Travazol Krem Nedir? Neye İyi Gelir?

Travazol Krem Nedir? Neye İyi Gelir?

Travazol Krem; cilt yüzeylerindeki ağır iltihaplı ve egzamalı mantar enfeksiyonlarının tedavisinde kullanılan bir kremdir. Yüzeysel mantar enfeksiyonların başlangıç ve ileri dönemlerinde kullanılabilir. Özellikle eller, ayaklar, parmak araları, kasık ve genital bölgede oluşan mantarlarda etkilidir.

Travazol krem etken madde olarak izokonazol nitrat ve diflukortolon valerat içermektedir.

İzokonazol nitrat; derinin yüzeysel mantar enfeksiyonlarının tedavisinde etkilidir. Birçok mikroba karşı etkili plmakla birlikte, dermatofitler, mayalar, maya benzeri mantarlar, küfler ve bulaşıcı bir deri hastalığı olan ve kırmızı, kahverengi lekelerle belirginleşen Erythrasma’ya neden olan organizmalara karşı etkilidir.

Diflukortolon Valerat; iltihabi ve alerjik deri hastalıklarında, iltihabı önler, kaşıntı, yanma ve sızı gibi şikayetlerin giderilmesinde etkilidir.

Travazol Krem Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Eğer İzokonazol nitrat’a  Diflukortolon valerat’a, ve ilacın içeriğinde bulunan diğer maddelerden birine alerji ve duyarlılığınız varsa doktorunuza danışmadan kullanmayınız. Suçiçeği hastalığınız, tedavi edilen Herpes virüsü kökenli bir hastalığınız (uçuk, zona gibi), tüberküloz hastalığı veya canlı virüs aşılarının (grip aşısı gibi) uygulanması sırasında bu ilacı kullanmayınız.

Eğer bu ilacı kullanmaya başladıktan sonra bakteri veya virüs enfeksiyonu belirtileri görülürse doktorunuza danışınız. Böylesi durumlarda doktorunuz uygun ilaç tedavisine başlamalıdır.

Yüze, koltukaltlarına veya kasık bölgesine uygulanması ve çocuklarda kullanımı sırasında yan etkilerinin artma riski daha yüksektir  bu bölgelerde kullanımı nedeniyle dikkatli olunmalıdır.

Travazol krem, yüz bölgesine uygulanacaksa göze temas etmesinden kaçınılmalıdır. Ayrıca daha önce glokom şikayetiniz olduysa doktorunuzu mutlaka bilgilendiriniz.

Sistemik kortikosteroidlerden bilindiği üzere kortikosteroidlerin kullanımı ile glokom görülebilmektedir. Buzun süreli ve yüksek dozda kullanımı ile görülebilmektedir.

Doktor tavsiyesi olmadan bu ilacı çocuklarda kullanmayınız. Çocuklar kortikosteroidlerin etkilerine karşı daha hassastırlar.

Travazol kullanırken ayrıca kıyafet ve çorapların kaynar su ile yıkanması mantarın vücudun diğer bölgelerine bulaşmasını önlemek için önemlidir.

Travazol Krem Nasıl Kullanılır?

Bu ilacı reçetede belirtilen veya doktorunuzun belittiği şekilde kullanınız. Travazol kremi doktorunuz tarafından size reçete edilenden daha fazla dozda veya daha uzun süre boyunca kullanmayınız. Reçetede belirtilen talimatlara mutlaka uyunuz.

Eğer tedavi ettiğiniz cilt rahatsızlığı ellerinizde değilse, Travazol Krem’i her uygulamanızdan önce ve sonra ellerinizi mutlaka yıkayınız. İlacı ilgili bölgeye ince bir film tabakası halinde uygulayınız ve cildinize hafif hareketlerle sürünüz. Enfeksiyonlu bölgenin bütünüyle kaplanmasına yetecek kadar ilaç uygulayınız. Fazla ilaç sürmekten kaçınınız.

Enfeksiyonlu bölge iyileşmeye başladığı zaman ilacı hemen kesmeyiniz. Doktorunuzun belirttiği süre kadar kullanmaya dikkat ediniz. Belirtilerin geçmesi enfeksiyonun tamamen geçtiği anlamına gelmez, belirtilen süre kadar kullanımı önemlidir.

Travazol Kremin Yan Etkileri Nelerdir?

Tüm ilaçlarda olduğu gibi, Travazol’ün içeriğinde bulunan maddelere duyarlı olan kişilerde de yan etkiler görülebilir. Kortikosteroid içeren preparatların geniş bir alana uygulanması veya uzun süreli kullanımı (4 haftayı aşan kullanımlar) sonucunda aşağıdaki yan etkiler oluşabilir:

  • Derinin incelmesi,
  • Kılcal damarların genişlemesi,
  • Deride şerit oluşumu,
  • Deride sivilcemsi değişiklikler ve kortikosteroidin resorbsiyonuna bağlı olarak sistemik etkiler.
  • Kıl kökü iltihabı (follikülit),
  • Deri üzerinde hipertrkoz olarak bilinen aşırı kıllanma,
  • Ağız çevresindeki deride iltihaplanma,
  • Deride renk değişikliği, döküntü, kaşıntı, yanma, kızarıklık veya deri üzerinde iltihaplı keseciklerin oluşması (veziküllenme) gibi lokal semptomlar,
  • Ciltte tahriş, kuruluk, deride yumuşama ve isilik görülebilir.
  • Gebeliğin son haftalarında Travazol uygulandığında, bebekte böbrek üstü bezinde gerileme görülebilir.

NOT! Eğer bu kullanma talimatında bahsi geçmeyen herhangi bir yan etki ile karşılaşırsanız, bir doktor veya bir eczacıya danışınız.

Travazol Kremin Hamilelerde Kullanımı

Hamile bayanlar ilacı kullanmadan önce mutlaka doktora veya eczacıya danışmalıdır. Hamile olduğunuzu veya olabileceğinizi doktorunuza bildirmeniz gerekmektedir zira doktorunuz ilacı reçete etmeden önce bu durumu dikkate alacaktır. Genel bir kural olarak hamileliğin ilk üç ayında kortikosteroid içeren ilaçların kullanılması sakıncalıdır. Özellikle geniş bir alana uygulaması ve uzun süreli kullanımından kaçınılmalıdır. Tedaviye başlandıktan sonra hamile olduğunuzu fark ederseniz hemen doktorunuza veya eczacınıza danışınız.

Emziren Annelerde Travazol Krem Kullanımı

Bebek emzirenlerin İlacı kullanmadan önce doktora veya eczacıya danışmaları önemlidir. Eğer enfeksiyonlu bölge göğüslerde ise küçük çocuk veya bebek emziriyorsanız TRAVAZOL’ü göğüslerinize uygulamayınız. Emzirdiğinizi mutlaka doktorunuza bildiriniz, doktorunuz bu durumu göz önünde bulundurarak en uygun ilacı yazacaktır. Emziren bayanların Travazol kremi geniş alana ve uzun süreli kullanmaları tavsiye edilmemektedir.

Travazol Krem Çocuklarda Kullanımı

Mantar problemi ve cilt enfeksiyolarında oldukça etkili bir krem olan Travazol, bebek pişiğinde de oldukça etkili bir kremdir. Doktorlar tarafından da pişikler için tavsiye edilmektedir. Yalnız çocuklarda ve bebeklerde doğru doz ve sürede kullanımına dikkat edilmelidir. Ayrıca 4 yaşından küçük çocuklarda 3 haftadan fazla kullanılmaması önerilmektedir. Ayrıca travazol pişik kremi olarakta kullanılmaktadır.

Travazol Krem Vajina İçine Sürülür mü?

Bayanların en çok merak ettiği konulardan biride travazol krem vajina içine sürülür mü? Sorusudur. Kaşıntılara iyi geldiği bilinen travazol krem bölgedeki mantar ve bakterilere iyi gelmekle birlikte, mantar ve bakteri oluşumunu da engeller. Vajinal tedavilerde kullanılan travazol krem, genital bölgeye temiz şekilde sürülerek uygulanır. Krem sürülürken hijyenik olmak ilacın olumlu etkilerini arttırmaktadır. Sabah akşam genital bölgeyi temiz tutmak, iç çamaşırları düzenli olarak değiştirmek ve kaynatmak, kullanım sonrasında da dikkat etmek gerekir.

Travazol Krem Yüze Sürülür mü?

Cildin birçok bölgesinde etkili olabilen travazol krem lekelerin tedavisinde, cildi yenileme özelliği nedeniyle kullanılır. Yüzde oluşan egzama ve iltihap durumlarına karşı ve sivilce tedavilerinde oldukça etkili olduğu bilinmektedir. Ciltteki lekeler için travazol krem kullanımı doktor tavsiyesi olmadan yapılmamalıdır. Sivilce ya da lekenin büyüklüğüne göre kremin dozu değişeceğinden doktor onayı ve reçete ile alınması uygundur.

Travazol Krem Ayak Mantarı Tedavisi

Bakteri ve mayalar sağlıklı olmayan koşullarda büyür ve çoğalırlar. Bu nedenle ayaklarda mantar oluşumu artarak devam eder. Ayak mantarı sorunu yaşayan kişilerde mantar bulaşıcı olduğundan travazol krem ayak mantarı kullanımı sonrası çorap giyimine ara verilebilir ya da çoraplar kaynatılabilir. Ayağın hava alması için özel ayakkabılar tercih edilebilir. Ayaklar hijyenik tutulmalı, her gün yıkanmalı ve kurutulmalıdır. Ayak mantarını engelleyen krem ayak mantarına bağlı sorunların iyileşmesine yardımcı olur.

Travazol Krem Kullananlar

Gonca91: Travazol kremi kullandım doktor günde 2 kere kuklan demişti ama ben ben rahat 5 kere kullandım her kullanımdan sonra sıcak suyla genital bölgeyi iyice yıkayıp kuruladiktan sonra 1 gün içinde bile geçiyo arkadaşım 1 hafta boyunca günde 2 kere kullandı anca geçti ben 1 günde geçirdim ve Allah’a binnnn şükür kurtuldum…

Cafecrown: bana bu kremi egzama için vermişti, yanlış vermiş olabilir doktor. Bende de sivilce  var 3-4 yıl aralıklarla ilaç kullandım verilebilecek 15-20 tane ilaç var, tahminim doktorum ya yanlış teşhis koydu ya da yanlış yazdı, tekrar bir başvur.

DavidLuizz: ben kullandım çok etkili bir hafta sonra etkisini gösteriyor ama ben mantar için kullanmıştım…

Tmaay: ben kullanıyorum egzama ve mantara da iyi geliyor sivilce için bilgim yok,

Etiketler:

Bu Yazıyı Sosyal Medyada Paylaş

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz