Migren Ağrısı Nasıl Geçer,Migren Tedavisi,Migren İlaç isimleri,Migren Aşısı

Migren Ağrısı Nasıl Geçer,Migren Tedavisi,Migren İlaç isimleri,Migren Aşısı

Migren, hastanın günlük yaşamanı etkileyebilen, gün içerisindeki gerçekleştirdiği aktivitelerde kısıtlılık oluşturabilen, şiddetli ve tekrarlayan bir baş ağrısı tipidir. Öncesinde duyusal uyarı işaretleri ve diğer semptomlar görülebilir.Migren ağrısı nasıl geçer diye merak edenler için her şeyi açıkladık.

Sıradan baş ağrılarından farklı olarak tedavisi mümkün nörolojik bir hastalıktır. Migrene neden olan aşırı ağrı saatlerce hatta günlerce sürebilir. Günümüzde doktora en fazla başvurulan rahatsızlıklardan biri haline gelmiştir.

Migren çoğu kez öncesinde bir nörolojik belirti olmaksızın ortaya çıkarken, migrenli hastaların %10–15 kadarında ağrıların hemen öncesinde 5–60 dakika arası süren, geçici nörolojik belirtiler görülebilir.

migren-nedenleri

Migren Nedeni ve Tetikleyiciler

Migrenin nedeni henüz bilinmemektedir.

Beyindeki anormal aktiviteden kaynaklandığından şüphelenilmektedir. Bu, sinirlerin iletişimini, beyindeki kimyasalları ve kan damarlarını etkileyebilir.

Migren ağrılarının başlamasında birtakım olaylar zinciri rol oynar. Genellikle ağrıları tetikleyen bir neden vardır. Genetik yatkınlık, uyku sorunu, beslenme sorunu, fiziksel yorgunluk, stres gibi sorunlar migrenli kişileri hassas hale getirir. Tetikleyiciler ön plana çıktığında beyin ağrı merkezlerine uyarı gider.

Ağrı merkezi ilk adımda sinir uyarısı ortaya çıkarır ve beyin bu yanlış uyarı sonucu savaşmak için iltihap maddeleri (bunlar anladığımız anlamda iltihap maddeleri değildir) ortaya çıkartır (CGRP, substans P v.b. gibi bu iltihap maddeleri ki içlerinde en  önemlisi CGRP dir). Bu maddeler damarlarda genişleme yapar ve genişleyen damarlar beyin dokusuna baskı yaparak ağrıya yol açar.

 

Ancak, aşağıdaki tetikleyicilerin migreni sebep olduğu düşünülmektedir:

  • Hormonal değişiklikler:Kadınlar değişen hormon seviyelerine bağlı olarak adet sırasında migren semptomları yaşayabilirler.
  • Duygusal tetikleyiciler:Stres, depresyon, anksiyete, heyecan ve şok migreni tetikleyebilir.
  • Fiziksel nedenler:Yorgunluk ve yetersiz uyku, omuz ya da boyun gerginliği, kötü duruş ve fiziksel aşırı yorgunluk migrenle ilişkilendirilmiştir. Düşük kan şekeri ve jet-lag da tetikleyici olarak kabul edilebilir.
  • Beslenme:Alkol, kafein, peynir, turunçgiller, yağlı ve baharatlı yiyecekler, kafeinli içecekler, düzensiz yemek yeme ve dehidratasyon da potansiyel tetikleyiciler olarak belirtilmiştir. Çikolata, kakao, bakla, maya, marine, salamura veya fermente edilmiş besinler migreni tetikleyebileceği düşünüldüğünden, migren hastalarının az tüketmesi önerilmektedir.
  • İlaçlar:Bazı uyku hapları, hormon replasman tevdisi ilaçları ve kombine doğum kontrol hapı, olası tetikleyiciler olarak bilinmektedir.
  • Çevresel faktörler:güçlü kokular, pasif içicilik, egzost dumanı ve yüksek sesler migrene neden olabilir. Havasız odalar, sıcaklık değişimleri ve parlak ışıklar da olası tetikleyicilerdir.

 

Migren İlaçları Nelerdir

migren-ilaclari

Ağrı Kesiciler

Sadece ağrıyı hafifleten bir analjezik olan asetaminofen dışında, bu ilaçlar ağrıyı hafifleten ve iltihaplanmayı azaltan nonsteroid antiinflamatuar ilaçlardır.

Basit, kombine analjezikler ve NSAİ hafif-orta şiddette ki migren ataklarında etkindirler.

Şiddetli ataklardaki etkinlikleri sınırlıdır. Orta ve şiddetli ataklarda etkisiz olduklarında, spesifik migren ilaçlarına (triptanlar ve ergotaminler) geçilmelidir.

İlk olarak basit analjezikler, daha sonra NSAİ ve kombine preparatlar tercih edilirler. Asetaminofen tek başına etkili değildir.

Sıklıkla tek başlarına ya da kafein veya anti-emetik bir ilaçla kombine şekilde verilirler. Uygun durumlarda spesifik migren ilaçları ile birlikte kullanılabilirler.

Etkinliklerinin kısıtlı oluşu nedeni ile sık kullanımlarında ilaç aşırı kullanımına dikkat edilmelidir.

Uzun süreli nonsteroid antiinflamatuar kullanımının, kalp krizi, inme, böbrek hastalıkları ve mide ülseri gibi olası yan etkileri bulunmaktadır.

Ergotaminler

Ergotaminler, migren için özel olarak kullanılan birinci sınıf ilaçlardır. Beyninizin etrafındaki kan damarlarının kasılmasına ve birkaç dakika içinde bir migreni rahatlatmasına neden olurlar. Orta ve ağır şiddetteki migren ataklarında etkinlikleri hafif veya orta derecededir. Ergotamin tartaratın farklı ilaç kombinasyonları (kafein ve asetaminofen) ve formları vardır. Yan etkileri fazladır ve non-spesifik olarak bağlandıkları reseptörlere bağlıdır.

Hamileyseniz, emziriyorsanız veya kalp hastalığınız varsa, ergotamin almamalısınız. Ergotaminler ayrıca antifungal ve antibiyotik ilaçlar da dahil olmak üzere diğer ilaçlarla negatif etkileşime girebilir.

Triptanlar

migren-nedir

Triptanlar, beyninizdeki serotonin seviyelerini arttıran, iltihabı azaltan ve kan damarlarını daraltan, etkili bir şekilde migreni sonlandıran yeni bir ilaç sınıfıdır. Atakların ve hastanın diğer özelliklerine göre triptan ve uygulama yolu seçilir. Belirli bir triptan formundan yanıt alınmazsa diğerleri denenebilir

Triptanlar, dilinizin altında çözünen haplar, burun spreyleri, enjeksiyonlar ve tabletler olarak bulunur ve migreni durdurma da hızlı etkilidir.

Triptanların olası yan etkileri şunlardır:

Ayak parmaklarında karıncalanma veya uyuşma

Uyuşukluk

Baş dönmesi

Mide bulantısı

Göğsünüzde veya boğazınızda sıkışma veya rahatsızlık

Kalp problemi olan veya inme riski olan kişiler triptanlardan kaçınmalıdır.

Triptanlar ayrıca antidepresanlar gibi serotonini artıran diğer ilaçlarla alındığında potansiyel olarak ölümcül serotonin sendromuna da neden olabilirler.

Anti-emetik İlaçlar

Bu ilaçlar şiddetli migrenlere eşlik edebilecek mide bulantısını ve kusmayı azaltır. Genellikle ağrıyı azaltmadıkları için ağrı kesici ile birlikte alınırlar.

Bu ilaçlar sizde uyuşukluk, daha az uyanık kalma, baş dönmesi veya başka olası yan etkilere neden olabilir.

Opioidler

Eğer migren ağrısı diğer ağrı kesicilere cevap vermiyorsa ve ergotamin veya triptanlar alamıyorsanız, doktorunuz opioidleri(daha güçlü ağrı kesiciler) reçete edebilir.

Birçok migren ilacı, opioid ve ağrı kesici kombinasyonudur.

Opioidler ciddi bir bağımlılık riski taşırlar, bu yüzden genellikle dikkatli bir şekilde reçete edilirler.

Beta-Blokerler

Sıklıkla yüksek tansiyon için reçete edilen beta blokerleri, stres hormonlarının kalbinizdeki ve kan damarlarındaki etkilerini azaltır ve migrenin sıklığını ve yoğunluğunu azaltmaya yardımcı olabilir.

Beta-blokörlerin yan etkileri şunlardır:

Yorgunluk,

Mide bulantısı,

Ayakta iken baş dönmesi,

Depresyon,

Uykusuzluk hastalığı,

Kalsiyum Kanal Blokerleri

Kalsiyum kanal blokerleri, migren ağrısında rol oynayan kan damarlarınızın daralmasını ve genişlemesini hafifleten tansiyon ilaçlarıdır.

Kalsiyum kanal blokerlerinin yan etkileri şunlardır:

Düşük kan basıncı

Kilo almak

Baş dönmesi

Kabızlık

Anti-Depresanlar

Antidepresanlar, serotonin de dahil olmak üzere çeşitli beyin kimyasallarının düzeylerini etkiler. Serotonin artışı, inflamasyonu azaltabilir, kan damarlarını daraltabilir ve bu etkiler nedeniyle migreni hafifletebilir.

Antidepresanların yan etkilerinden bazıları kilo alımı ve azalmış libido’dur

 

Migren aşısı nedir, nasıl yapılır? Migren aşısının fiyatı ne kadardır?

Migren hastalarının merakla beklediği aşıya nihayet onay çıktı. Migren krizi yaşayan hastalara umut olan aşı kimlere uygulanır? Peki migren aşısı nedir, migren aşısı nasıl çalışır? Aşının yan etkileri var mıdır?

migren-asisi

Migren Aşısı Hakkında Herşey

Dünya Baş ağrısı Kongresi’nde yepyeni bir migren ilacı “başarılı” sonuçları ile Eylül 2017’de duyuruldu. 2001 yılından bu yana araştırılan bu ilaç, son hali ile dört ilaç firması tarafından sonuçlandırılma aşamasına geldi.  Migren ile uğraşan tüm hekimler ve migren hastaları için heyecan verici bu haber konusunda bazı bilgileri ve merak edilenleri sizlerle paylaşmak isterim..

Migren Aşısı Nasıl Çalışır?

Migren aşısı, migren ilk tetiklenip henüz iltihap maddeleri salınmadan, en önemli iltihap maddesi sayılan CGRP maddesinin çalışmasını durdurarak migren atağının başlamasını önler.

Migren aşısının bir antikor, yani tıpkı diğer aşılarda kullanılan maddelere benzer bir görevi vardır. Bu nedenle buna aşı demek son derece mantıklı. Ancak bildiğimiz klasik aşılar gibi bir kere yapılan ve sürekli koruyan bir özelliğe sahip değildir. Bu aşının etkisi iki hafta ile dört hafta arasında değişmekte. Bu süre aralığından sonra aşının etkisi bitmektedir. Bu nedenle iki ile dört hafta arasında aşıyı tekrarlamak gerekir.

Şu anda dört farklı firma aşı ile ilgili çalışmalarını tamamladı. İlk firma, ilacı Amerika’da çok yakın bir zaman önce piyasaya çıkardı. Diğer firmaların da çok yakın bir zaman içinde  kendi ilaçlarını peş peşe piyasaya çıkarmalarını bekliyoruz.

İlk çıkan aşı ayda bir sıklıkla yapılmaktadır. İnce insülin iğnesine benzer bir iğnesi olan bu aşıyı migreni olan kişiler rahatlıkla kendileri uygulayabiliyor.

Yakın zamanda iki haftada bir uygulanacak diğer aşının da piyasaya çıkması bekleniyor. Bu aşı daha sık yapıldığı için daha etkili olabileceği iddiaları ortaya atılmaktadır.

Migren Aşısının Yan Etkileri Var mıdır?

Aslında migren aşısının bilinen ciddi bir yan etkisi yoktur. Önceki çalışmalarda karaciğer sıkıntısı olabileceği görülmüş ve ilaç tekrar geliştirilerek bu yan etki ortadan kaldırılmıştır. Şu an için, grip veya soğuk algınlığına yakalanmışa benzer bir tablo ve iğne ağrısı, düşük olasılıkla oluşabilecek yan etkiler olarak sayılabilir. Ancak yine de, bunun yeni bir aşı olduğu göz önüne alınarak, uzun vadede yan etkiler açısından dikkatli olmak da fayda vardır.

Migren Aşısına Nasıl Ulaşabiliriz?

Migren aşısı şu an için sadece Amerika’da satılmakta ve fiyatı da yaklaşık olarak 500-600 dolar arasındadır. Aşı önce Avrupa’da sonra da Türkiye’de satılmaya başlanacak.

Migren Ağrısına Ne İyi Gelir

Migren ağrısı çekenlerin edinmeleri gereken beslenme alışkanlıkları Migren ağrısı çekenlere vereceğimiz ilk tavsiye içinde tiramin proteininin bulunduğu besinlere diyetinizde az yer vermeniz olacaktır. Tiramin özellikle fermente edilmiş gıdalarda bulunmakta ve uzun süre bekleyen besinlerde proteinin yıkımı ile oluşmaktadır.

Yani proteinli besinler ne kadar uzun süre bekletilirlerse tiramin içerikleri de bir o kadar yükselmektedir. Tiraminin migren ağrısına yol açtığına dair kanıtlanmış herhangi bir araştırma henüz olmasa da, migren atakları geçiren birçok kişi tiramin içeren besinleri daha az tükettiğinde baş ağrılarında azalma olduğu gözlemlenmiştir.

Fazla miktarda kafein alımının migren ağrılarını tetiklediği de bilinmektedir. Bu yüzden çay, kahve gibi kafein içeren içecekleri olabildiğince sınırlandırmalısınız. Bunların dışında şu besinlerden de uzak durmalısınız: çikolata, eski peynirler, süt, mayalı ürünler, kızartmalar, baharatlı besinler, fıstık ve alkol.

Gün içinde bol bol su için. Vücudun ihtiyacı olan suyu vermemek migren ağrılarını tetiklemektedir. Bu yüzden migren ağrıları çekiyorsanız içtiğiniz su miktarını artırmanız daha da önemli hale gelir. Rahatlatıcı etkilerinden dolayı gün içinde birkaç fincan melisa, papatya gibi bitki çaylarından da içmeyi tercih edebilirsiniz.

Açlık kan şekerindeki düşmeler migren ağrılarının artmasına sebep oluyor. Dolayısıyla açlık kan şekerinizi dengede tutmak için günlük ihtiyacınız olan kalori miktarını almanız, dengeli beslenmeniz ve vücudunuzu aç bırakmamanız gerekiyor. Bu noktada ara öğünleri atlamamanız çok önemli.

Migrene İyi Gelen Besinler

Magnezyum ve B vitamini açısından zengin olan besinler de migren ağrılarına olumlu etki gösteriyor. Yeşil sebzeler, portakal, kepekli tahıllar, kabak ve brokoli migren ağrılarına iyi gelen besinlerden. Bu yüzden migren diyetinde bu besinlere yer vermek iyi olacaktır. Yine günde iki tatlı kaşığı kadar keten tohumunu beslenme düzeninize dahil edebilirsiniz. Karbonhidrat tercihinizi ise basit karbonhidrattan yana değil, kompleks karbonhidratlardan yana kullanmalısınız.

İbrahim Saraçoğlu Migren Kürü

Biberiye Kürü malzemeler

  • 1 su bardağı klorsuz su,
  • 5-6 gr biberiye,

Hazırlanışı: kaynamakta olan 1 bardak klorsuz suya 5-6 gr biberiye bitkisini ekleyerek 9 dakika kısık ateşte ağzı kapalı olarak kaynatınız. 9 dakikadan sonra ocağı kapatıp sıcakken süzünüz.

Ilıyınca öğle ve akşam yemeklerinden bir saat sonra yudum yudum içiniz. Her öğün taze hazırlanmalıdır.

Biberiye kürünü, 21 gün uygulama + 3 gün ara + 21 gün uygulama şeklinde olmalıdır. Uygulama sürelerine üçer gündelik aralar dahil olmak üzere değildir. Bu kür şikayetlerin seyrine yönelik ileriki dönemlerde tekrarlanabilir.

 

Daha Kuvvetli Migren Ağrıları amaçlı ise Aslanpençesi Kürü :

Biberiye kullanmak yerine, düz yapraklı aslanpençesi kullanılır. Benzer olarak hazırlanır ve uygulanır.

Doktorunuzun verdiği bir ilaç varsa kesinlikle ilaçlarınızı kesmeden, ku kürleri destek tedavi olarak uygulayınız.

Etiketler:

Bu Galeriyi Sosyal Medyada Paylaş

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz