Çakşır Otu,Çakşır Otu Çayı,Çakşır Otu Ve Kökünün Faydası,Çakşır Otu Zararları

Çakşır Otu,Çakşır Otu Çayı,Çakşır Otu Ve Kökünün Faydası,Çakşır Otu Zararları

Çakşır-Kökü

Çakşır-Kökü

Doğada yetişen bitkilerin hemen hemen hepsi insan sağlığı için önemli bir yer tutar. Çakşır otu ve kökünün faydası, çakşır otu nedir sorularını yazımızda sizler için açıkladık. İşte çakşır otu nedir sorusunun cevabı ve çakşır otunun kullanım alanları.

Familya olarak Maydanozgiller ailesine mensup bu bitki hafif nemli toprakta yetişir ve isteyen herkes evinde yetiştirebilir.İran asıllı olan bu bitkinin boyu 3 metreye kadar çıkmaktadır.Kurak olmayan her bölgede yetişme özelliğine sahiptir.İlaç sanayisinde çokça kullanılan çakşır otu sarı çiçekleri ile göz kamaştırır.

Çakşır otunun içerisinde bol miktarda; nişasta,alkaloit,reçine bulunmaktadır. Helizdağlı ve kerkul olarak genelde iki çeşidi bolca kullanılmakta.

Çakşır Otu Tohumu

Çakşır-Otu-Tohumu

Çakşır-Otu-Tohumu

Çakşır otu tohumu bitkinin tozundan ve elendikten sonra ortaya çıkan tohumlarından elde edilir.Toz olarak satılan çakşır otu tohumu bir hafta kadar aç karnına bir çay kaşığı tüketilebilir.

Çakşır Otu Ve Kökünün Faydası

Çakşır-Otu-Ve-Kökünün-Faydası

Çakşır-Otu-Ve-Kökünün-Faydası

 • Çakşır otu ve kökünün en iyi fayda gösterdiği, vücutta afrodizyak etkisi yaratarak cinsel gücü artırmasıdır.
 • Kas ve eklem ağrılarını hızlı bir şekilde iyileştirir.
 • Zararlı toksinleri vücuttan atıp sinir sistemini destekler.
 • Kan şekeri seviyesini dengeleyip soğuk algınlığı tedavisinde antibiyotik etkisi vardır..
 • Hücre yenilemesi sağlayarak vücut direncini artırır.
 • Kilo aldırarak iştah açma özelliğine sahiptir.
 • Erkek üreme hastalıkları ve cinsel rahatsızlıkların tedavisinde kullanılır.

Çakşır Otu Nasıl Kullanılır

Çakşır-Otu-Nasıl-Kullanılır

Çakşır-Otu-Nasıl-Kullanılır

Çakşır otu faydaları bilinen bir bitki ancak kullanımı konusunda bilgi sahibi olmanız gerekmektedir.Çakşır kök,toz,kapsül,ot,macun ve yağ şeklinde tüketilmektedir.Çakşır ot veya kökünü 1 tatlı kaşığı alıp 150 ml kaynamış suyun içinde 10 dakika demlenmeye bırakıp çay halinde içebilirsiniz.

Eğer cinsel gücünüzü artırmak için kullanıyorsanız çakşır otu macunu satın alıp ya da evde 1 çay kaşığı çakşır tozunu 1 tatlı kaşığı bal ile karıştırıp alabilirsiniz.Sabah akşam olmak üzere günde 2 defa tüketin.

Çakşır yağı ise cilt hastalıkları,sivilce,siyah nokta ve lekeleri gidermede etkilidir.1 tatlı kaşığı çakşır yağını az miktarda zeytinyağı ile harmanlayıp cildinize masaj yaparak uygulayın.

Çakşır Otu Çayı

Çakşır-Otu-Çayı

Çakşır-Otu-Çayı

Bir çok çeşidi ve tarifi olan çakşır otu çayı çakşır kökünden yapılır.25 gr kuru çakşır kökünün üzerine 500 ml kaynamış su koyup kısık ateşte 10 dk kaynatın.Demlenmesini bekledikten sonra süzün.Yaklaşık olarak on gün boyunca uyumadan önce 1 yemek kaşığı için.Uzun süreli kullanım sonucunda vücuda zarar verdiğinden kalp,tansiyon hastalarının kullanmaması önerilir.

Çakşır Otu Macunu

Çakşır-Otu-Macunu

Çakşır-Otu-Macunu

Çay olarak tüketmek isteyenler 1 su bardağı sıcak suya 1 tatlı kaşığı çakşır tozu  konulup demlenir ve soğuduktan sonra içilir.Ya da 2 tatlı kaşığı bal ve 1 tatlı kaşığı çakşır karıştırılarak çakşır otu macunu halinde tüketilebilir.

Çakşır kökünün tozu, günde 1 defa bal ile karıştırılıp tüketilmelidir. Kahvaltılardan yada hafif yemeklerden sonra alınmalı ve günde birden fazla alınmamalıdır. Kadınlar Çakşır otunun dişi olanını, Erkekler ise Çakşırın erkeğini kullanmalıdır. Çakşır kökünün saf, temiz olması gerekmektedir, içerisinde herhangi farklı bir karışım olmamalı.

Çakşır Otu Suyu Nasıl Hazırlanır

Çakşır-Otu-Suyu

Çakşır-Otu-Suyu

 • Çakşır otu suyu nasıl hazırlanır derseniz bitkinin köklerinden ya da yapraklarından elde edilen sudur.Çakşır otu yaprakları kurutulup toz haline getirildikten sonra sıcak suyun içine atılarak çakşır suyu oluşur. Ayrıca çakşır yaprakları toplandıktan sonra sıkılarak suyu çıkarılabilir.
 • Kurutulmuş çakşır kökü cam bir çaydanlığa koyularak üzerine 600 mililitre soğuk su eklenir ve kapağı kapatılarak yaklaşık 20 dakika kısık ateşte kaynatılır.Kaynayan çakşır otu suyu süzülerek sıcak bir şekilde bal ya da pekmezle tüketilir.
 • 1 litre kaynatılmış sıcak suyun içine 3 yemek kaşığı çakşır otu kökü eklenir.2 saat kadar demlenmeye bırakılır.Daha sonra süzülerek limon ve bal eklenip tüketilir.

 

Çakşır Otu Kullananlar

Çakşır Otu Kullananlar

Çakşır Otu Kullananlar

Çakşır otu kullananlar ve faydasını görenlerden derlediğimiz kullanıcı yorumlarını sizler için hazırladık.

 • Çakşır sperm sayısı ve cinsel gücü arttıran bitki. Yapraklarını kaynatıp içmek sureti ile kullanılması yaygın olsa da, aktarlardan bulunabilen kökü toz haline getirip tercihen bal ile karıştırarak da kullanılabilir.
 • Tadı kesinlikle kokusundan daha güzeldir.Özellikle erzurumcivarında popülerdir.
  Halk arasında özellikle diabet hastalığına olmakla beraber bir çok rahatsızlığa iyi geldiğine dair inanış vardır.
 • Güzel turşusu olur. Keskin ve değişik tatlar arayanlar mutlaka denemeli.
 • Cinsel gücü ve isteği artıran, etkili afrodizyak bir bitkidir. aynı zamanda sperm sayısını ve hareketliliğini de artıran etkileri bulunmaktadır.Çakşır otu kökü kurutulup toz haline getirilerek bal ile macun yapılmak sureti ile kullanılır.Bir su bardağı kaynar suyun içerisine 1 tatlı kaşığı çakşır kökü konularak demlemek sureti ile hazırlanan çay da içilebilir. çakşır otu düzenli kullanıldığında olumlu etkileri görülür.
 • Çakşır macununu herkese tavsiye ediyorum.Bugünde bir bayan arkadaşım eşine yedirdiğini ve sperm sayılarında artış olduğunu doktorunda bu durum karşısında şaşırdığını söyledi.Kimi hastalarda işe yaramaması bu macunun faydasız olduğu manasına gelmemeli.Hemen bir içimlikle fayda beklenmemeli.Buna devam edip sperm sayısında artış olup olmadığı test edilmeli.

Çakşır Otu İkiz Bebek

Çakşır-Otu-İkiz-Bebek

Çakşır-Otu-İkiz-Bebek

Çakşır otu ile ilgili bilinenler;ikiz doğurttuğu, cinsel gücü arttırdığı ve sperm sayısını arttırdığı şeklinde sıralanabilir.Çakşır otundan elde edilen bazı glikozitler ve bazı aktif madde bileşenleri ilaç ham maddesi olarak dünyanın bir çok ülkesinde eczanelerde satılır.Çakşır otu ikiz bebek meselesi dağlarda otlayan keçilerde sıkça görülmektedir.

Muş ilinde bir belde de çakşır otu ikiz bebek doğum oranı insanlar da ve hayvanlar da sıkça görülünce dünyada ses getirmiş ve japon bilim adamları incelemeye başlamışlardır.

Çakşır Otu Sperm Sayısı

Çakşır Otu Sperm Sayısı

Çakşır Otu Sperm Sayısı

Çakşır kökünün vücut direncini arttırdığını söyleyen uzmanlar, “Çakşır kökünün sahta olanlarının çokça satıldığını ve insanları zehirlediğini söylemektedirler. Çakşır otu sperm sayısı artırma özelliği ile bilinir.. Spermlerin uzun süre canlı kalabilmesi ve afrodizyak etkiye sahiptir.. Sabah ve akşam kullanılabilir. Genelde tavsiyemiz sadece akşamları balla pekmezle öğütülmüş olarak kullanılmalıdır.

Çakşır Otu Fiyatı

Firmalarda çakşır otu fiyatı bunların köküne göre değişiyor. Yeni mahsulde fiyatlar biraz daha yüksek oluyor. En düşük 400-500 liradan başlıyor. Fiyatları bin liraya kadar yükselebilir. Aynı zamanda paketlenmiş olarak satılır. İnsanların alabileceği makul fiyatlara da paketlerde sayılıyor. Onlar da 5 ile 10 liraya gidiyor. Genel olarak 1 Kg çakşır otu fiyatı 40 ile 50 TL arasında değişmektedir.

Çakşır Otunun Zararları

Çakşır Otunun Zararları

Çakşır Otunun Zararları

Çakşır otu ve kökü, ölçüsüz kullanıldığında uzun süre ve çok kullanıldığında olumsuz etkiler göstermekte.Gebe olan kadınların ve bilinen hastalığı olan kişilerin kullanmaması yada doktor kontrolünde kullanmaları gerekmektedir.Depresyon ve asabiyetle beraber ruhsal sıkıntılara yol açtığı gözlemlenmektedir. Hassas bünyelerde alerjik etki yaratabilen çakşır suyu tansiyon dengesini bozabilir.

 

Etiketler:

Bu Galeriyi Sosyal Medyada Paylaş

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz