Ağrı Diyadin Kaplıcaları,Diyadin Kaplıcaları Konaklama

Ağrı Diyadin Kaplıcaları,Diyadin Kaplıcaları Konaklama

Ağrı Diyadin Kaplıcaları,Diyadin Kaplıcaları Konaklama

Ağrı-Diyadin-Kaplıcaları

Ağrı-Diyadin-Kaplıcaları

Ağrı kent merkezine 50 kilometre uzaklıkta yer alan ve birçok bölgesinde kaplıca kaynakları bulunan Diyadin, Doğu Anadolu’nun önemli turizm mekanları arasında yer almaktadır. Kaplıca sularının çıktığı bölge, son zamanlarda artan jeotermal kaynaklarla kurulan tesisler ile adeta kaplıcalardan kurulmuş bir şehri andırıyor.

Diyadin ilçe merkezine 5-6 km uzaklıkta olan bu şifa merkezi arasında 1-2 km olan bir kaç bölgeye yayılmıştır. Geniş bir alandan çıkması itibariyle bu şifa kaynağı uzmanları dahi şaşırtan bir özelliğe sahiptir. Ayrıca kaplıca alanları arasından geçen Murat nehri ile bölgenin turistik değeri de gün geçtikçe artmakta, daha çok kişi tarafından duyulmaktadır. Şehir dışından gelmek isteyenler için kaplıca alanının Ağrı havalimanına sadece 70 km uzaklıkta olduğunu hatırlatmak isteriz.

Halk arasında cilt hastalıkları, romatizma başta olmak üzere birçok hastalığa iyi geldiğine inanılan 70 derece sıcaklıktaki kaplıcalar çevre iller başta olmak üzere zaman zaman yabancı turistleri de ağırlıyor. Doğu Anadolu Bölgesi’nin en önemli kaplıcalarından olan Ağrı Diyadin Kaplıcaları 4 mevsim ziyaretçilerine ev sahipliği yapıyor. İlçe turizmine büyük bir katkı sağlayan kaplıcaların Ağrılılar ve bölge halkı arasında birçok hastalığa iyi geldiğine inanılıyor. Uzaktan adeta bir kaplıca havzasını andıran kaplıcalar havaların soğuduğu bugünlerde de ziyaretçilerini ağırlamaya devam ediyor.

Diyadin Kaplıcalarının Faydaları

Diyadin-Kaplıcalarının-Faydaları

Diyadin-Kaplıcalarının-Faydaları

Termal suların bikarbonat, klorür, sülfat, kalsiyum, karbondioksit gazı içermesi ve toplam mineralizasyonun 1 gr/lt olması sebebiyle şifa özelliği taşıyan kaplıca suyu cilt hastalığı, romatizma, nevrit nöroloji, kadın hastalıkları, kemik ve kireçlenme hastalıkları, mide-bağırsak ve böbrek rahatsızlıkları ve metabolizma bozukluğu gibi hastalıklara iyi geldiği bilinmektedir. Genel olarak iyi geldiği bilinen hastalıklar şunlardır:

 • Romatizmal hastalıklar,
 • Kemik erimesi,
 • Siyatik, bel-boyun fıtığı, kireçlenme,
 • Dolaşım sistemi hastalıkları,
 • Nörolojik rehabilitasyon gerektiren hastalıklar,
 • Ameliyat sonrası tutukluk ve sertliklerin giderilmesi,
 • Mide ve yemek borusu rahatsızlıkları hastalıkları,
 • Kemik erimesinde kalsiyum tamamlayıcı tedavisi,
 • Kadın hastalıkları,
 • Stres ve strese bağlı tüm hastalıkların rehabilitasyonu,
 • Uykusuzluk ve yorgunluklar,
 • Saç, tırnak ve derideki hücrelerin canlanması,
 • Üriner sistem taşları

Diyadin Kaplıcalarına Ulaşım

Diyadin-Kaplıcalarına-Ulaşım

Diyadin-Kaplıcalarına-Ulaşım

Diyadin İlçe Merkezi Erzurum-İran transit yolunun (E 80 Devlet Karayolunun) 7 km. güneyinde konumlanmıştır. Diyadin Ağrı il merkezine 60 km. Erzurum’a 240 km. Kars’a 210 km. Van merkeze 200 km. uzaklıktadır. Havayolu ulaşımı ise 70 km mesafedeki Ağrı havaalanı ve 100 km. mesafedeki Erzurum havaalanı ile sağlanmaktadır.

Diyadin Kaplıcalarında Konaklama

Diyadin-Kaplıcaları-Konaklama

Diyadin-Kaplıcaları-Konaklama

Diyadin kaplıca alanında konaklaması bulunan sadece Vali Lütfü Yiğenoğlu otel ve kaplıca tesisleri yer almaktadır. Tesis, İlçe merkezine 5 km. mesafede bulunmaktadır.

Tesisin mülkiyeti Diyadin Belediyesine ait olup özel şahıs tarafından işletilmektedir. Belediye belgeli olan tesis, 34 oda, 68 yatak kapasiteye sahiptir. 1 adet sauna, 1 adet jakuzi, 1 adet Türk hamamı, fitness centre, kapalı ve açık havuzu bulunan tesis 12 ay boyunca hizmet vermektedir.

Diğer tesisler: Konaklama tesisi bulunmayan Köprü, Davut, Yılanlı kaplıca alanlarında ise muhtelif havuz ve hamamlar günübirlik kullanımlara hizmet vermektedir.

Bunların dışında Diyadin ilçe merkezinde uygun fiyatlarda çeşitli pansiyon, apart evler ve oteller bulunmaktadır. Bu gibi yerlerde rahatça konaklayabilirsiniz.

 

Etiketler:

Bu Yazıyı Sosyal Medyada Paylaş

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz