Yenidoğan Bebek Uyutma Önerileri,Bebek Uyutma Teknikleri,Bebek Uyutma Müzikleri

Yenidoğan Bebek Uyutma Önerileri,Bebek Uyutma Teknikleri,Bebek Uyutma Müzikleri

bebek-uyutma-önerisi

bebek-uyutma-önerisi

Bebek uyutma teknikleri, bebeği olan annelerin neredeyse tümünü ilgilendiren bir konudur. Özellikle geceleri uyumayan bebekler, aynı zamanda uykusuz, yorgun ve stresli ebeveyn demektir. Uykusuz geçen geceler hem gündelik hayata hemde çalışma hayatına olumsuz olarak etki etmektedir. Akşam işten yorgun olarak gelen ebeveynler gece de uykusuz kalınca stresli günler geçirmektedirler.

Bebekler doğumdan sonra 6. ayına kadar gaz şikayetiyle çok fazla uyumasalar da 6. Aydan sonraki uykusuzluklar bebeğin uykuya alışamaması ve bazı alışkanlıklar nedeniyle olmaktadır. Bunlar, bebeğin ninni ile uyutulması, sallanarak uyutulması ve emzirerek uyutulması gibi alışkanlıklardır.

Aileler bebeklerini bu tür alışkanlıklardan uzak tutarak uyutulmalıdır. Çünkü bunlara bağımlı olan bebekler uyku döngülerinde (30-40 dakikada bir uyanma döngüleri) sallanmak, emmek ya da ninni okunarak uyumak isteyecektir.

Peki bebek uyutma teknikleri var mıdır? Bebek uyku eğitimi nasıl olmalıdır? Evet bebeklerin uyku eğitimi ile uyumaları mümkündür. Bu konuda uzman bir eğitimciden yardım almak ya da bu konuda uzmanların yazdığı kitaplara başvurmak yararlı olacaktır. Bizde bu makalemizde sizler için evde bebek uyutma önerileri hakkında bazı tekniklerden bahsedeceğiz.

 

İlginizi Çekebilir:“Emziren Annelere Diyet Ve Beslenme Önerileri” yazımızı inceleyin.

 

Bebek Uyutma Önerileri

Bebek_Uyutma_Önerileri

Bebek_Uyutma_Önerileri

Bebek uyutma teknikleri uygulanmadan önce anne babaların evde almaları gereken bazı önlemler vardır. Bunlar;

 • Bebeğin odasını ayırma: bizler toplum olarak çok fazla korumacı yaklaşım içerisindeyiz. Korumacı olmak bazı alışkanlıkların kazanılmasında zorlanmamıza neden olmaktadır. Bebeğin uyku alışkanlığı kazanması için öncelikle kendi yatağında ve çocuk odasında yatırılması gerekmektedir. Bu yöntem ile bebekler tamamen bağımlı olmaktan uzaklaşacaklardır.
 • Uyku arkadaşı: bebeklerin uykuya kolayca geçebilmeleri için uyku arkadaşına ihtiyaçları vardır. Bu emzik, oyuncak, battaniye vs. bebeğe zarar vermeyecek bir şey olmalıdır. Uyku arkadaşı yatak dışına çıkarılmamalıdır. Bebekler yatağına geldiğinde uyku arkadaşını görüp uyku zamanının geldiğini anlamalı ve uyku moduna girmelidir. Uyku arkadaşı arabada ya da gezmeye gidildiğinde yanınıza alarak bebeğin ortama kolayca adapte olmasını sağlayabilirsiniz.
 • Oda düzeni: bebeğinizin odası uykuya geçmede önemlidir. Bazen özenerek süslediğimiz odalar bebeğin uykuya geçişini zorlaştırabilir. Özellikle bebeğin ilgisini çekecek canlı renkler ile döşenmiş odalar uykuya geçişi zorlaştırır. Olabildiğince sade ve dikkat dağıtıcı şeylerin olmadığı bir oda düzeni seçilmelidir.
 • Oda rengi: bebekleri oda renklerinin seçimi oldukça önemlidir. Bebek odası rengi genellikle açık renklerden oluşmalıdır. Erkek çocuklar için açık mavi tercih edilebilir, açık mavinin yatıştırıcı, sakinleştirici etkisi vardır. Nabzı yavaşlatarak çocukları sakin bir şekilde uykuya geçmesini sağlar. Kız Bebek odası rengi ise açık pembe olabilir. Açık pembe sakinlik ve dinginlik verir. Açık yeşil bebeğin huzur duymasını sağlar ve huzurlu bir şekilde uykuya geçişe yardımcı olur.
 • Uyku saatleri düzeni: bebeğinizin uyku saatlerine dikkat etmelisiniz. Bebekler uyku saatleri ve düzenini severler. Eğer uyku saatler, düzeni ve ortamı değişirse uyumakta zorlanabilir ve huzursuz olurlar. Bu nedenle ebeveynler uyku saatleri ve düzenine dikkat etmelidir. Bebeğinizi her yere kendiniz ile götürmek korumacı fakat uyku düzenini bozan bir yaklaşımdır. Buna mümkün olduğunca dikkat edilmelidir.

Yukarıda saydığımız yöntemler bebek uyutma teknikleri uygulanmadan önce mutlaka uyulması gereken önerilerdir. Bu önerilere uyulmadığında düzenli uykuya sahip bebeklerin düzeni bozulabilir ve bebeğiniz uyku düzenini kaybeder. Özellikle hastalık dönemlerinde bebekler uykuyu unutup düzenini bozabilirler.

Tracy Hogg Metodu

Tracy_Hogg_Metodu

Tracy_Hogg_Metodu

Tracy Hogg, “bebeklere fısıldayan kadın olarak bilinir.” Bebeklere doğru uyku alışkanlığının kazandırılmasını hedefleyen bir metot geliştirmiştir. Tracy hogg metodu olarak bilinen bu yöntem Türkçeye yatır-kaldır olarak geçmiştir.

Tracy hogg metodu uyku yönetiminin ne çok sıkı, nede tamamen bebeğin kontrolünde olmadığı bir metottur. Bu bebek uyutma yöntemi ile bebeğiniz tamamen size bağımlı olmadığı gibi kendisini de terk edilmiş ve yalnız bırakılmış hissetmeyecektir. Bu metodu uygulamadan önce ışıklar söndürülmeli, bebek yatağında uygulanmalı, sessizlik oluşturulmalı yani ortam tamamen bebeğe uygun hale getirilmelidir.

 • Bebeğiniz onu ilk bıraktığınızda ağlarsa, elinizi göğsüne nazikçe koyun ve her zaman Uyuklama zamanı kullandığınız gibi bir ‘Şşşh’ veya anahtar ifadeyle güvence verin.
 • Bu onu rahatlatmazsa, onu kaldırın ve anahtar cümleyi tekrarlayın.
 • Ağlamayı bıraktığında, ancak hala uyanık olduğunda, onu yatağına koyun. Yatağa indirirken ağlamaya başlarsa, yine de yatağa koyun.
 • Hala ağlıyorsa, tekrar alın. Bebeğinizin sakinleştiğine dair işaretler görene kadar bu işlemi tekrarlayın (örneğin çığlıkları zayıflar).
 • Bunun işe yaradığını gördüğünüzde, onu bir daha almayın. Onu yatağına bırakın, elinizi üstüne koyun ve sakinleştirici ifadenizi (sşşh gibi) söyleyin.
 • Ve odadan çıkın.
 • Bebeğiniz tekrar ağlamaya başlarsa, uyuyana kadar işlemi gerektiği kadar tekrarlayın.

Pick-up put down yöntemi 4 aydan büyük bebekler için uygun bir yöntemdir. En etkili dönemin 4-8 ay aralığındaki bebekler olduğu bilinmekle birlikte, biraz daha büyük bebeklerde de uygulanabilir. Eğer uyumlu, çok fazla ağlamayan bir bebeğiniz varsa 18 aylık bebekler içinde bu metot uygundur.

Kim West Metodu

Kim_West_Metodu

Kim_West_Metodu

Bu bebek uyutma önerisi, sandalye metodu ya da Kim West Metodu olarak bilinir ve yumuşak metotlardan biridir. Bebeğin yanında olarak ve ona güven vererek bu işi kademe-kademe öğretmeyi hedefler. Kim West Metodu şu şekilde uygulanır;

Yatış öncesi tüm fasıllar bittikten sonra, bebeğinizin yatağının tam yanında bir sandalyeye oturun. Ağlar ya da huysuzluk yaparsa sırtını okşayıp sıvazlayabilirsiniz. Fiziksel temasın sizin kontrolünüzde olması çok önemlidir.

Çocuğunuzun sizin parmağınızı tutması yerine sizin onu okşamanız gerekir. Fakat ona sürekli dokunmamaya dikkat edin. Bebeğinizin sürekli okşamak gibi bir alışkanlığa bağımlı olmasını istemezsiniz. Bu nedenle mümkün olduğunca az dokunmalısınız. Bunu 4. Gün sandalyenizi uzaklaştırarak yapacaksınız. Zira sandalyeniz uzaklaşınca sık sık dokunmanız mümkün olmayacaktır.

Onu mümkün olduğunca kucağınıza almayın. Sadece aşırı huysuzluk yaparsa kucağınıza alın fakat yatağın yanından ayrılmayın. Sarılma faslını kısa tutun, sakinleşince ve uyanıkken hemen yatağa yatırın. Arada hafif ninni söyleyebilirsiniz fakat yatmaya geçince hafif sesler çıkarmak daha yararlı olacaktır. Onu uyarmayın, dikkatini çekmeyin, sıkıcı olmaya özen gösterin, bunun için gözlerinizi kapatabilirsiniz. Ve bebeğiniz uykuya dalana kadar yerinizden ayrılmayın.

Bebeğiniz gece uyandığında tekrar yanı başındaki sandalyeye oturun ve onu yatıştırın. Eğer oturuyorsa okşayarak tekrar yatırmayı deneyin ve sandalyenize oturmaya devam edin. Uyuyana kadar başında kalıp bu işlemleri sabah 6 da güne başlayana kadar tekrar edin. Eğer zor bir gece geçiriyor olsa bile ara vermeden devam edin.

Bu metodun çizelgesi şöyledir. Sandalye metodu uygulanırken 4. gece sandalyeyi odanın ortasına alın, 7. gece kapının yanına fakat odanın iç tarafına alın, 10. gece ise kapının dışında oturun ve bebeğiniz artık sizi görmesin.

Bu yöntemde ailenin gözlemi önemlidir. Bebek bazen daha erken bazen ise daha geç adapte olabilir. 4. gece yerine 5. gece veya 7. gece yerine 6. gece sandalyenin yeri değiştirilebilir.

Ferber Metodu

Ferber_Metodu

Ferber_Metodu

Bu yöntem Amerikalı doktor Richard Ferber tarafından geliştirildiği için Ferber yöntemi olarak adlandırılmış ve Türkçede ağlatma yöntemi olarak bilinmektedir. Ağlatma yöntemi özellikle ülkemizde pek tercih edilmemektedir. Metot tam olarak bilinmediğinden çocukların ağlatıldığı ve başkaları tarafından eleştirilmek korkusuyla pek tercih edilmemektedir. Fakat dünyanın birçok ülkesinde sıkça kullanılan bir metottur. Bu metot şu şekilde uygulanır;

Öncelikle ferber metodu bebeğinizin, beslenme, rutinler, sevgi, oyun vb. yerine getirildikten sonra uyuması gerektiğini savunur. Bebeğinizi odasına ve yatağına alıp ona uyuması gerektiğini hissettirin. Uyku saati geldiğinde onu yatağında bırakıp odadan çıkın ve aşağıdaki tablodaki aralıklarla onu kontrol edin, sakinleştirip tekrar yatırın ve odadan çıkın.

Sakinleştirmek için odasına girdiğinizde kucağınıza alıp sakinleştirebilirsiniz. Fakat uzun süre kalmamalısınız. Ve odasına her girdiğinizde ona uyuması gerektiğini hissettirmeniz yararlı olacaktır.

Ağlama metodu çok acımasız ve sert görünse de en hızlı cevap alınan yöntemdir. Eğer uyumlu bir çocuğunuz varsa bu metot ile hızlıca başarılı olabilirsiniz.

 

İlginizi Çekebilir:“Bebeklerde Pişik İçin En Etkili Kremler Ve Tedavi Yöntemleri” yazımızı inceleyin.

 

Pedagogların Önerdiği Bebek Uyutma Müziği

Bebek_Uyutma _Müziği

Bebek_Uyutma _Müziği

Bu konuda yapılan araştırmalara göre, müziğin insan üzerinde birtakım rahatlatıcı ve gevşetici etkiler yaptığı ortaya çıkarılmıştır. Bu nedenle müzik, geçmişten günümüze kadar birçok hastalığın, özellikle ruhsal hastalıkların tedavisinde de kullanılmış ve kullanılmaya da devam edilmektedir.

Ninni de bir tür bebek uyutma müziği. Anne ile çocuk arasında ninni söylenerek iletişim kurulmaktadır. Bu iletişimin bebeğin ruh dünyasında çok olumlu etkiler bıraktığı gözlemlenmiştir. Yeni neslin yaşadığı ruhsal ve sosyal sorunların temelinde eskisi gibi ninni alışkanlığının sürdürülmemesi yatmaktadır.

Peki, pedagogların önerdiği bebek uyutma müzikleri nelerdir? Hangi ninniler bebeğin uyumasına yardımcı olur?

 • Benim annem güzel annem,
 • Dandini dandini dastana,
 • Çamlıbel’den Çıktım Yayan,
 • Ay lulu,
 • Atem Tutam Ben Seni
 • Uyusunda büyüsün ninni,
 • Fış fış kayıkçı,

Yeni Doğan Bebek Uyutma Yöntemleri

Yeni_Doğan_Bebek_Uyutma_Yöntemleri

Yeni_Doğan_Bebek_Uyutma_Yöntemleri

Yeni doğan bebekler size ve yeni dünyasına alışana kadar bazen akışına bırakmak en güzelidir. Bebeğinizin uyku düzeni biraz daha büyüyünce düzene sokulabilir. Çünkü yeni doğanların gaz, reflü, kolik vs. sorunlar ve sık sık acıkma nedeniyle uykusu düzensiz ve aralıksız olabilir. Bu dönemde yapılabilecek yeni doğan bebek uyutma yöntemleri bebeğin rahat uyuması sağlanabilir.

 • Yarım kundak: Bu dönemde bebekler ellerini ve kollarını kontrolsüz hareket ettirirler. Bu nedenle kendilerini sık sık uyandırabilir ve korkabilirler. Bunu önlemek için yarım kundak yapılabilir. Tam kundak kalça çıkığına neden olması ve gaz çıkışını engellemesi nedeniyle tavsiye edilmez.
 • Emzik kullanmak: son zamanlarda emziğin sağlığa zararlı olduğu söylense de bu bilimsel olarak kanıtlanmış bir bilgi değildir. Bebeğin emzirildikten sonra daha sakin olması için emzik sunulabilir. Bu dönem bebeklerin emme refleksinin geliştiği dönemler olduğu için emzik bebeğin daha rahat uykuya dalmasına yardımcı olmaktadır. Damaklı ve damaksız olarak iki seçeneği de deneyebiliriniz fakat bebeğiniz almıyorsa ısrarcı olmak yararlı olmayacaktır.
 • Duş ve Masaj: bebeğinizi gece uyumadan önce duş aldırıp, masaj yapabilir ve rahat bir uyku uyumasını sağlamış olursunuz. Bu uygulamayı her gece yaparsanız 1-2 ay içerisinde düzenli bir uyku edindiğini ve her gün aynı saatte uykuya geçtiğini görürsünüz.
 • Beyaz gürültü: White Noise olarakta bilinen beyaz gürültü bebeklerin sakinleşmesi ve uykuya geçişini kolaylaştırır.yeni doğan bebekler gün boyu edindiği sayısız duyusal deneyimden sonra özellikle öğleden sonraları ve akşamları huysuz olabilir, uykuya dalmakta zorlanabilir. Bunu hafifletmenin yolu bebeğin anne karnındayken tanıdığı, bildiği ortamı geri vermektir.

Sürekli aynı sesi veren, hemen her şeyde beyaz gürültü var denilebilir. Şelale sesi, dalga sesi, rüzgâr sesi, sallanan ağaç yapraklarının sesi beyaz gürültü örnekleridir. Bununla birlikte, elektrikli süpürge, araba, saç kurutma makinesi gibi cihazlarda beyaz gürültü örnekleridir.

 

Bebek Ninnileri Sözleri

Bebek_Ninnileri_Sözleri

Bebek_Ninnileri_Sözleri

Atem tutam ben seni

Atem tutam ben seni

Şekere katam ben seni
Akşam baban gelende -oy

Önüne atam ben seni
Hop hopun olsun oğlum

Gül topun olsun oğlum
Sıralı kavak diinde -oy

Toyluğun olsun oğlum

Ev süpüre toz ede

Hemama gide naz ede
Sevdiğini görende –oy

Alttan alttan göz ede

 

Dandini dandini dastana

Dandini dandini dastana

Danalar girmiş bostana

Kov bostancı danayı

Yemesin lahanayı

Huuu huuu huuu

Dandini dandini danadan

Bir ay doğmuş anadan

Kaçınmamış yaradan

Mevla korusun nazardan

Huuu huuu huu hu

Dandini dandini danaylı

Kaplarımız kalaylı

Kızım konak gelini

Oğlum olsa saraylı

Huu huu huu hu

Dandini dandini danaylı

Benim oğlum onaylık

On olmasın beş olsun

Güzellere eş olsun

Eee eee eee

 

Fış fış kayıkçı

Fış fış kayıkçı
Kayıkçının küreği
Hop hop eder yüreği
Akşama fincan böreği

Yavrum yesin büyüsün
Tıpış Tıpış yürüsün.

Fış fış kayıkçı
Kayıkçıya gidelim
Kayığına binelim
Denizlerde gezelim

Akşam eve gidelim
Balıkları yiyelim

Beni annem güzel annem

Benim annem güzel annem

Beni al kollarına

Kucağında okşa beni

Ninniler söyle yine

Küçücükken başucumda

Bana ninni söylerdin

Sabahları uyanınca

Beni okşar severdim

Benim annem güzel annem

Beni al kollarına

Kucağında okşa beni

Ninniler söyle yine

Bugün hala kulağımda

Çınlıyor tatlı sesin

Benim annem güzel annem

Kalbimin neşesinin

 

Çamlıbel’den çıktım yayan

Çamlıbel’den çıktım yayan
Dayan ey dizlerim dayan
Kardaş atlı bacı yayan
Nenni nenni, nenni nenni
Nenni nenni, nenni bebek oy
Bebeğimin beşiği çamdan
Yuvarlandı düştü damdan
Bey babası gelir şamdan
Nenni nenni, nenni nenni
Nenni nenni, nenni bebek oy
Bebeğimin beşiği bakır
Yerinden kalkmıyor ağır
Ben sallarım takır takır
Nenni nenni, nenni nenni
Nenni nenni, nenni bebek oy

Bebek Uyutma Makinesi Fiyatları

Bebek Uyutma Makinesi Fiyatları

Bebek Uyutma Makinesi Fiyatları

Bayb Shusher: son zamanlarda gündemde olan ve birçok annenin merak ettiği bebek uyutma makinesi uzmanlar tarafından incelenip onay verilmiş ve bebeklerde uyumaya yardımcı olduğu bilinen bir cihazdır. Bebeklerin uyumasına yardımcı olan beyaz gürültü olarak bilinen birçok sesi çıkararak bebeklerde uyumaya yardımcı olmaktadır. Bebek uyutma makinesi fiyatları piyasada 300 TL’den başlamaktadır.

Bebek Uyutma Duası

Bebek Uyutma Duası

Bebek Uyutma Duası

Bebeği uyumayan ebeveynlerin başvurduğu yöntemlerden biride genellikle bebek uyutma duaları olmaktadır. Sizlerde uyumayan bebeğiniz için peygamber efendimizin hadislerinde geçen ve torunlarına sık sık okuduğu duaları okuyarak bebeğinizin uyumasına yardımcı olabilirsiniz.

 • Bismillahillezi laa yedürrü me asmihi şey’ün, fil ardı vela fis’ semai vehüves’ semiul aliyyül azıym.

Anlamı: İsminin anıldığı yerde ne yerdeki nede gökteki hiç bir şeyin zarar veremeyeceği Allah’ın Celle Celalu adıyla. O yüce Allah her şeyi en iyi işiten ve her şeyi hakkı ile bilendir.

 • Euzu kuma Bi kelime tillahit tammeti min külli şeytanin ve hammetin ve min külli aynin lemmah..

Anlamı: Sizi her türlü şeytan ve haşereden, her kötü gözden Allah’ın noksansız kudretine sığınırım…

 • Euzü bi kelimetillahhit’ tammeti min şerri ma halak.

Anlamı: Bütün yarattıklarının şerrinden Allah’ın C.C (Kuran’ı Kerim) kelamına sığınırım.

 • Uizukuma Bi Kelimatillahi’t-Tammeti Min Kulli Şeytanin ve Hâmmetin ve Min Kulli Aynin Lammeh

Anlamı: Allah sizi şeytanların, zehirli mahlukların ve nazarı değen gözlerin şerrinden, eksiksiz kelamının yüzü suyu hürmetine korusun.

Etiketler:

Bu Galeriyi Sosyal Medyada Paylaş

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz