Hibiskus Çayı, Hibiskus Çayı Faydaları Ve Zararları

Hibiskus Çayı, Hibiskus Çayı Faydaları Ve Zararları

Hibiskus-çayı-ne-işe-yarar

Hibiskus-çayı-ne-işe-yarar

Genelde Mekke Gülü olarak da bilinen Hibiskus bitkisi bir çok hastalığa şifa olurken zayıflama konusunda da oldukça etkilidir. Hibiskus çayı ne işe yarar diyorsanız sağlığa faydalarını ve zararlarını sizler için hazırladık.

Hibuskus, genellikle sıcak mevsimlerde yetişen güle benzer bir bitkidir. Hibiskus Orta ve Güney Amerika ile Karayip adalarında en çok yetiştirilen bitkidir. Fakat son günlerde seracılık yöntemi ile her yerde yetiştirilmeye başlamıştır.

Hibiskus içerik olarak magnezyum, malik asit, demir ve C vitamini bakımından oldukça zengindir. Rahatlatıcı özelliği ve bir çok hastalığa şifa olan özelliği sayesinde doğal antibiyotik olarak hibiskus çayı demlenerek tüketilmektedir.

Kolesterol hastalarının üzerinde denenerek 1 ay boyunca günde 2 bardak hibiskus çayı içenlerin , LDL (kötü kolesterol) ve trigliserit düzeylerinde önemli azalmalar görülmüş, HDL (iyi kolesterol) seviyesinde yükselme gözlenmiştir.

 

İlginizi Çekebilir:“Muşmula Çayı İle Zayıflama,Muşmulanın Faydaları,Muşmula Nedir,Muşmula Kalorisi” yazımızı inceleyin.

 

Hibiskus Çayı Nasıl Yapılır

Hibiskus-Çayı-Nasıl-Yapılır

Hibiskus-Çayı-Nasıl-Yapılır

Hibiskus çayı nasıl yapılır diye merak ediyorsanız sizler için bir çok tarif verdik.Kurutulmuş hibiskus bitkisinden elde edilen hibiskus çayı yapımı oldukça basittir.

Hibiskus Çayı Tarifi 1

Hibiskus-Çayı-Tarifi

Hibiskus-Çayı-Tarifi

1 tatlı kaşığı kuru hibiskus çayı bir bardak su içerisinde 6-8 dakika kaynayarak demlenir.Çayın rengi hafif kırmızı renk alınca süzerek sıcak veya soğuk içilir. Çay acı olduğu için tatlandırmak isterseniz içerisine bal                                                 ekleyebilirsiniz. Lezzetini artırmak için çay içerisine tarçın ve limon da ilave edebilirsiniz.

Çayın tadını kendi damak tadınıza göre ayarlamak tarçının yanında toz zencefil kullanarak da tatlandırabilirsiniz.

Hibiskus Çayı Tarifi 2

Hibiskus-Çayı-Yapımı

Hibiskus-Çayı-Yapımı

Bir avuç kurutulmuş hibiskus çiçeğini kaynamış suyun içerisine atın ve suyu birkaç dakika kaynatın. Süzüldükten sonra çayınız hazır hale gelir. Ekşimtırak tadından dolayı içemeyenler bal ya da şeker eklemesi yaparak tatlandırabilirler.

Hibiskus çayı nane, tarçın, zencefil gibi aromatik baharatlarla karıştırılarak sıcak veya soğuk olarak içilebilir. Çay demlendikten sonra içemeyenler için buz kalıbında dondurulup saklanabilir. Bu buz kalıpları meyve suyu, limonata gibi içeceklerin içerisine katılıp farklı tatlar edinilebilir.

Hibiskus Çayı Faydaları

Hibiskus-Çayı-Faydaları

Hibiskus-Çayı-Faydaları

 • Kan basıncını düşürerek kolesterolü dengede tutar.
 • Grip, nezle gibi bakteri sebepli hastalıkların tedavisinde kullanılır. Özellikle öksürüğü geçirmek için çok kullanılır.
 • Yemeklerden sonra içildiği zaman zayıflamaya yardımıc olur.
 • Kanserli hücrelerin yok olmasını ve karaciğer yağlanmasını yok eder.
 • Dikkat gücünü artırıp bağırsakları temizler.
 • Tansiyon dengesi sağlayıp, gut hastalığını iyileştirir.
 • C vitamini yönünden zengin olup, cldinizin yumuşak kalmasını sağlar.
 • En önemli özelliğinden birisi kilo vermeye destek vermesidir.

 

İlginizi Çekebilir:“ÇAY AĞACI YAĞI VE FAYDALARI” yazımızı inceleyin.

 

Hibiskus Çayı Zararları

Hibiskus Çayı Zararları

Hibiskus Çayı Zararları

 • Hibiskus çayının düşüğe sebep olabileceği tahminler arasında. Aynı zamanda aşırı miktarda tüketildiği zehirleyici bir etkisi olduğundan hamilelik döneminde kullanılmaz.
 • Emziren anneler ise hibiskus çayı tüketmeden önce doktor onayı almalıdırlar.Doktor tavsiyesi olmadan bitki çaylarının tüketilmesi sakıncalıdır.Çayın içeriğindeki maddelere karşı alerjiniz varsa alerjik reaksiyon gerçekleşebilir.
 • Östrojen seviyesini düşürücü etkisi vardır. Hormon ilaçları ile birlikte kesinlikle kullanılmamalıdır.
 • Aşırı miktarda tüketildiği takdirde baş dönmesi ve halüsinasyona sebep olabilir. Bu sebeple araba kullanmadan önce tüketilmemelidir.
 • Kalp hastalıkları bulunan hastaların kullandıkları ilaçlarla etkileşime girerek olumsuz sonuçlar doğurabilir.
 • Hibiskus çayı yüksek kan basıncını düşürmektedir; bu nedenle düşük kan basıncına sahip olan kişiler bu çaydan uzak durmalıdır.

Etiketler:

Bu Galeriyi Sosyal Medyada Paylaş

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz