Şerbetli Ramazan Tatlıları,Sütlü Tatlı Tarifleri

Şerbetli Ramazan Tatlıları,Sütlü Tatlı Tarifleri

Şerbetli Ramazan Tatlıları,Sütlü Tatlı Tarifleri

Her yıl Ramazan ayının gelmesiyle bayanları, özellikle anneleri heyecanlı ve mutlu bir telaş sarar. Aç karınla beklenen iftar sofraları ve birbirinden kıymetli misafirlere yapılacak yemekler ve birbirinden farklı tatlılar. Peki birçok yemek ve iftar sofralarının vazgeçilmezi içeceklerden sonra nasıl bir tatlı yapılabilir.

İftarda sütlü tatlılar kadar şerbetli ramazan tatlılar da sıkça tercih edilebilmektedir. Biz de bu yazımızda sizler için şerbetli ramazan tatlıları nelerdir bunlar hakkında ipuçları vereceğiz.

 

İlginizi Çekebilir:“Kıbrıs Tatlısı Tarifi,Kıbrıs Tatlısının Yapılışı” yazımızı inceleyin.

 

Tulumba Tatlısı

Tulumba Tatlısı

Tulumba Tatlısı

Tulumba tatlısı her daim tatlıcılarda bulunan ve milli tatlılarımızdan diyebileceğimiz bir lezzettir.  Kıtır kıtır ve lezzetli bir tatlı olmanın yanı sıra kolay yapılabilen tatlılardandır. Çocuklarında sevip tükettiği tulumba tatlısı evde yapımı kolay olan ve misafirlerinize ikram edebileceğiniz, oldukça da ekonomik bir tatlıdır.

Kemalpaşa Tatlısı

Kemalpaşa Tatlısı

Kemalpaşa Tatlısı, ilk olarak Osmanlıda Bursa’nın Mustafa Kemalpaşa ilçesinde, küçük süthanelere üretilmeye başlanan bir tatlı çeşididir. Bursa’dan tüm ülkeye yayılan Kemalpaşa tatlısı lezzetiyle de gönüllere girmiştir. Evde kendi malzemelerinizle kolayca yapabileceğiniz gibi hazır olarak alıp şerbetini dökerek de hazırlayabilirsiniz.

 Revani Tatlısı

 Revani Tatlısı Tarifi

Revani Tatlısı Tarifi

Revani yapmak için temel olarak yumurta irmik ve şeker gibi her evde bulunan ana malzemeler yeterli olacaktır. Şerbetli tatlılar denildiğinde ilk akla gelen ve mutfaklarımızdan uzun yıllardır yerini kaybetmeyen bir tatlıdır.

Şeker yerine bal eklenerek, yağı azaltılarak ve tam buğday unu kullanılarak çok daha sağlıklı ve lezzetli bir tatlı haline getirilebilir. Damakta bıraktığı lezzetinin yanı sıra hafif ve doyurucu olması da ayrıca önemlidir.

Şekerpare

Şekerpare Tarifi

Şekerpare Tarifi

Şekerpare Türk mutfağının vazgeçilmezlerinden olan bir tatlıdır. Gencinden yaşlısına, erkeğinden kadınına herkesin büyük bir iştahla tükettiği tatlıların başında gelmektedir. Adını duyduğunuzda bile ağzınızın sulanacağı ve ramazan sofralarını süsleyecek önemli şerbetli tatlılardan biridir. Şeker pare malzemesini temin ederek evde kolayca yapabilirsiniz.

Bülbülyuvası Tarifi

Bülbülyuvası Tarifi

Bülbülyuvası Tarifi

Bülbülyuvası Türk mutfağına ait şerbetli tatlılardan biridir. İsmini yuvarlak olması ve ortasında çukur olmasından almaktadır. Fırında kızartıldıktan sonra şerbeti ve fıstık serpilerek yapılan şerbetli tatlılardan biridir. Şerbetli tatlıların klasikleşmiş tatlarından biridir.

Evde yapabileceğiniz gibi hazır olarak ta tüm tatlıcılarda bulabilirsiniz. Temel olarak baklava yufkası büzüştürülür ve yapılır. Her evde bulunan un şeker ve kuru yemiş ile kolayca yapılabilir.

Şerbetli İrmik Tatlısı

Şerbetli İrmik Tatlısı

Şerbetli İrmik Tatlısı

İrmikli tatlılar, hafif olması nedeniyle diğer tatlılara göre daha fazla tercih edilen şerbetli tatlılardandır. İrmik ile sütlü ve şerbetli birçok tatlı çeşidi yapılabilmektedir. Ramazanda hafif bir şerbetli tatlı tercih ediyorsanız irmik tatlısı tamda size göre diyebiliriz. Yanında dondurma servis edilerek hem daha hafif olması sağlanır hem de uyumlu bir tat oluşacaktır. Kalorisi de diğer şerbetli tatlılara göre daha düşük ve yapımı oldukça kolaydır.

Kalburabastı Tatlısı

Kalburabastı Tatlısı

Kalburabastı Tatlısı

Kalburabastı tatlı tarifi, yapımı zor gibi görünse de doğru malzemeler ve elinizin alışmasıyla kolayca yapabileceğiniz tatlılardandır. Kısa sürede hazırlanabilmesi nedeniyle, aniden gelen misafirlere bile yapabileceğiniz bir şerbetli tatlıdır.

Bu nedenle şık görüntüsü ve muhteşem lezzeti nedeniyle ramazanda tercih edebileceğiniz şerbetli tatlılar arasına alabilirsiniz. Kıyır kıyır Kalburabastı lezzeti ile ağzınızı tatlandıracak bir tatlıdır.

 

İlginizi Çekebilir:“Tel Kadayıf Tarifi,Tel Kadayıf Nasıl Yapılır,Tel Kadayıf Kalorisi” yazımızı inceleyin.

 

Kadayıf Tarifi

Kadayıf Tarifi

Kadayıf Tarifi

Damak tadınıza uygun kadayıfı yapmak sizin ellerinizde, ister cevizli tel kadayıf, ister fıstıklı tel kadayıf yapabilirsiniz. Türkiye’de ve bölgemizde sıkça tüketilen tatlılardan biridir tel kadayıf. Lezzetinin yanında yapımı da oldukça kolay ve misafirlerinizin hayır diyemeyeceği bir tatlıdır.

Tel kadayıflı muhallebi tatlısı bu tatlının bir çeşididir. Sadece tel kadayıf, tereyağı ve ceviz içi ile kısa sürede çok lezzetli bir kadayıf hazırlayabilirsiniz.

Baklava Tarifi

Baklava Tarifi

Baklava Tarifi

Evde baklava yapma, özellikle bayram günlerinde yıllardır annelerimizin tercih ettiği en önemli tatlıdır. Baklava milli tatlımız dersek herhalde abartmış olmayız. Tatlı denildiğinde ilk akla gelen ve Gaziantep’in muhteşem lezzeti baklava Ramazan ayında da iftar sofralarınızı süsleyebilir.

Şerbetli ramazan tatlıları listenizin en başına alabileceğiniz bir lezzettir. Cevizlisini ve fıstıklısını yapabilirsiniz. Son zamanlarda ceviz ve fıstık fiyatları nedeniyle yer fıstığı ile de baklava yapan firmalar görülmüştür.

 Hatay Usulü Künefe

Hatay Usulü Künefe

Hatay Usulü Künefe

Hataya özgü şerbetli tatlıların en önemlilerinden biride hiç kuşkusuz künefedir. Künefe kadayıf ve tuzsuz peynir ile yapılan, yapımı da oldukça kolay bir tatlıdır. Kadayıfa benze de tat olarak çok farklı bir lezzettir.

Hatay tatlısı olmakla birlikte şuan ülkemizin dört bir köşesinde satılmaktadır. Kendine özgü tuzsuz peynir ile yapılabileceği gibi fıstık ile de yapılabilmektedir. Yine kendine has yöntemi ile ocakta döndürülerek pişirilir.

Karakuş Tatlısı

Karakuş tatlısı

Karakuş tatlısı

Adana denilince akla ilk gelen Adana kebabı olsa da aslında karakuş tatlısı da Adana’nın önemli yöresel lezzetlerinden biridir. Daha çok misafirlere yapılıp ikram edildiğinden misafir tatlısı olarak ta bilinen bir tatlıdır. Cevizli ve tarçınlı iç harcı kıtır kıtır hamuru ile muhteşem bir lezzet oluşturacaktır. Sizlerde karakuş tatlısını şerbetli ramazan tatlıları listenize alabilirsiniz.

Ekmek Kadayıfı Tarifi

Ekmek Kadayıfı Tarifi

Ekmek Kadayıfı Tarifi

Ekmek kadayıfı, Türk mutfağında yer alan ve Afyonkarahisar kökenli bir şerbetli tatlı çeşididir. Hazırlanan hamurun arasına, fıstık veya ceviz konularak hazırlanmaktadır. Daha sonra üzerine şerbet dökülerek pişirilir. Genel olarak üzerine kaymak veya dondurma konulup ikram edilir.

Ayrıca, kadayıf ve künefe tatlıları ile benzerlik taşımakta fakat kendine özgü lezzetiyle damakları süslemektedir. Yapımı biraz zahmetli olsa da lezzeti için değer

Kadayıf Dolması

Kadayıf Dolması

Kadayıf Dolması

Kadayıf dolması Erzurum yöresinin en önemli şerbetli tatlılarındandır. Kadayıf ve ceviz içi ile hazırlanmakta ve limonsuyu, nar suyu gibi meyve suları ile hazırlanan şerbeti ile lezzetine lezzet katmaktadır.

Kadayıfı sarması zor görünse de bolca deneyerek zamanla çok kısa sürelerde hazırlayabileceğiniz önemli bir şerbetli tatlıdır.  İftar sofranıza kadayıf dolmasını ekleyerek bayram havasına erkenden girebilirsiniz.

 Şambali Tatlısı

Şambali Tatlısı

Şambali Tatlısı

Şambaba tatlısı, şambali veya baba tatlısı olarak ta bilinen irmikli ve şerbetli tatlılardandır. Yoğurt, irmik, yumurta ve un ana malzemeleridir. Şambali tatlısı, Batı Anadolu’da en sevilen ve en popüler şerbetli tatlıların başında geliyor.

Çok ağır bir tatlı olmamakla birlikte tüm şerbetli tatlılarda olduğu gibi yüksek kalorili bir tatlı çeşididir. yapımı oldukça kolay bol malzemeli bir tatlı çeşididir.

 

Etiketler:

Bu Yazıyı Sosyal Medyada Paylaş

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz