En Etkili Diyet,Montignac Diyeti Nedir,Montignac Diyeti Nasıl Yapılır

En Etkili Diyet,Montignac Diyeti Nedir,Montignac Diyeti Nasıl Yapılır

Montignac-Diyeti-Nasıl-Yapılır

Montignac-Diyeti-Nasıl-Yapılır

Montignac diyeti ( Montignac Dieti )  1990 lı yılların en etkli diyet seçeneklerinden birisidir. Fransız beslenme ve ilaç uzmanı Michel Montignac tarafından formülize edilen montignac diyeti, Michel Montignac gençliğinde muzdarip olduğu fazla kilolar ve şişmanlık nedeniyle kendisi tarafından özel olarak hazırlanmış bir diyet türüdür.

Kendisini bu diyet reçetesi ile zayıflatmayı başaran Michel Montignac, bu hızlı zayıflatan diyet listesinin başka insanlara da faydalı olmasını istemiş ve diyeti daha da geliştirmiştir.Montignac Diyeti Nedir,Montignac Diyeti Nasıl Yapılır diye merak ediyorsanız okumaya devam edin.

Michel Montignac, glisemik indeksin kilo yönetimi için kullanılmasını öneren ilk sağlık uzmanıdır. Montignac Yöntemi düşük glisemik indekse sahip karbonhidratları tüketme ilkesine dayanır. Özellikle, yüksek kan şekeri ve insülin seviyesini azaltma etkisi olan çok düşük GI karbonhidratlarını önerir. Sonuçta bu kilo kaybı ve sağlıklı beden oluşur.

Hedeflerinize ulaşmak için yeme alışkanlıklarınızı nasıl ayarlayacağınız öğretilir;

 • Kilo kaybı,
 • Kilo alımını önleme,
 • Tip II diyabetin önlenmesi,
 • Kalp hastalığı riskini azaltın,

Montignac Diyetinin İncelikleri

En-Etkili-Diyet

En-Etkili-Diyet

Montignac diyetinin incelikleri, yediğiniz yemek miktarını sınırlamanızı gerektirmez. Vücudunuzu sağlıklı ve ideal kiloda tutmak için besin değerini ve potansiyelini temel alan yiyecekleri seçeceksiniz.

Montignac diyetinde yiyecekler aşağıdaki özelliklere göre seçilir:

 • Günlük 3 ana öğün ve 2 ara öğünde beslenilmelidir. Gece atıştırmaları kesinlikle yasaktır.
 • En iyi karbonhidratlar, en düşük glisemik indekse sahip olanlarıdır.
 • Montignac Diyetinde düşük glisemik indekse sahip gıdalar bolca tüketilmeli, ancak şeker ve patates, işlenmiş un mamülleri nden uzak durulmalıdır.
 • Montignac Diyetinde Alkolden mümkün olduğunca uzak durulmalıdır.
 • Yemeklerde zeytinyağı ve omega-3 gibi sağlığa yararlı yağlar tercih edilmelidir.
 • Tereyağı ve hayvansal yağ gibi doymuş yağlardan kaçınılmalıdır.
 • Proteinler, insülin metabolizmasını nasıl etkilediğine bağlı olarak seçilmelidir.
 • Montignac Diyeti boyunca Yemeklerde yağ ve karbonhidrat alımı dengeye oturtulmalıdır. Bir öğün içerisinde hem yağ hem de karbonhidrat tüketilmemelidir. Şayet önce karbonhidratça zengin gıda tüketmişseniz en az 3 saat bekleyerek yağlı gıdalar almalısınız. Ya da tam tersi uygulanmalıdır.

Montignac Diyeti Aşamaları

Kilo Verme Aşaması

Montignac-Diyeti-Aşamaları

Montignac Diyeti Aşamaları listesinde öncelikle, glisemik indeksi 50 ve altında olan kabonhidratları seçmektir. Bunun amacı artan kan şekeri seviyesine neden olmayan yemekleri yemenizi sağlamaktır.

Besinleri bu yönteme uyarak akıllıca seçmek, vücudunuzda yağ birikmesini önler ve depolanan yağların enerji için yakılmasını sağlar.

İstikrar Ve Kilo Alımını Önleme Aşaması

Kilo-Verme-Aşaması

Kilo-Verme-Aşaması

Montignac Diyeti Aşamaları ikinci sırada glisemik indekslerine karbonhidrat seçmeye devam edilecektir. Fakat bu aşamada daha fazla seçenek mevcuttur.

Glisemik sonuç adı verilen yeni bir konsept uygulayarak, İstediğiniz karbonhidratı bile yiyebilirsiniz. Hatta yüksek glisemik indeksli olanları bile yiyebilirsiniz.

Montignac diyeti aşamaları ikinci aşaması dinlenme ve korunma aşamasıdır. Yüksek glisemik indekse sahip gıdalar yerine düşük kalorili karbonhidratlar tüketilir. Tüm yaşam sağlıklı beslenmeye ve kiloyu kontrol etmeye odaklı olur.

Bu 2 aşama da uygulandığı taktir de Montignac Diyeti, başarılı olacaktır. Ancak yine de kişinin besin ihtiyaçlarını tam anlamıyla karşılayabileceği bir beslenme programının uygulanmasında yarar vardır.

 

Karbonhidratların Ve Yağların Ayrılması

Montignac-Diyet-Yöntemi

Montignac-Diyet-Yöntemi

Montignac Diyet Yöntemi ile iki farklı öğün arasından seçim yapabilirsiniz: bir lipit proteini veya bir karbonhidrat proteini unu gibi.

Bir lipit proteinli yemek, proteinleri ve yağları birleştirmek anlamına gelir. Bu öğünde yalnızca glisemik indeksi 35 veya daha düşük olan karbonhidratları tüketebilirsiniz.

Karbonhidrat proteinli öğünler, büyük ölçüde glisemik indeksi 35-50 arasında olan karbonhidratlardan oluşur. Bu öğünde, balıktan elde edilen omega-3 yağları veya çok az miktarda tekli doymamış yağlar hariç, diğer yağlardan kaçınmalısınız. Yağ içeren bir öğün tüketmeden önce bir karbonhidrat yemeği yemekten sonra en az iki saat beklemelisiniz.

Montignac Diyet Listesi

Montignac-Diyet-Listesi

Montignac-Diyet-Listesi

Yüksek Glisemik Endeksli Ürünler 

Puan

Düşük Glisemik Endeksli Ürünler 

Puan

Maltoz110Kepek ekmeği50
Glikoz100Tahıl ezmesi40
Hamburger ekmeği95Bezelye50
Fırında patates95Barbunya40
Bal95Şekersiz meyve suyu40
Havuç90Tam çavdar ekmeği40
Beyaz pirinç85Nohut35
Bakla80Süt ürünleri35
Karpuz75Yeşil sebze15
Beyaz şeker70Yer fıstığı15
Sade makarna65Mantar15
Reçel60Bitter Çikolata22
Bisküvi70Kuru fasulye30
Çikolata70Taze meyve30

 

Montignac Diyetinin Zararları

Uzmanlara göre; Montignac diyetinin zararları ilk sırada karbonhidratları proteinlerden ayırarak tüketmek sağlığa zararlıdır. Yeterli ve dengeli beslenmek için; tüm öğünlerde, karbonhidrat, protein, yağ, vitaminler, mineraller, posa ve suyun birlikte alınması gerekiyor. Bu nedenle besinleri ayırmaya çalışmak, dengeli beslenme kuralına zıt düşer.

Montignac diyetinin zararları ikinci sırada, kan şekeri dengesini değiştirdiği için kişinin kendisini sürekli aç hissetmesine neden olabilir. Çikolata ve tatlıya izin verdiği için dışarıdan yapılması kolay ve eğlenceli gibi görünse de; sağlıklı diyetler gibi kişinin kendisini tok ve enerjik hissetmesini sağlayamaz. Diyet bir noktadan sonra istenilenin aksine irade savaşı haline gelir. Tüm öğünleri kendi içinde dengeli olan bir beslenme sisteminde; aşırı yeme isteği olmayacaktır.

Karbonhidrat rejimi uzun dönem uygulandığında, vücutta hasarlar oluşturabilir; kalp hastalığı, diyabet ve kanser riskini artırabilir. Düşük kalorili bir rejim sistemi olduğu için metabolizmanın yavaşlamasına ve aşırı karbonhidrat tüketimi yüzünden vücudun su tutmasına neden olabilir.

 

Etiketler:

Bu Galeriyi Sosyal Medyada Paylaş

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz