Karınca Yumurtası Yağı Faydaları Ve Kullanım Alanları

Karınca Yumurtası Yağı Faydaları Ve Kullanım Alanları

Vücuttaki istenmeyen tüylerden kurtulmanın ağda, epilasyon, eldivenle tüy çekme, lazer teknikleri ve tüy dökücü kremler gibi alternatiflerine, daha bitkisel bir alternatif olarak bilinen ve doğal bir çözüm yöntemi olması sebebiyle, hem çocuklarda hem de yetişkinlerde güvenle kullanılabilecek bir ürün olarak karınca yumurtası yağı çok eski çağlardan beri kullanılmaktadır.

Anadoluda ve İstanbul’da bazı insanların halen yeni doğan çocuklara ilerde tüylenmesin diye, kendilerine ise tüy sorunlarına bir çözüm olarak bu yöntemi kullandıkları bilinmektedir.

Karınca Yumurtası Yağı Nasıl Kullanılır?

karinca-yumurtasi-yagi-faydalari

Tüylü olan bölge klasik yöntemlere (ağda, cımbız, epilasyon vs.) tüylerden arındırıldıktan sonra, karınca yumurtası yağını tüylerden temizlenen bölgeye elinizle masaj yaparak sürün. Bu işlemi 4-5 gece yatmadan önce yapmanız ilk seans için yeterli olacaktır. 4-5 gecelik seanstan sonra 15 gün ara verilir ve 2’nci 4-5 günlük seans uygulanır. İlk seans sonrasında tüylerinizin belirgin bir şekilde azaldığını fark edeceksiniz.

İlerleyen aylarda aynı yöntemle işleme devam edilir. 6-7 seans(takriben 5-6 ay) sonrasında tüylerinizden tamamen kurtulmuş olursunuz. Diğer yöntemlere göre çok daha ucuz ve kesin çözüm sunan Karınca yumurtası yağını Osmanlı döneminde haremdeki cariyelerin ağdadan sonra kullandıkları bilinmektedir. Geçmişte bile tüyleri yok etmek için güzel bir yöntem olarak bilinen Karınca yumurtası yağı o çağlardan bugünlere kadar geçerliliğini korumuştur.

Karınca Yumurtası Yağının Bebeklerde Kullanımı

karinca-yagi-bebeklerde-kullanimi

Karınca yumurtası yağı, tüy görünümü azaltıcı etkisi ile yeni doğan bebeklerde kullanılabilmektedir. Türk kültüründe özellikle kız çocuklarının daha az tüylü olması beklenir. Bu yüzden doğal tüy dökme yöntemleri  anneler tarafından tercih edilmektedir.

Anneler genellikle bebeklerinde jilet ile tüy alma yöntemlerine karşıdırlar, fakat karınca yumurtası yağı jilet ya da ağda uygulanmış tüy köklerine masajla yedirilerek uygulanmaktadır. Tüy dökme garantisi veren karınca yumurtası yağı jilet sonrası güçlenmeye çalışan tüy köklerini yok etmektedir.

Uygulamadan önce bebeğin en azından 1,5-2 aylık olması beklenmelidir. Çünkü bebekler, doğumu müteakip bir kaç hafta içerisinde kendi kendilerine dökülmesi beklenen tüylerle birlikte doğarlar ve özellikle karın ve sırt bölgelerinde yoğun olarak görülen siyah ve sert tüylerin önemli bir kısmı, tüy dökücü herhangi bir dış müdahaleye ihtiyaç duymaksızın kendi kendine dökülür.

Bebeklerin vücutları yetişkinlere göre daha hassastır. Bu nedenle herhangi bir alerjisi olup olmadığı bilinmiyorsa uzman yardımıyla kullanılmalıdır.

 

Karınca Yumurtası Yağı Kullanmanın Zararları

%100 doğal bir ürün kullanmanız durumunda yan etki görmeniz çok mümkün olmasa da piyasada ticari amaçla bulunan ürünlerin içinde ne olduğunu kesin olarak bilemememiz sebebiyle muhtemel bazı yan etkilere de hazırlıklı olmak gerekir.

Karınca yağı yumurtası kullanıldıktan sonra aşağıda saydığımız şu komplikasyonlardan bir ya da bir kaç tanesini gözlemleyecek olursanız kullanmayı hemen bırakınız;

  • Ciltte kızarıklık, kabarma, tahriş gibi alerjik reaksiyonlar
  • Pişik ve kaşıntı,
  • Yanma, acıma hissi
  • Kıl kökü iltihabı
  • Tüylerinizde gözle görülür bir artış
  • Ciddi irritasyon hissi

Karınca Yağı Nasıl Elde Edilir?

Dünyada karınca yumurtası yağından kozmetik ürünlerinin yapıldığı ülkelerin başında İran geliyor. Suriye, Suudi Arabistan ve bazı Uzakdoğu ülkelerinde de az miktarda üretilen karınca yumurtası yağı, sıcak çöl topraklarındaki büyük karınca yuvalarından elde ediliyor.

Karınca yumurtalarını köylülerden toplayan şirketler yumurtaları temizleyerek yağlarını çıkarıyor. Bir süre bekledikten sonra kullanıma hazır olan yağlar dünyanın birçok ülkesine satılıyor.

 

Etiketler:

Bu Galeriyi Sosyal Medyada Paylaş

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz