Tuzla Termal Kaplıcaları,Tuzla Termal Otel Fiyatları,Tuzla İçmeleri

Tuzla Termal Kaplıcaları,Tuzla Termal Otel Fiyatları,Tuzla İçmeleri

Tuzla Termal Kaplıcaları,Tuzla Termal Otel Fiyatları,Tuzla İçmeleri

Tuzla-Termal-Kaplıcaları

Tuzla-Termal-Kaplıcaları

Tuzla içmeleri hakkında elimizdeki en eski bilgiler, EVLİYA ÇELEBİ SEYAHATNAMESİ’ ne dayanmaktadır. Evliya Çelebi Tuzla Termal Kaplıcaları ününü duyup gelmiş ve seyahatnamesinde Tuzla İçmelerinden bahsetmiştir.Tuzla Termal Otel Fiyatları sizler için hazırlandı.

Tarihi bu kadar eskiye dayanan Tuzla İçmelerinin insan sağlığı için önemini anlayan Mustafa Kemal Atatürk’ ün emri ile 1927 yılında, arazinin imtiyaz hakkı üç doktor ve iki iş adamının kurduğu Anonim Şirkete verilmiştir.

1927 yılında kurulan Tuzla İçmeler A.Ş. Günümüze kadar gelmekle birlikte 1970 yılından itibaren iyi işletilmemiş ve ihmal edilmiştir. 1990 yılında Yönetim Kurulunun değişmesinden itibaren Tuzla İçmeleri yeni ve modern çehresine kavuşmaya başlamıştır.

Yeni yönetim kurulu 1991 yılında bu eşsiz doğal zenginliği koruma altına aldırmak için anıtlar kuruluna müracaat etmiştir. Daha sonra 1993 yılında İstanbul Çapa Tıp Fakültesi Tıbbi Ekoloji ve Hidroklimatoloji AnaBilim Dalı Araştırma ve Uygulama Merkezi ile temasa geçilmiş kaynak suyu analizleri yaptırılmış, suyun nitelikleri ve tıbbi raporu tam olarak tespit edilmiştir.

1990 yılından beri gerek Büyük İçmelerde gerekse Küçük İçmelerde yatırımlara başlanmış ve on yılların yıprattığı tesisler restore edilmiştir. Her şeyin ötesinde mineral suların ulusal bir hazine olduğunun bilincinde olan yönetimimiz üniversiteden destek ve danışmanlık alarak Tuzla Kaplıcalarının Türkiye ekonomisine en üst düzeyde katkısını sağlamayı amaç edinmiştir.

Tuzla Kaplıcaları Faydaları

Tuzla-Kaplıcaları-Faydaları

Tuzla-Kaplıcaları-Faydaları

Toplam mineralizasyonu 4658,58 mg/L olan magnezyumlu, kalsiyumlu, sodyumlu, sülfatlı, klorürlü zengin mineralli suyumuz içme kürü olarak 18 derece kaplıca suyu 39 derece uygulanmaktadır.

  • Hekim kontrolünde banyo uygulamaları şeklinde inflamatuvar romatizmal hastalıkların (romatiod artrit, ankilozan spondilit başta olmak üzere) kronik dönemlerinde yararlı olduğu bilinmektedir.
  • Kronik bel ağrısı, osteoartrit gibi noninflamatuvar eklem hastalıklarının; miyozit, tendinit, travma, fibromiyalji sendromu gibi yumuşak doku hastalıklarının tedavisinde tamamlayıcı tedavi unsuru olarak kullanılmaktadır.
  • Ortopedik operasyonlar, beyin ve sinir cerrahisi sonrası gibi uzun süreli hareketsiz kalma durumlarında mobilizasyon çalışmalarında destek olarak kullanılmakta,
  • Kronik dönemdeki seçilmiş nörolojik rahatsızlıklarda, cerebral palsy gibi hastalıkların tedavisinde rehabilitasyon amacıyla kullanılmakta,
  • Stres bozukluğu, nörovejetatif distoniler örneklerindeki gibi genel stres bozukluklarında ve spor yaralanmalarında tamamlayıcı tedavi unsuru olarak kullanılabilir.
  • Banyo ve helioterapi (güneş banyosu) uygulamaları ile birlikte psöriasis örneğinde olduğu gibi döküntülü ve kaşıntılı dermatolojik hastalıkların tedavisinde yardımcı/tamamlayıcı tedavi unsuru olarak kullanılabilir niteliktedir.
  • İçme olarak gastrointestinal sistem fonksiyonel rahatsızlıklarında tamamlayıcı tedavi unsuru olarak kullanılabilir.

Tuzla İçmeleri

Tuzla-İçmeleri

Tuzla-İçmeleri

Tuzla içmelerinin kaynağı kayaların derinliklerinden gelmektedir. Mineralli sular bin yıldan fazladır kayaların arasındaki karstik boşluklardan sızarak yeryüzüne çıkmaktadır. Tuzla içmelerinin uzun yıllardan beri tanınan ve ampirik olarak kullanıla gelen başlıca iki mineralli kaynağı mevcuttur.

Bu kaynaklardan Büyük İçme olarak bilinen su ise diğerine göre daha düşük konsantrasyonlu ve tuzludur. Küçük içmelerin suyu daha az tuzlu olduğundan içiminin Büyük İçmeye oranla daha kolay olduğu belirtilmektedir.

Tuzla İçmeleri Şifalı Su Faydaları

Tuzla-İçmeleri-Şifalı-Su

Tuzla-İçmeleri-Şifalı-Su

Kimyasal sınıflandırılmasına göre yüksek konsantrasyonlu tuzlu sular sınıfına girmektedir. İçme kürü, banyo kürü, inhalasyon kürü ve sprey olarak kullanılabilir. Mineralli suya karbondioksit basılarak içilmesi (maden suyu sodası) halinde içimi daha güzel olarak aynı etkileri sağlar.

Tuzla termal tesislerindeki suyun içeriğinde bulunan madenler;

Kalsiyum: Osteoporozun önlenmesinde, güçlü kemik yapısının oluşmasında, kan pıhtılaşması ve sinir uyarılarının iletilmesinde rol oynar.
Magnezyum: Kas ve sinir yorgunluğunun önlenmesinde etkindir. Sağlıklı kalp fonksiyonları için gereklidir.
Sodyum: Su ve elektrolit dengesi, asit-baz dengesi ve uyarı iletiminde rol oynar, sindirime yardımcıdır.
Potasyum: Hücre metabolizmasında ve vücuttaki su dengesinde görev yapar.
Florür: Diş Çürüklerinin önlemesinde etkilidir, sağlıklı kemik ve dişler için gereklidir.
Bikarbonat: Sindirimde özellikle mide fonksiyonlarını destekler. Hem mide de hem kanda asit -baz dengesinde rol oynar.
Sülfat: Sindirim, daha çok karaciğer ve safra kesesi fonksiyonlarını destekler ve kalın bağırsakların uyarılmasını sağlar.

Kaplıca Tedavi Kürleri

Kaplıca-Tedavi-Kürleri

Kaplıca-Tedavi-Kürleri

Kaplıca tedavi kürleri uygulama aşamasında mutlaka aç karna kür yapmaya özen gösterin. Bu sayede daha etkili bir sonuca ulaşım sağlayabilirsiniz. Tuzla kaplıcalarından hizmet alacaksanız kaplıca içerisinde kimyasal içerikli ürünler kullanmayın. Bu tarz ürünler kaplıca suyunun şifa verici özelliğini yok edebilmektedir. Kaplıca suyundan vücutta terleme oluştuğu zaman çıkmanız yararınıza olacaktır. Çıktığınızda baş dönmesi yaşarsanız biraz uzanarak dinlenmeniz yararınıza olacaktır.

Kaplıca suyu strese ve spor yaralanmalarına iyi gelir. Yaraların hızlı iyileşmesine de olanak sağlar. Bundan dolayı sizde İstanbul içinde ve çevresinde yaşıyorsanız günübirlik hizmet alabilirsiniz. Hizmetin kalitesi tedavi sürecine olumlu etki ederek size yardımcı olur. Kaplıca kürüne başlamadan önce hekim desteği de alabilirsiniz.

 

Tuzla Termal Tesisleri Konaklama

Tuzla-Termal-Tesisleri-Konaklama

Tuzla-Termal-Tesisleri-Konaklama

İstanbul Tuzla’da bulunan Tuzla Termal Tesisleri, çam ağaçları ile kaplı 70 dönümlük bir arazi üzerinde kurulmuş, 33 oda ve 13 bungalowda toplam 100 yatak kapasitesi ile 1300’lü yıllardan bu yana şifalı sularıyla konuklarını ağırlamaktadır.

Tesisin sıcak renkler ve ahşap mobilyalar ile dekore edilmiş şık ve ferah odalarında telefon, merkezi ısıtma, klima, Wİ-Fİ, uydu TV, duş, mineralli su, kasa, minibar, mini evlerde küvetli odalar bulunmaktadır.

 

Etiketler:

Bu Yazıyı Sosyal Medyada Paylaş

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz