İbrahim Saraçoğlu Kabızlık ve Gaz Kürü

İbrahim Saraçoğlu Kabızlık ve Gaz Kürü

Şiddetli Kabızlık

Açlık, seyahat, ortam değişikliği, yanlış beslenme ve sakatlanma gibi durumlarda pek çok kişinin bağırsak faaliyetlerinde değişiklikler görülebiliyor. Bu saydığımız durumların dışında da ortaya çıkan ve uzun süren kabızlıklar görülebilmektedir. Bu durum ciddi sağlık sorunlarına neden olabildiği gibi yaşam kalitesini de olumsuz yönde etkilemektedir.

Kabızlık en sık görülen sağlık sorunlsrından biridir.  Hastalar genellikle haftada iki ya da daha az dışkılama, acılı ve sert gaita çıkarma, aşırı ıkınma, tam boşalamama hissi gibi şikayetlerden yakınmaktadır. Kabızlık tedavisinin başarılı olabilmesi için, nedenlerinin doğru tespit edilmesi önemlidir.

Kabızlık Şikayetlerini Azaltmak İçin Yapılması Gerekenler

Kabızlık şikayetleri insanların birçoğunun yaşadığı ve en çok şikayet edilen sağlık sorunlarından biridir. Peki kabızlık önlemek için ne yapmalıyız?

  • Kabızlık nedenlerinin doğru tanımlanması ve sınıflandırılması gerekmektedir. Bunun için uzman yardımı almak gerekebilir.
  • Doğru beslenme alışkanlıkları,
  • Kabızlığı ortadan kaldıracak diyet uygulamaları,
  • Kabızlığı önleyecek egzersizlerin uygulanması,
  • Posalı gıdaların tüketilmesi,
  • Bol su içmek (günde 2,5-3 lt),
  • Magnezyum bakımından zengin gıdaların tüketilmesi,
  • Günlük olarak kefir ve probiyotik tüketmek, kabızlığı önlemek için alabileceğiniz önemli tedbirlerdir.

Şiddetli Kabızlığa Ne İyi Gelir

Beslenme kültürü nedeniyle ülkemizde de kabızlık çok fazla görülmektedir. Ve kabızlık şikayeti yaşayanlar içerisinden doktora gitmeden de sorunu çözmek isteyenler bulunmaktadır. Peki şiddetli kabızlığa bitkisel çözüm var mıdır?

Portakal kabuğu kürü, şiddetli kabızlıklarda etkili bir kürdür. Şiddetli kabızlık en az 10-12 gün süren kabızlıklardır.  Şiddetli olmayan kabızlıklarda ise keçiboynuzu yemek yeterli olacaktır. Keçiboynuzunu kemirerek tüketmek kabızlığa iyi geldiği gibi tam tersi olan ishale de iyi gelmektedir.

Özellikle kabızlık şikayeti olanların sinameki otunu kullanmamalarını tavsiye ediyoruz. Zira sinameki otu bağırsak mukozasını kurutarak bağırsağın kayganlığını azaltır ve böylece kabızlık şikayeti daha da içinden çıkılamaz hale gelir.

Sinameki seyehat dolayısıyla ve nadiren oluşabilen kabızlıklarda kullanılabilir. Kronik ve şiddetli kabızlıklarda kullanılmamalıdır.

Malzemeler:

  • 7-8 adet portakal yaprağı,
  • 1 su bardağı klorsuz su,

Hazırlanışı:

Kaynamakta olan 1 su bardağı klorsuz su içerisine, 7-8 adet portakal yaprağı atıp, 10 dakika kısık ateşte kaynatıyoruz. Ocaktan alıp Ilımaya bırakıyoruz.

Uygulanışı:

Sabah kahvaltıdan en erken 1 saat sonra,  1 su bardağı hazırlanan kürü içiniz. Bu işlemi 4 gün ve günde bir defa uygulayınız. 4. Günden sonra kesiniz ve kabızlık devam ederse tekrar edebilirsiniz.

Etiketler:

Bu Yazıyı Sosyal Medyada Paylaş

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz