar,Vicks Nedir,Vicks Krem Faydaları

Geçmişte annelerimizin, ninelerimizin çok fazla kullandığı ve günümüzde kullanımı çok olmasa da son zamanlarda eskisi gibi rağbet görmeye başlayan viks kremi her halde bilmeyeniniz yoktur. Peki viks krem nedir? Faydaları nelerdir? Zararları var mıdır?

Vicks VapoRub, Proctor and Gambel firması tarafından üretilen ve neredeyse yüzyıldan beri kullanılan, ülkemizde de eskiden beri çok popüler olan buharlaşan ve merhem şeklinde bir ilaçtır.

İçerisinde kâfur, Hindistan cevizi yağı, mentol, okaliptüs yağı, timol, terebentin ve sedir ağacı yaprağı yağı bulunmaktadır.

Soğuk algınlıklarında yani solunum yollarının viral enfeksiyonlarında, ayak tabanına veya göğse “Vicks” sürülmesi bizde ve dünyanın birçok yerinde son senelerde çok popüler olmuş bir tedavi yöntemidir.

Hastaların göğsüne, boynuna ve ağrıyan yerleri üzerine sürülüp ovalanarak uygulanan ilacın öksürüğe, kas ağrılarına, burun tıkanıklığına, hapşırmaya, ses kısıklığına iyi geldiği ve solunumu rahatlattığı bilinmektedir.

Viks Krem Faydaları

Göbek Eritmek İçin Viks

vicks-krem-zayıflama

Göbek yağları belki de vücudumuzda en kötü olan yağlanmadır. Bu yağlar iç organlara kadar yayılır ve sağlığımız için risk teşkil eder. Özellikle bu yağlar ile oluşan kortizol hormonu, hızlıca vücuda giren yağların depolanmasını arttırır. Bu nedenle göbek yağlarından kurtulmak gereklidir.

Viks ile göbek eritme son zamanlarda kadınların başvurduğu yöntemlerden biridir. Peki viks ile göbek eritmek mümkün müdür?  Viks, her gün düzenli olarak uygulandığında 1 ay içerisinde 4-8 cm arasında incelme olması beklenmektedir. Ancak sonuçların kişiden kişiye değişebileceğini unutulmamalıdır.

Viks ile göbek eritmek için hazırlamış olduğunuz viks, kafur ve karbonat karışımını günün herhangi bir saatinde göbek bölgesine sürmeniz ve en az 1 saat beklemeniz gerekmektedir. 3 saatten daha fazla bekletmemelisiniz. Bu esnada hareket etme şansınız varsa, mutlaka değerlendirin. Yürüyüş yapabilir, evde yapılabilen sporları yapabilir ya da mekik çekebilirsiniz.

Topuk Dikenine İyi Gelir

vicks-krem-topuk-dikeni

Topuk dikeni ayak tabanındaki kasın topuk kemiğine bağlandığı bölgedeki kas ve tendon dokusunda (zorlanma ve aşırı yüke bağlı olarak) ortaya çıkan minik yırtıkların ve deformitelerin zamanla kireçlenmesi ve ayak tabanındaki plantar-fasya tendonunun kısalması neticesinde ortaya çıkar.

Bir tatlı kaşığı bal ve 2 tatlı kaşığı viks karıştırılır. En az yarım saat ayağınızı bileğinizin bir karış üzerine kadar mümkün olduğu kadar sıcak suda tutuyorsunuz. Suya devamlı sıcak takviyesi yapıyorsunuz. Sonra ayağınızı kuruluyorsunuz.

Hazırladığınız karışımı iyice masaj yaparak bileğinizin dört parmak üzerine kadar yediriyorsunuz.Topuk dikeni olan hastalar için doktorlar, ortası delik topuk tabanlığı, ya da ayakkabının topuğunun altına gelen kısmın oyulması, ağrı kesici ve enflamasyon dindirici antiromatizmal ilaç öneriyor.

Bütün bu tedavileri yaptıktan sonra verdiğimiz doğal tedaviye geçebilirsiniz.  Bir tatlı kaşığı bal ve 2 tatlı kaşığı viks karıştırılır. En az yarım saat ayağınızı bileğinizin bir karış üzerine kadar mümkün olduğu kadar sıcak suda tutuyorsunuz. Suya devamlı sıcak takviyesi yapıyorsunuz. Sonra ayağınızı kuruluyorsunuz. Hazırladığınız karışımı iyice masaj yaparak bileğinizin dört parmak üzerine kadar yediriyorsunuz.

Sonra da bir parça jöle gibi üzerine sürüp bir ayağınıza naylon torba geçiriyorsunuz. Böylece uyuyorsunuz. Sabah ayağınızı silip günlük rutininize dönebilirsiniz. Bu alternatif yöntemi en az 3 akşam yapmalısınız.

Ayak Ağrıları İçin Kullanılabilir

vicks-ayak-ağrisi-tedavisi

Viks’in farklı kullanım alanları içerisinde ayak ağrısını da sayabiliriz. Ayaklarınız gün içindeki en büyük desteğinizdir ve çok çalışmaktan, bütün gün tüm vücudunuzun ağırlığını taşımaktan yorulabilir ve şişebilirler.

Zor bir günün ardından ayaklarınızın ağrısını dindirmek için tek yapmanız gereken yatağa girmeden önce her iki ayağınızı da yavaşça masaj yaparak biraz Viks ile ovmak ve üzerine bir çorap giymek. Bir gün sonra çok daha yumuşak ve rahatlamış ayaklarla uyanacaksınız.

Çatlak Dudakları İçin Viks

vicks-catlak-dudak-tedavisi

Estetik açıdan düşünüldüğünde çatlak dudaklar hoş görünmez; ayrıca bir şeyin yanlış olduğunun belirtisi de olabilirler. Ölü deriyi atmak ve dudakları nemlendirip cildi canlandırmak için kuruduklarını fark ettiğiniz zaman biraz Viks sürün.

Şiddetli Kas Ağrılarını Giderir

vicks-kas-agrilari-tedavisi

Günümüzde Viksin faydaları arasında yer alan şiddetli kas ağrılarını hafifletme özelliğinden sık sık yararlanılmaktadır. Özellikle yoğun günlük temposundan ötürü çoğu zaman vücutlarının çeşitli bölgelerinde kas ağrıları yaşayanlar, ağrıyan bölgelerine Viks sürerek kısa sürede kendilerini daha iyi hissedebilirler.

Viks ayrıca spor dallarıyla uğraşan kişilerin sakatlanmaları halinde de tercih edilebilecek bir seçenektir. Kasları gevşetmesi ve vücudun genelini dinlendirmesi ile bu ilaç özellikle uykudan önce cilde sürüldüğünde rahatlatıcı etki gösterir.

Ayak Mantarlarında Viks

Ayak parmaklarında oluşan mantar uzun süre ayakkabı giyen hanımlar için tam bir baş belasıdır. Sizde ayak mantarı problemi yaşıyorsanız tedavi için viks kullanabilirsiniz. Ayak parmak tırnaklarınıza iki hafta boyunca viks sürünüz. İki hafta sonra tırnaklarınız koyulaşacak ve mantarlar yok olacaktır. Sadece buda değil zamanla sağlıklı tırnaklarda çıkmaya başlayacaktır.

Solunum Sıkıntısı Çekenlerde Viks Kullanımı

Soğuk algınlığı şikâyetleri olması durumunda solunum yollarının iyileşmesi için (nezle, ses kısıklığı, öksürük ve balgam gibi belirtiler eşliğinde seyreden bronş mukozası iltihabı) kullanılır.

Özellikle yoğun bir rahatlama için VIKS soluma (inhalasyon) şeklinde de uygulanabilmektedir. Yetişkinlerde ve 12 yaşın üzerindeki çocuklarda 1-2 çay kaşığı VIKS’i bir kâseye veya geniş bir alana sahip başka bir kaba koyunuz. 1/2 litre su ısıtınız (hiçbir surette mikrodalga fırınında ısıtılmaz) ve su çok sıcak bir şekildeyken (ancak kaynamadan), merhemi koyduğunuz kaba suyu dökünüz.

Su konulduğunda bir miktar buhar meydana gelir ve bu buhar 10-15 dakika süreyle solunur. Soluma esnasında artık su ısıtılmamalıdır. Kullandıktan sonra suyu tekrar ısıtmayınız. Çocukları inhalasyon esnasında yalnız bırakmayınız; çünkü sıcak sudan yanma tehlikesi bulunmaktadır. Soluma esnasında gözleri kapamanız veya örtmeniz önerilir. Böylece gözde oluşabilecek tahriş de önlenmiş olur.

Siyah Noktalar Ve Sivilcelerle Savaşta Viks

Sivilce-İzlerinden-Kurtulmak-Mümkün

Biraz şaşırtıcı olabilir ancak viks cildin temizlenmesinde yardımcı olmaktadır. Sivilcenin üzerine günde birkaç kez viks uygulandığında sivilceleri hafifletir ve kurutur. Bununla birlikte siyah noktaları da gidermektedir. Fakat yüze sürüldüğünde biraz yanma olabilir.

Sinek Kovucu Olarak Viks Kullanımı

Bir miktar viks’i kollarınıza ve elbiselerinize sürdüğünüzde sineklerin size yaklaşmadığını hemen göreceksiniz. Bununla birlikte boyun, diz, dirsek ve kulakların arkasına viks sürüldüğünde böcekleri uzak tutar. Açık havada viks kutusunun kapağı açıldığında sineklerden korur.

Rahat Bir Uyku İçin Viks Krem

Uyku probleminiz varsa viksi mutlaka kullanmalısınız. Ilık su içerisine bir miktar viks ekleyerek odanın içerisine katın. Oluşan buhar rahat ve huzurlu bir uyku uyumanızı sağlayacaktır.

 

Viks’in Diğer İlaçlarla Birlikte Kullanımı

Okaliptüs yağı, karaciğerdeki enzim sistemini etkilemektedir. Bu sebeple kullanılan başka ilaçların etkisi azalabilir, artabilir ve/veya etki süresi uzayabilir ya da kısalabilir. Geniş alanlı ve/veya uzun süreli uygulama halinde cilt tarafından emilen büyük miktarlardaki etkin madde sebebiyle bu durumun göz önünde bulundurulması gerekmektedir.

Viks’in Yan Etkileri

Viks Kremin bilinen yan etkisi yoktur fakat tüm ilaçlarda olduğu gibi yan etkiler görülebilir. Bunların başlıcaları şöyledir:

Ciltte kızarma, cilt tahrişi, temas eden yerlerde egzama ve ciltte başka türlü aşırı hassasiyet göstergeleri olabilir. Solunma durumunda cilt, göz ve mukoza üzerinde tahrişler, tahriş şeklinde öksürük, bronş kasılmasının kuvvetlenmesi, ıslık sesi eşliğinde solunum yollarının daralması, solunum yetmezliği, solunum şikayetleri ve astıma benzeyen ve solunum durmasına kadar gidebilen durumların oluşması mümkündür.

Gerçekte olmayan şeyleri varmış gibi algılama (Halüsinasyon) ve nöbet geçirme bildirilen bazı vakalar da olmuştur. Kullanma talimatında yer alan veya almayan herhangi bir yan etki meydana gelmesi durumunda hekiminiz, eczacınız veya hemşireniz ile konuşunuz.

Vicks Krem Bebeklerde Kullanımı

vicks-bebeklerde-kullanımı

Dünyanın önemli tıp dergilerinden biri olan Chest’ de yayınlanan bir araştırmada, reçetesiz satılan Vicks’ in 2 yaşından küçük çocuklar için tehlikeler taşıdığı bildirilmiştir.

Araştırmada, bu ilacın bronşlarda iltihaba yol açarak, mukus yapımını artırarak ve mukusun küçük bronşlardan temizlenmesini azaltarak çok ciddi solunum yetersizliğine yol açabileceği ve bu yüzden küçük çocuklarda kullanılmaması öğütleniyor.

Araştırmayı yapan uzmanlar, ilacın aslında solunum yollarını açmadığını, ama beynin solunum yolları açıkmış gibi algılamasını sağladığını ileri sürüyorlar

 

Etiketler:

Bu Galeriyi Sosyal Medyada Paylaş

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz