Diclomec Plus Nedir,Diclomec Plus Krem,Diclomec Plus Jel

Diclomec Plus Nedir,Diclomec Plus Krem,Diclomec Plus Jel

Diclomec Plus Nedir?

Diclomec-Plus-Krem

Diclomec-Plus-Krem

İlacın etkin maddesi   Diklofenak Sodyum’ dur. Burkulma, ezilme, incinme gibi tendonların, ligamentlerin, kasların ve eklemlerin travma sonrası enflamasyonu; tendovajinit, bursit ve omuz-el sendromu gibi yumuşak doku romatizmasının lokalize şekilleri; dejeneratif romatizmanın lokalize şekillerinde (örneğin; periferik eklemler ve vertabral kolonda osteoartroz) kullanılır.

Diclomec Jel, vücutta iltihaba ve ağrıya sebep olan biyolojik etkenleri azaltan, iltihap giderici ve ağrı kesici bir ilaçtır.  Özellikle kaza veya spor yaralanmalarına bağlı burkulma, incinme ve ezilmelerde görülen ağrı, şişme ve iltihabi durumların topikal tedavisinde  kullanılmaktadır.

Tüm bunlarla birlikte Diclomec Plus Krem şu durumlarda da kullanılır:

 • Kireçlenmeye bağlı olarak ortaya çıkan ağrılar,
 • Akut olarak gelişen kas ve iskelet sistemi ağrıları,
 • Eklemlerde oluşan ağrı ve şekil bozuklukları,
 • Hareket etme yeteneğinin azalması ya da kaybolmasına bağlı olarak ortaya çıkan romatizma ağrıları,
 • Akut olarak gelişen gut hastalığına bağlı olarak oluşan eklem iltihapları,
 • Omurga ve kaburgalarda meydana gelen ağrılar,
 • Adet dönemi ağrıları,
 • Ameliyat sonrası (postoperatif) ağrılarda endikedir.

Diclomec Kullananlar

Diclomec-Kullananlar

Diclomec-Kullananlar

Yetişkinlerde Kullanımı

DİCLOMEC günde 3-4 defa derinin etkilenen bölgesine yavaşça ovmak suretiyle uygulanır. Gerekli olan miktar ağrılı yerin genişliğine bağlıdır. Örneğin: 2-4 gram DİCLOMEC yaklaşık olarak 2.0-2.5 cm çapında bir alanı tedavi etmek için yeterlidir. DİCLOMEC, diğer DİCLOMEC dozaj formalarına yardımcı olarak da kullanılabilir.

Uygulama Sıklığı Ve Süresi

Tedavi süresi endikasyona ve elde edilen cevaba bağlıdır. Doktor tarafından farklı bir kullanım önerilmediğinde, yumuşak doku incinmelerinde ya da yumuşak doku romatizmasında 14 günden, artrit ağrısında 21 günden fazla kullanılmamalıdır. 7 gün kullanım sonunda durumda bir gelişme olmazsa ya da kötüleşme gözlenirse doktora danışılmalıdır.

Uygulama Şekli

Derinin etkilenen bölgesine yavaşça ovmak suretiyle uygulanır. Uygulamadan sonra eller yıkanmalıdır (parmak eklemlerinin artrozunun tedavisinde kullanıldığı durumlar hariç).

Kontrendikasyonları

Diklomec, diklofenak veya içerdiği yardımcı maddelerden herhangi birine karşı aşırı duyarlılığı olduğu bilinen hastalarda kontrendikedir. DİCLOMEC ayrıca, asetilsalisilik asit veya ibuprofen gibi diğer non-steroidal antienflamatuvar ilaçlar ile astım atağı, ürtiker veya akut rinit gibi reaksiyonlar veren hastalarda kontrendikedir.

Hamileliğin 3. trimesterinde kontrendikedir. 14 yaşından küçük çocuklarda ve adolesanlarda kontrendikedir.

Diclomec Yan Etkileri

En sık görülen diclomec yan etkileri, gastrointestinal sisteme ilişkin olanlardır. Bunların içinde bulantı, kusma, diyare, gaz, ender olarak gastrointestinal kanama ve perforasyon sayılabilir. Daha az sıklıkla görülmek üzere, başağrısı ve baş dönmesi, görme bozuklukları, işitme bozuklukları, irritabilite sayılabilir.

Ender olarak ürtiker, ekzema, ışığa duyarlılık, hemoglobinde azalma, lökopeni, hemolitik anemi, ödem, palpitasyon, aşırı duyarlılık reaksiyonları, anaflaktik reaksiyonlar, serum transferaz enzimlerinde yükselme ve renal yetersizlik rapor edilmiştir.

Beklenmeyen bir etki görüldüğünde doktorunuza başvurunuz.

Diclomec Jel Gebelikte Kullanımı

Diclomec-Jel-Gebelikte-Kullanımı

Diclomec-Jel-Gebelikte-Kullanımı

Diclomec Jel Gebelikte Kullanımı gerekli olmadıkça gebeliğin birinci ve ikinci trimesterinde kullanılmamalıdır. Gebelik planlayan ya da gebeliğin birinci ya da ikinci trimesterinde kullanan kadınlarda düşük dozla ve olabildiğince kısa süreli tedavi uygulanmalıdır. Gebeliğin üçüncü trimesterinde kesinlikle kullanılmamalıdır.

Diclomec jel gebelikte kullanılması önerilmemektedir. Özellikle gebeliğin 3.trimesteri sırasında diklofenak, rahmin normal gelişiminin engellenmesi ve/veya ducfus arteriosusun erken kapanması olasılıkları nedeniyle kontrendikedir.

Emzirenlerde Diclomec Kullanımı

Topikal diklofenak’ın anne sütü ile atılıp atılmadığı bilinmemektedir. Bu nedenle Diclomec’in emzirme döneminde kullanılması önerilmemektedir. Eğer kullanılmasını gerektiren bir durum varsa geniş alanlara veya göğüslere uygulanmamalı ve uzun süre ile kullanılmamalıdır.

Özel Kullanım Uyarıları ve Önlemleri

 • Diklomec jel, oldukça geniş deri alanlarına ve uzunca bir süre uygulandığında sistemik yan etki olasılığı bertaraf edilemez. Bu şekilde uygulama düşünüldüğünde oral formlarının kısa ürün bilgisine başvurulmalıdır.
 • Diclomec, sadece zedelenmemiş ve sağlıklı deri üzerine uygulanmalıdır (açık yaralara sürülmemelidir).
 • Gözlerle ve mukoz membranlarla temas ettirilmemelidir ve yutulmamalıdır.
 • Diclomec, propilen glikol içerdiğinden hastalarda ciltte hafif ve lokalize iritasyona neden olabilir. Hastalar, fotosensitivite reaksiyonlarını azaltmak için aşırı güneş ışığına maruz kalmamaları konusunda uyarılmalıdırlar.
 • Döküntülerin görülmesi halinde tedavi durdurulmalıdır. Diklofenak içeren diğer ürünlerle birlikte kullanılmamalıdır.
 • Diclomec, kapatıcı olmayan bandajlarla kullanılabilir; ancak hava geçirmeyen kapatıcı bandajlarla kullanılmamalıdır.
 • Sistemik yan etkilerin artışına neden olabileceğinden diklomec, NSAI ilaçlarla birlikte kullanılacaksa dikkatli olunmalıdır. Nadir vakalarda, topikal olarak uygulanan antiinflamatuvar ürünlerin kullanılmasıyla böbrek fonksiyonlarının etkilenmesi gibi sistemik yan etkiler bildirilmiştir. Gastrointestinal kanama öyküsü olanlarda bu etkinin görülme olasılığı bildirilmiştir.
 • Bronşiyal astım ya da alerjik hastalığı olan/olmuş olan kişilerde bronkospazm görülebilir.
 • Yaşlı hastalarda yan etkilerin ortaya çıkma eğilimi daha yüksek olduğu için NSAI ilaçlar bu kişilerde dikkatli kullanılmalıdır.

Diclomec Jel Muadilleri Nelerdir?

ACTINOMA 30 MG 30 GR JEL

AKLOFEN %3 JEL (30 GR)

ALBAREN %1 JEL (50 GR)

CLODIFEN %1 (45 GR)

CLODIFEN %5 (45 GR)

DICLACTIVE %1 JEL (50 GR)

DICLORAL GARGARA (200 ML)

DICOL %1 JEL (50 GR)

DIFENAK %1 JEL (50 GR)

DIKLOFAR %1 (50 GR)

DIKLORON %1 (50 GR)

ELFENOR %5 JEL

ROMATIM JEL (50 GR)

VOLTAREN EMULGEL %1 POMAT

 

 

Etiketler:

Bu Galeriyi Sosyal Medyada Paylaş

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz