Buharlı Cilt Bakımı Nasıl Yapılır,Buharlı Cilt Bakımı Faydaları

Buharlı Cilt Bakımı Nasıl Yapılır,Buharlı Cilt Bakımı Faydaları

Buharlı Cilt Bakımı Nasıl Yapılır,Buharlı Cilt Bakımı Faydaları

Evde-Buharlı-Cilt-Bakımı

Evde-Buharlı-Cilt-Bakımı

Buharlı cilt bakımı, günün yorgunluğunu atmak ve yüzünüzdeki yorgunluk ifadesinden kurtulmak için yapabileceğiniz en önemli işlemlerden biridir. Spa’ya ayak basmanıza gerek kalmadan görkemli bir ışıltıya nasıl sahip olacağınızı öğrenmek için okumaya devam edin.

Evde Buharlı Cilt Bakımı

 • Cildi temizler: Buhar gözeneklerinizi açar ve daha derin bir temizlik için herhangi bir kir birikimi varsa gevşetmeye yardımcı olur. Gözeneklerinizi açar ve siyah noktaları yumuşatarak temizlenmesini kolaylaştırır.
 • Dolaşımı arttırır: Sıcak buharın ve terlemenin artması, kan damarlarınızı genişletir ve kan dolaşımını artırır. Bu kan akışı artışı cildinizi besler ve oksijen sağlar. Sonuçta, cildiniz daha doğal, sağlıklı ve parlak bir görünüm kazanır.
 • Akneye neden olan bakteri ve hücreleri serbest bırakır: Gözeneklerinizi açmak, ölü cilt hücreleri, bakteriler ve gözenekleri tıkayarak akneye katkıda bulunan diğer kirlerin salınmasını sağlar.
 • Sebum salgılanmasını sağlar: Sebum yağ bezlerinden üretilen, cildin ve saçın yağlanması için doğal olarak oluşan bir yağdır. Sebum cildinizin yüzeyinin altına hapsolduğunda, bakteriler için üreme zemini oluşturur, akne ve siyah noktalara neden olur. Buharlı cilt bakımı ile bu yağların doku altında hapsolması engellenir.
 • Cildi nemlendirir: Buhar, ciltte yağ üretimini arttırmaya yardımcı olur. Böylece cildin nemlendirilmesini sağlar.
 • Cildinizin cilt bakım ürünlerini daha iyi emmesine yardımcı olur: Cilt buharı, cildin geçirgenliğini arttırarak topikal maddeleri daha iyi emmesini sağlar. Bu, buhardan sonra uygulanan cilt bakım ürünlerinin cildiniz tarafından daha iyi emilmesine yardımcı olur.
 • Kollajen ve elastin üretimini destekler: kollajen ve elastin üretimini arttırarak cildinize yapısal destek, güç ve elastikiyet sağlar. Bu şekilde daha sıkı ve daha genç görünen bir cilt elde edilmesini sağlar.
 • Yatıştırıcı etkisi vardır: Yüzünüzdeki sıcak buhar hissi rahatlatıcıdır. Cildinizin nemlendirilmesi ve gözeneklerin açılması ile kan akışı artarak rahatlama sağlar.
 • Sinüs tıkanıklığına yardımcı olur: Buhar, sinüs tıkanıklığını ve sıklıkla eşlik eden baş ağrılarını hafifletmeye yardımcı olabilir. Bazı uçucu yağların buhar ile birlikte uygulanması  bu etkiyi artırabilir.
 • Ucuz ve daha ulaşılabilir bir yöntemdir: Spa ve yüz bakımı gibi işlemler yerine evde buharlı cilt bakımı yapmak daha avantajlı ve zahmetsiz olacaktır.

 

İlginizi Çekebilir:“Evde Cilt Bakımı,Evde Cilt Bakım Maskeleri Nasıl Yapılır”

yazımızı inceleyin.

 

Evde Buharlı Cilt Bakımı Teknikleri

Evde-Buharlı-Cilt-Bakımı-Teknikleri

Evde-Buharlı-Cilt-Bakımı-Teknikleri

Evde bu çok yönlü cilt tedavisinin tadını çıkarmanın birkaç yolu vardır. Basit ve ücretsiz olan bu yöntemler hakkında sunacağımız yöntemlerden herhangi birini tercih edebilirsiniz. İşte sizler için hazırladığımız evde buharlı cilt bakımı teknikleri;

Tencere Ve Havlu Yöntemi

Tencere-Ve-Havlu-Yöntemi

Tencere-Ve-Havlu-Yöntemi

 • Bu işlemde öncelikli olan konfordur, işlemi uygularken rahat edebileceğiniz bir yer seçmeli ve oturarak yapmalısınız. Masada yapmak istiyorsanız uygun yükseklikte tabure seçilerek doğru pozisyonda işleme başlanmalıdır.
 • Saçlarınızı yüzünüzü engellemeyecek şekilde tepeden bağlayınız ve yüzünüzü nazik bir peeling temizleyici kullanarak temizleyin. Boynunuzu da temizlemeyi unutmayın!
 • Hazırladığınız tencereye yetecek kadar suyu ısıtıcıda kaynatın, yaklaşık 4-6 bardak yeterli olacaktır.
 • Su kaynamaya başladığında istediğiniz herhangi bir cilt bakımında kullanılan bitki ekleyebilirsiniz. Bu otları 2-3 dakika kadar kaynatmak yararlı olacaktır.
 • Esansiyel yağlar kullanıyorsanız, suya birkaç damla eklemeniz yararlı olacaktır.
 • Yüzünüzü tencereye 15-20 cm mesafede tutun ve havluyu yüzünüzü ve tencereyi örtecek şekilde başınızı örtün,
 • Başınızı daha fazla veya daha az ısı için ara ara kaldırıp indirin ve gerekirse soğumasını sağlamak için havlunun bir köşesini açık bırakın,
 • Bu işlemi 5-10 dakika yapmanız yeterli olacaktır. Daha az ya da fazla yapmak sizin tercihinize bırakılmıştır.

Sıcak Havlu Yöntemi

Sıcak-Havlu-Yöntemi

Sıcak-Havlu-Yöntemi

 • Saçlarınızı yüzünüzü engellemeyecek şekilde tepeden bağlayınız ve yüzünüzü nazik bir peeling temizleyici kullanarak temizleyin. Boynunuzu da temizlemeyi unutmayın!
 • Su ısıtıcıda yeteri kadar su kaynatıp, istediğiniz otları ve esansiyel yağları ekleyin,
 • Havluyu hazırladığınız sıcak suya batırıp çıkarın ve iyice sıkıp nemli kalmasını sağlayın,
 • Rahat bir koltuğa oturun ve nemlendirdiğiniz havluyu henüz sıcak iken yüzünüzü örtün ve bekletin,
 • Alnınızda dahil tüm yüzünüzü kapatacak şekilde örtün ve bu işlemi yaklaşık 5-6 dakika kadar yapmanız yeterli olacaktır.

Evde Yüz Vapuru Buhar Yöntemi

Evde-Yüz-Vapuru-Buhar-Yöntemi

Evde-Yüz-Vapuru-Buhar-Yöntemi

 • Yüz vapurunuzun talimatlarını okuyun, talimatlara uygun şekilde suyunu doldurun. Prizin yakınındaki bir masaya yerleştirin, böylece fişi takabilirsiniz. Buhar yaymaya başlamak birkaç dakika sürebilmektedir.
 • Saçlarınızı yüzünüzü engellemeyecek şekilde tepeden bağlayınız ve yüzünüzü nazik bir peeling temizleyici kullanarak temizleyin. Boynunuzu da temizlemeyi unutmayın!
 • Oturun, rahat olun ve yüzünüzü koni aparatının içine yerleştirin, vapurunuzun talimat kitapçığında belirtildiği gibi 15-25 cm uzakta durun.
 • Cildinizin buharı nasıl kullandığını görmek için arada bir 1 dakikalık molalar verin yüzünüzü her bir seferde 2 veya 3 dakika buharlayın.

Yüz vapurları diğer yöntemlerden daha güçlü buhar veren bir yöntemdir.

Profesyonel Buhar Yöntemi

Profesyonel-Buhar-Yöntemi

Profesyonel-Buhar-Yöntemi

Yüzünüzün temizlenme sırasında estetik uzmanı cildinizi hazırlamak için bir buhar makinesi kullanacaktır. Bazı estetikçiler, en iyi sonuçları elde etmek için pul pul dökülme aşamasında da buğulamaya devam edecektir. Buhar, hassasiyet seviyenize göre ayarlanır ve rahatlatıcı ve etkili bir deneyim sağlar.

Cilt Bakımında Hangi Su Tercih Edilmelidir

Cilt-Bakımında-Hangi-Su-Tercih-Edilmeli

Cilt-Bakımında-Hangi-Su-Tercih-Edilmeli

Günün sonunda, buharlı cilt bakımının daha verimli olması suya bağlı mıdır? Sorusu merak edilmektedir. Herhangi bir su kullanılması zarar vermemekle birlikte, bazı suların tercih edilmesi daha avantajlı sonuçlar elde etmenize yardımcı olabilir.

Kişisel tercih ve bütçeye bağlı olarak seçilebilecek su çeşitleri:

 • Musluk suyu: Musluk suyu erişilebilir ve ücretsizdir, bu nedenle daha çok kullanılan su çeşididir.
 • Damıtılmış veya kaynak suyu: Damıtılmış su veya kaynak suyu da kullanabilirsiniz, ancak birinin buharlı cilt bakımında diğerinden daha etkili olduğunu gösteren hiçbir kanıt yoktur.
 • Çay: Güzellik çayları, antioksidanlar gibi sağlığınız için faydalı sonuçlar elde etmenize yardımcı olur. Ayrıca vücudunuzun toksin salmasına yardımcı olmaktadırlar. Araştırmalar, yeşil çayın ve polifenol içeren diğer maddelerin, topikal olarak uygulandığında koruyucu ve yaşlanma karşıtı faydalar sağladığı tespit edilmiştir.

Sonuç olarak, bitkisel çayları buharlı cilt bakım ürünü olarak kullanabilirsiniz. Kesinlikle tavsiye ediyoruz.

Cilt Bakımı Bitkisel Yağ Önerileri

Cilt Bakımı Bitkisel Yağ Önerileri

Cilt Bakımı Bitkisel Yağ Önerileri

Kurutulmuş bitkiler ve bazı uçucu yağların buharınıza eklenmesi buharlı cilt bakımını daha faydalı hale getirebilir. Bazı bitkiler ve yağların cilt bakımında yararlı olduğu düşünülmektedir. Bu bitki ve yağları cilt bakımında kullanmak yararlı olacaktır. Peki buharlı cilt bakımı yaparken buhar banyosuna ne katılır?

 • Papatya: Araştırmalarpapatya bitkisinin cilt iltihabı ve dermatit gibi cilt hastalıklarında tedaviye yardımcı olabileceğini göstermiştir. Hassas ciltler ve tüm cilt tiplerine uygun ve harika sonuçlar elde edilebileceğini göstermiştir.
 • Biberiye: Bu güzel kokulu bitki yağlı cilde sahip olanlar için iyi bir seçenek olabilir. Yaşlı ciltlerde kırışıklık karşıtı olarak kullanılabilir. Ayrıca akne ve sivilceli ciltlerde de etkilidir.
 • Gül: Gül, C vitamini içerir bu nedenle cildi nemlendirir ve yatıştırır. Ayrıca olgun ve yaşlı ciltler için harika bir toniktir özelliğindedir.  Antiseptik özelliği, yaralar, kızarıklıklar, çürükler ve tahrişler için mükemmel bir tedavi olmasını sağlamaktadır.
 • Aynısafa: Cilt bakımı için önemli bir bitkidir. Kuru veya sivilceye eğilimli ciltlerde etkilidir. Yaşlanmaya karşı yardımcı olmakla birlikte, ayrıca yaraları iyileştirmeye, çürük ve diğer yaralanmaları onarmaya yardımcı olur.

Cilt Bakımına Yardımcı Yağlar

Cilt Bakımına Yardımcı Yağlar

Cilt Bakımına Yardımcı Yağlar

 • Lavanta yağı: Bu bitkinin yağı kuru ciltler veya egzama için ideal olmakla birlikte rahatlatıcı ve aromaterapi etkisi sağlamaktadır.
 • Sardunya yağı: Sardunya çiçeğinden elde edilen bu yağ cildi sıkılaştırıp tonlandıran doğal bir büzücüdür.
 • Okaliptüs yağı: Sivilce için, cilt rengini açmak için, kuru ciltler ve yağlı ciltler için birebir etkilidir.
 • Portakal: Portakal yağının ciltte kolajen üretimini destekleyici, kırışıklıkları ve deformasyonları onarıcı ve cildi besleyici özelliği bulunmaktadır. Bu sebeple de pek çok kozmetik bakım ürünleri portakal yağı içermektedir. Ciltte oluşan ince çizgiler, şişlikler, akneli alanlar ve kırışıklıklar portakal yağı ile onarılabilmektedir. Bunun yanında portakal yağı ciltte kan akışını teşvik ettiği için de cildin canlanması, daha genç görünmesini sağlar.

Buharlı Cilt Bakımı Nasıl Uygulanmalı

Buharlı Cilt Bakımı Nasıl Uygulanmalı

Buharlı Cilt Bakımı Nasıl Uygulanmalı

Yüze buhar banyosu zararları denildiğinde ilk akla gelen buhar yanıklarıdır. Buharlı cilt bakımı yapılırken buhar yanığı gelişmemesi için dikkat edilmelidir. Zira buhar yanığı kaynar su yanıklarından daha zararlı olabilmektedir. Bu nedenle cilt bakımı yapılırken doğru şekilde ve yeteri kadar yapılmalıdır.

Yanma riskinizi azaltmak için, yüzünüzü buhara çok fazla yaklaştırmaktan kaçının. Rahat olmanız için gereken mesafeyi artırın. Havlu yöntemini kullanıyorsanız, su ılık olmalı sıcak olmamalıdır.

Doğru sonuçlar elde etmek ve cildinize zarar vermemek için buharlı cilt bakımını haftada bir kez ve her seans 10 dakika olacak şekilde ayarlamak yararlı olacaktır.

Cilt Bakımı Yaparken Dikkat Edilecek Hususlar

Evde buharlı cilt bakımı yaparken en iyi şekilde yararlanmanıza yardımcı olacak bazı ipuçları ve püf noktaları şu şekilde olmalıdır.

Hazırlık sırasında;

 • Su: vücudunuza sıcak herhangi bir uygulama yapmadan önce su içmek iyi bir fikirdir, bu yüzden başlamadan önce biraz su için.
 • Temizleme: Yüzünüzü bir eksfoliyatör ile nazik bir temizleyici kullanarak yıkayınız, böylece cildiniz tüm faydaları almaya hazır hale gelir.

Buhar sırasında;

 • Gözlerini kapalı tut: Buhar sırasındagözlerinizi kapatmak daha rahat etmenizi sağlayacaktır. Böylece gözlerinizi tahriş etme riskiniz olmaz ve göz kapaklarınızın buharın avantajlarından yararlanmasına izin verebilirsiniz.
 • Yüzünü doğru mesafede tutun: buhar sağlayıcıya doğru mesafede olmak yanma riskini ortadan kaldırmakta ve bakımın daha yararlı olmasını sağlamaktadır. Doğru mesafe 20-30 cm’dir.
 • Yüz vapuru kullanırken talimatlara uyun: Talimat kitapçığını okuyun ve yüz buharınızı talimatlarda belirtildiği şekilde almaya özen gösterin.

Buhardan sonra;

 • Ilık suyla durulayın ve kurulayın: Cildiniz ekstra hassas olacaktır, bu nedenle bir havluyla ovalayarak tahriş etmemek için ılık suyla durulayıp kurulayın.
 • Nemlendirici bir krem ​​veya serum uygulayın: Nemlendiricilerin veya serumların etkileri buhardan sonra artmaktadır, bu nedenle besleyici bir şey kullanmak yararlı olacaktır.
 • Yüzüne masaj yapın: Rahatlatıcı bir yüz buharı yaptıktan sonra nazik bir yüz masajı yapmak yararlı olacaktır.

Buhar Banyosundan Sonra Kil Maskesi

Buhar Banyosundan Sonra Kil Maskesi

Buhar Banyosundan Sonra Kil Maskesi

Buhar Banyosundan sonra kil maskesi yapmak cildiniz için yararlı olacaktır. Cildini arındıran ve derinlemesine temizleyen kil maskesi cildi besler ve yatıştırır.

Cilde kolaylıkla uygulayabileceğiniz kil maskesi dakikalar içinde kirlere nüfuz eder, kuruduktan sonra ılık su ile durulanarak zahmetsizce cildinizi kirlerden arındırır. Hem kuru hem de yağlı ciltlere uygulanabilen maske ile cildini ölü hücrelerden arındırarak sağlıklı ve bakımlı bir görünüme kavuşabilirsin.

Buharlı Cilt Bakımı Yan Etkileri

Buharlı Cilt Bakımı Yan Etkileri

Buharlı Cilt Bakımı Yan Etkileri

 • Buhar banyosunun olumsuz etkileri arasında en sık karşılaşan durumlardan biri yukarıda da anlattığımız gibi cildin yanmasıdır. Buna karşı dikkatli olunmalıdır.
 • Kuru ve hassas cilde sahip olanlar buhar banyosundan kaçınmalıdırlar. Kuru ciltlerde yapısal olarak az miktarda nem bulunmaktadır. Bunun üzerine yapılan buhar banyosu cildin asit ve su oranını etkileyerek daha fazla kurumaya neden olmaktadır. Bazılarında egzamaya bile sebep olabilmektedir..
 • Buhar banyosunda kullanılabilen bazı yağlar kişilerin ciltlerine zarar verebilmektedir. Bu da cilde karşı reaksiyon gösterebilmektedir. Kullanılan yağın içerisinde alerjiye neden olabilecek maddeler hakkında bilgi sahibi olunmalıdır.
 • Rosacea (gül hastalığı) varsa, buharlı cilt bakımından uzak durmak gerekir. Çünkü buhar gül hastalığında kızarıklığa neden olan kan damarlarını genişletir.
 • Buhar cildi nemlendirse de kuru cildi ve egzaması olanların dikkat etmesi gerekir. Bu nedenle buhar seanslarını 2-3 dakika ile sınırlı tutmak yararlı olacaktır.

NOT: Buhar banyosu cilt sağlığı için önemli olmakla birlikte gevşemenin de harika bir yoludur. Ancak, iltihaplı bir cilt rahatsızlığınız varsa, önce doktorunuza danışınız daha sonra buhar banyosu yapınız.

 

 

Etiketler:

Bu Yazıyı Sosyal Medyada Paylaş

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz