Diş Taşı Nedir,Diş Taşı Evde Nasıl Temizlenir,Ceviz Kabuğu Diş Taşı Temizleme

Diş Taşı Nedir,Diş Taşı Evde Nasıl Temizlenir,Ceviz Kabuğu Diş Taşı Temizleme

dis-tasi-evde-temizleme

Evde dişlerinize çok dikkat etseniz bile, halen ağzınızda  bakteriler yaşamaktadır. Proteinler gıda yan ürünleri ile birleşerek, diş plağı adı verilen yapışkan bir film tabaka oluştururlar. Bu tabakalar dişlerinizi kaplar, diş eti çizginizin altına yerleşir, dolgulara ve protezlere yapışır.

Plak, diş minesine zarar verebilecek ve oyuklara yol açabilen bakterileri taşır. Ancak plakları düzenli olarak temizlerseniz, kalıcı diş çürümelerini ve diş eti hastalıklarını önleyebilirsiniz. Diş taşı nedir diye merak ediyorsanız okumaya devam edin.

Tartar , aynı zamanda diş taşı olarak da adlandırılır, sakız çizgisinin altında ve üstünde oluşur. Sert, gözeneklidir ve diş eti hastalığına yol açabilir. Diş hekiminin ofisinde özel araçlarla çıkarılmalıdır.

Birçok yiyecek ve içecek plağa neden olabilir, bu da dişlerinize ciddi zarar verir. Plak, sakız hastalığına ve diş çürümesine katkıda bulunan, bakteri dolu bir yapışkan filmdir. Şekerli bir atıştırmalık veya yemek yedikten sonra, şekerler bakterilerin dişin emayesine saldıran asitleri salmasına neden olur. Emaye parçalandığında, oyuklar gelişebilir.

Ağrı, çiğneme sorunları ve diş apsesi gibi komplikasyonlara neden olurlar. Dişlerinizi fırçalamıyor ya da diş ipi kullanmıyorsanız, plaklarınız sertleşecek ve tartar haline gelecektir. Diş etlerinin üstünde bulunan Tartar, dişeti hastalığının erken bir formu olan dişeti iltihabına yol açabilir.Diş taşı temizleme evde nasıl yapılır diyenler için formülleri hazırladık.

Plağın ağzınıza zarar vermesini nasıl önleyebilirsiniz? Günde en az iki kez dişlerinizi fırçalamak, düzenli olarak diş hekimi ziyaret etmek ve aşağıdaki yiyeceklerden kaçınmak plakların oluşumunu ciddi derecede engelleyecektir.Ceviz kabuğu diş taşı temizleme son günlerde en çok kullanılan yöntem.

İlginizi Çekebilir:“Doğal Yöntemlerle Evde Hızlı Diş Beyazlatma” yazımızı inceleyin.

 

Diş Taşı Oluşumunun Sebepleri Nelerdir?

  • Düzenli olarak diş bakımı yapılmaması.
  • Diş ipinin kullanılmaması,
  • Karbonhidratlı ve şekelerli yiyeceklerin bol miktarda tüketimi,
  • Tükürük yapısı diş taşı oluşumuna neden olur. Diş taşları en çok tükürüğün yoğun olarak biriktiği yerlerde görülür.
  • Ağız içinin ve diş arkalarının yeterli düzeyde fırçalanmaması,

 

Ekşi Şekerlemeler

eksi-sekerlemeler

Şekerlerin ağzınız için kötü olması şaşırtıcı değil. Fakat ekşi şeker, dişlerinizde daha sert olan, daha fazla ve farklı asitler içerir. Ayrıca, çiğnendikleri için dişlerini daha uzun süre tutuyorlar, bu yüzden çürümeye neden olma olasılığı daha yüksektir.

Ekmek

Ekmeği çiğnerken, tükürüğünüz nişastaları şekere ayırır. Bu da sakızlı macun benzeri bir maddeye dönüşür, ekmek dişler arasındaki çatlaklara yapışır. Ve bu boşluklara neden olabilir. Ekmek yemek istediğinizde tam buğday gibi daha az rafine edilmiş çeşitleri deneyin. Bunlar daha az rafine şeker içerir ve kolayca parçalanamaz.

Alkol

alkol-dis-tasi-sebebi

Hepimiz alkol içmenin sağlıklı olmadığını biliyoruz. Ama içtiğinizde ağzınızı kuruttuğunu fark edebilirsiniz. Bu kuruma nedeniyle ağızda dişlerimizi sağlıklı tutmamız gereken tükürük azaltılır. Tükürük, yiyeceğin dişlere yapışmasını önler ve yiyecek parçacıklarını yıkar.

Diş çürümesinin, diş eti hastalığının ve diğer oral enfeksiyonların erken belirtilerini onarmaya bile yardımcı olur. Ağzınızı nemlendirmeye yardımcı olmak için bol su için ve ağızı nemlendirme solüsyonlarını kullanın.

Gazlı İçecekler

Karbonatlı soda, diş minesine zarar verebilmek için plağın daha fazla asit üretmesini sağlar. Yani bütün gün soda içerseniz, aslında dişlerinizi asitle kaplamış olursunuz. Ayrıca ağzınızı kurutur, yani bu durum daha az tükürük salgıladığınız anlamına gelir. Bir not: dişlerinizi soda içtikten hemen sonra fırçalamayın; Bu aslında çürümeyi hızlandırabilir.

Buz

İçeriğinde sadece su bulunur bu yüzden buz çiğnemek sağlıklıdır diye düşünebilirsiniz. Fakat sert bir madde çiğnemek, diş minesine zarar verebilir. Bu da yontulmuş, çatlamış, kırılmış dişler veya sallanan dişlere neden olur ve acil durumlara karşı hassas olmanıza neden olabilir. Buzları içecekleri soğutmak için kullanabilirsiniz ama çiğnemeyin. Bunun yerine, soğutulmuş su veya buzsuz içecekler tercih edin.

Narenciye

narenciye-dis-tasi

Portakallar, greyfurtlar ve limonlar hem meyve hem de meyve suları olarak çok lezzetlidirler, C vitamini bakımından da zengindirler. Fakat fazla asit içeriği nedeniyle diş minesini aşındırır ve dişleri çürümeye karşı daha savunmasız hale getirirler.

Ayrıca, narenciyenin içerisindeki asit ağız yaralarına zarar verebilir. Antioksidan ve vitaminlerinin bir dozunu almak istiyorsanız, yemekten sonra fazla olmayacak şekilde yiyin ve yedikten sonra su ile iyice durulayın. Hatta dişlerinizi fırçlayabilirsiniz.

Patates Cipsi

Patates cipsi birçoğumuzun hayır diyemeyeceği vazgeçilmez bir lezzettir fakat dişlerimiz için de bir o kadar zararlıdır. İçerisinde fazlaca nişasta bulunmaktadır, bu da dişlerin arasına hapsolup bakterilerin beslenmesine yardımcı olmaktadır.

Bu nedenle mümkün olduğunca uzak durulmalı eğer yemekten vazgeçemiyorsanız diş temizliğine mutlaka dikkat edilmelidir.

Kurutulmuş Meyveler

Muhtemelen kurutulmuş meyvelerin sağlıklı bir atıştırmalık olduğunu ve hiçbir zararının olmadığını düşünüyorsunuzdur. Bu doğru olabilir, ancak birçok kuru meyve (kayısı, kuru erik, incir ve kuru üzüm gibi) yapışkan özelliğe sahiptir ve dişlere ve diş yarıklarına yapışıp tutunup bol şeker bırakmaktalar.

Kurutulmuş meyveler yemeyi seviyorsanız, ağzınızı suyla yıkadığınızdan emin olun ve sonra fırçalayıp diş temizliğine dikkat edin. Eğer varsa taze meyveleri tüketmek daha yararlı olacaktır.

Evde Diş Taşı Temizliği Nasıl Yapılır?

Karbonat Uygulama

karbonat-dis-temizleme

Evde diş taşı temizliği için uygulanacak diğer yöntemlerden biri de diş fırçasına karbonat eklemek ve bir dakika boyunca fırçayı dile ve damağa değdirmeden dişleri fırçalamaktır.

Ceviz Kabuğu Yöntemi

ceviz-kabugu-dis-temizleme

Ceviz kabuklarını 1 bardak suyun içine atın ve 20 dakika boyunca kaynatın, daha sonra altını kapatın ve 10 dakika bu şekilde soğumaya bırakın. Ilıdıktan sonra diş fırçamızı bu suya batırıp dişlerinizi iyice fırçalayın.
Kanayan diş etleri için de oldukça faydalı olan bu karışım, diş eti iltihapları içinde oldukça yararlıdır. Bu işlemi günde 3 kere tekrar edebilirsiniz.

Limon Ve Nane Yağı İle Diş Taşı Tedavisi

Limon suyu asidik içeriğinden dolayı, plak ve tartarın çözülmesine yardım eder. Suyu biraz sıkılmış limon ve nane yağı karıştırın ve karışımı ağzınızı iyice durulamak için kullanın.

Biberiye Ve Nane İle Tartar Tedavisi

Biberiye, ağızdaki bakterileri yok eder. Diş plağının birikmesini, diş çürümesini ve ağızdaki kötü kokuyu yok eder. Bu iki maddeyi su ile karıştırın ve yaklaşık 15-20 dakika bekletin. Sadece sıvı alın ve ağzınızı iyice yıkayın.

Hindistancevizi Yağı Diş Taşı Tedavisi

Hindistancevizi yağını sıvılaşıncaya kadar kısık ateşte eritin ve bakterileri ağzından çıkarmak için erittiğiniz yağ ile gargara yapın. Bu işlemi günde 2 defa uygulayabilirsiniz.

Otomatik Diş Fırçası

Dişlerinizi daha iyi temizleyebilmek için normal diş fırçası yerine otomatik pilli fırçası kullanın. Bu dişte daha hareket ve sürtünme sağlamakta ve dişleri daha iyi temizlemektedir.

 

İlginizi Çekebilir:“İltihaplı Dolgulu Çürük Diş Ağrısına Ne İyi Gelir Nasıl Geçer yazımızı inceleyin.

 

İbrahim Saraçoglu Diş Beyazlatma Formülü Kürü

İbrahim Saraçoglu Diş Beyazlatma Formülü Kürü

İbrahim Saraçoglu Diş Beyazlatma Formülü Kürü Malzemeleri

  • Zeytinyağı (2 damla )
  • 1 yemek kaşığı limon suyu taze sıkılmış
  • 1 cay kaşığı karbonat

 

İbrahim Saraçoglu Diş Beyazlatma Formülü Kürü Hazırlanışı ve Uygulanışı

Yukarıda saydığımız bütün malzemeleri tam ölçüsünde bir kase içerisine ekliyoruz ve iyice karıştırıyoruz. Hazırladığımız karışıma diş fırçasını daldırıp dişlerimizi fırçalıyoruz. Bu işlemi yaparken sanki normal diş fırçalar gibi 2 dakika boyunca yapıyoruz. Haftada 2 ya da 3 defa uygulamak yeterli olacaktır. Dişlerinizin beyaz olduğunu kısa sürede göreceksiniz.

Etiketler:

Bu Galeriyi Sosyal Medyada Paylaş

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz