Prospan Bitkisel Şurup,Prospan Şurup Fiyatı

Prospan Bitkisel Şurup,Prospan Şurup Fiyatı

Prospan-Bitkisel-Şurup

Prospan-Bitkisel-Şurup

Öksürük özellikle son yıllarda dünyanın başının belası diyebileceğimiz bir komplikasyondur. Grip ve üst solunum yolu enfeksiyonlarında görülen belirtilerin başında gelmektedir. Son yıllarda çok uzun sürelerde devam etmekte ve biz yetişkinleri olduğu gibi çocukları da oldukça rahatsız etmektedir.

Öksürük, daha çok geceleri şiddetlenmekte, bebek ve çocuklarda ciddi uykusuzluk ve huzursuzluğa neden olmaktadır. Bununla birlikte öksürük şuruplarının yan etkileri de göz önüne alındığında ebeveynler olarak alternatif çözümler ve bitkisel tedavi seçeneklerine ilgi artmaktadır. Peki öksürüğe iyi gelen şeyler nelerdir? Öksürüğe iyi gelen meyveler nelerdir? Öksürüğe iyi gelen çay ve öksürüğe iyi gelen içecekler nelerdir?

Sevgili okurlar burada özellikle çocuklar için öksürüğe faydası olan ve fitoterapi uzmanları tarafından tavsiye edilen, bitkisel şurup özelliği taşıyan, prospan şurup hakkında bilgilendirmek istiyoruz.

Prospan Şurup İçerik

Prospan-Şurup-İçerik

Prospan-Şurup-İçerik

Prospan şurup içerik olarak, her 100 ml’de 0,7 g Hedera helix folium extresi içerir. Ayrıca koruyucu madde olarak potasyum sorbat içermektedir. Ayrıca içeriğinde, sitrik asit, ksantan sakızı, sorbitol çözeltisi, kiraz aroması ve su içermektedir.

Ürün % 30 etanol içermektedir. Bu nedenle çocuklarda kullanımı bazı uzmanlar tarafından tavsiye edilmemektedir. Fakat şu iyi bilinmelidir şuruptaki %30 alkol (etanol) içeriği sadece ekstraksiyon amaçlıdır. Yani bitki içeriğindeki etkin maddeyi alkol ile çözüp, daha sonra kurutma yoluyla etanolun uzaklaştırıldığı bir işlemdir. Bu yöntem ile zaten uçucu olan alkol tamamen uzaklaştırılmakta ya da hiçbir yan etki oluşturmayacak kadar düşük (%0.0000001) seviyelere indirilmektedir. Bu da birçok mayalı içecek ve yoğurtta da bulunan seviyelerdedir.

Prospan Şurup Nedir?

Balgamı sulandırıp atılmasını kolaylaştırmaktadır. Daralan bronşların genişlemesini sağlayarak rahat soluk almayı sağlamaktadır. En önemlisi ise öksürüğü giderir.

Prospan Şurup, kurutulmuş Hedera helix folium (Duvar sarmaşığı yaprağı) ekstresi içerir; ekstrenin içerdiği glikozit saponinlerin sekretolitik özelliklerinden dolayı, solunum yolu hastalıklarında terapötik etki göstermektedir. Prospan genel olarak öksürük giderici ve balgam söktürücü olarak bilinmektedir.

Kronik enflamatuar bronşiyal hastalıklarda hastaların yakınmalarını gidermek ve öksürüğün eşlik ettiği solunum sisteminin akut enflamasyonlarının tedavisine yardımcı olarak kullanılmaktadır

NOT: İnatçı yakınmalarda, nefes darlığı, ateş ya da pürülan veya kanlı balgam görülmesi halinde, prospan şurup kullanmak yerine derhal bir doktora danışılmalıdır.

Prospan Şurup Hamilelikte Kullanımı

Prospan Şurup Hamilelikte Kullanımı

Prospan Şurup Hamilelikte Kullanımı

Prospan şurup hamilelikte kullanımı ile ilgili gebe bayanlar tarafından sıkça sorular sorulmaktadır. Peki preparat gebelikte kullanılabilir mi? Prospan şurup ile ilgili gebelik ve emzirme sırasında güvenilirliğe ilişkin herhangi bir veri bulunmadığından ve yeteri kadar geri dönüşler olmadığından, bu hastalarda preparat ancak bir doktora ya da uzmana danışıldıktan sonra kullanılmalıdır.

Prospan Şurup Yan Etkileri

Prospan Şurup Yan Etkileri

Prospan Şurup Yan Etkileri

Bitki ekstresi içermesi nedeniyle Prospan Şurupta, kısmi olarak hafif bulanıklık ya da hafif tat değişiklikleri görülebilmektedir. Ancak bu yan etkilerin şurubun tedavi edici etkinliği üzerinde olumsuz bir etkisi yoktur. Eğer daha önceden doktorunuz tarafından bazı şekerlere karşı intoleransınız olduğu uzmanlar tarafından söylenmişse bu tıbbi ürünü almadan ve kullanmadan önce mutlaka doktorunuza danışınız.

Ayrıca prospan şurup içerisindeki, etken madde ve diğer maddelere karşı duyarlılığı olanlar, preparatı kullanmamalı ve mutlaka uzman yardımı almalıdır.

Konjenital fruktoz intoleransı olan hastalarda sağlık riski bulunmaktadır. Bu durumda, tedavi ancak bir uzman doktor yardımı alınarak kullanılmalıdır. Hedera helix içerikli bitkisel tıbbi ürün alınmasından sonra alerjik reaksiyonlar oluşabilir.

Duyarlı kişilerde nadir olarak gastrointestinal etkiler görülebilir. Ayrıca sorbitol içeriği nedeniyle laksatif etki görülebilir.

Prospan Şurup Kullanımı

Doktorunuz tarafından belirli bir doz belirlenmediği taktirde, aşağıdaki doz oranları dikkate alınarak kullanılmalıdır. 1 yaşından küçük bebeklerde uzmana danışılmadan kullanılmamalıdır.

1-5 yaşları arasındaki çocuklarda günde 3 kez 2,5 ml olacak şekilde kullanılmalıdır.

6-9 yaş aralığındaki çocuklar ve adolesanlar da, günde 3 kez 5 ml olacak şekilde kullanılmalıdır.

Yetişkinler de ise günde 3 kez 5-7,5 ml olacak şekilde kullanılmalıdır.

Ayrıca preparat kullanılmadan önce şurup iyice çalkalanmalıdır.

Prospan Şurup Fiyatı

Prospan Şurup Fiyatı

Prospan Şurup Fiyatı

Prospan şurup bitkisel bir şurup olduğundan reçetesiz olarak satılmaktadır. Hemen hemen tüm eczanelerde bulabileceğiniz bir üründür. Prospan şurup fiyatı eczanelerde 40 TL’dir. İnternet ortamından daha ucuza da bulabilmeniz mümkündür. Cimri.com da 33,90 TL’ye alabilmeniz mümkündür. Yapılan araştırmalar sonucunda prospan şurubun bronşiyolitik ve spazmolitik (düz kasların gevşemesi) etkinliği saptanmıştır.

Prospan Şurup Yorum

Prospan şurup kullananlar, acaba şurubun etkisinden memnun kalıyor mu? Şurup öksürüğü ne kadar sürede kesiyor ve kullanıcılar prospan hakkında ne düşünüyor gibi soruları düşünenler için çeşitli sitelerden kullanıcı yorumlarını sizler için araştırdık, bunlar;

R6: Ciğerim sökülesiye öksürürken yurt dışında asistanımın aldığı öksürük şurubu. Tadı üzüm suyuna benziyor fakat tamamen katkısız, %100 sarmaşık yaprağından yapılan alman icadı bir ilaçmış. Gerçekten tüm öksürük şuruplarını çöpe atın, bu sarmaşık yaprağı mucizevi bir şekilde öksürüğü kesiyor tamamen.

Shefucks: iki gündür ciğerlerimi elime almadıysam sebebi bu şuruptur. Şurup dediğime bakmayın ne tadı şurup gibi ne verdiği his, ılık bitki çayı içiyormuş gibi boğazdan kayıp gidiyor. Tadını ben çok sevdim tavsiye ederim.

3urakcolak: öksürüğü de kısa süre de tamamen kesiyor. Tadı da çok güzel, ben de öksürüğe karşı kullanayım dedim, şıp diye kesti, özellikle bebekleri olanlara tavsiye olunur.

Mericeyn: sabah kullanmaya başladığım, 3 gündür varlığını sürdüren gök gürültüsü gibi öksürüğümü 3 doz ile hafifleten mucizevi öksürük şurubudur.

Gulnar: ben büyük oğluma çok kullandım çok iyi bir şuruptur. Bebeğe de yeni verdi doktorumuz gönül rahatlığıyla kullanabilirsiniz.

Etiketler:

Bu Galeriyi Sosyal Medyada Paylaş

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz