Bamya Tohumu Nasıl Kullanılır, Bamya Tohumu Faydaları

Bamya Tohumu Nasıl Kullanılır, Bamya Tohumu Faydaları

Bamya Tohumu

Bamya Tohumu

Bamya tohumu, bamya içerisindeki siyah tohumlardır. Bamyanın doğru koşullar altında kurutulması ile elde edilmektedir. Bamya, amatör olarak ülkemizin bütün bölgelerinde, Ege, Akdeniz, Marmara ve iç Anadolu bölgelerinde ise ticari olarak üretilmektedir.

Ülkemizde bamya taze olarak, dondurularak, kurutularak, konserve ve salamura edilerek birçok şekilde kullanılmaktadır. Bamya tohumlarının yüksek oranda yağ içermesi ve bitkinin çok fazla miktarda tohumunun oluşması nedeniyle yağ bitkisi olarak kullanılması da araştırılmaktadır. Ülkemizdeki üretimi Ege ve Marmara bölgemizde çok yaygındır. Bu bölgelerde üretilen bamyalar konserve edilerek, dondurularak ve kurutularak değerlendirilmektedir.

Afrika kökenli olduğu ve Araplar sayesinde dünyaya yayıldığı düşünülen bamya ABD gibi bazı ülkelerde haşlanarak ve kızartılarak da tüketilmektedir. Kültür sebzelerinden olan bamya önemli bir diyet sebzesidir. Potasyum, B vitamini, folik asit, C vitamini ve kalsiyum açısından zengin bir besindir. Düşük kalorili ve diyet lifi açısından da zengindir.

Bamya ile birlikte son zamanlarda bamya tohumu da sağlığa olan yararları nedeniyle ön plana çıkmaya ve sıkça kullanılmaya başlanmıştır. İyi bir mineral, vitamin ve lif kaynağıdır. Birçok ülkede, besin değerleri nedeniyle, taze yaprakları, tomurcukları, çiçekleri, bakla, sapları ve tohumları da dahil olmak üzere bitkinin birçok yerinden faydalanılabilmekte, bu nedenle önemli bir ürün olarak kabul edilmektedir.

 

İlginizi Çekebilir:“Şaşırtan Limon Diyeti İle Haftada 5 Kilo Verme Nasıl Yapılır” yazımızı inceleyin.

 

Bamya Tohumu Faydaları

Bamya Tohumu Faydaları

Bamya Tohumu Faydaları

Son zamanlarda uzmanlar tarafından tavsiye edilen ve ön plana çıkan bamya tohumunun faydaları nelerdir. Kullanıcıların büyük çoğunluğu bamya tohumları neye iyi gelir sorusunun cevabını merak etmektedir. Birçok yararının olduğu bilinen bamya tohumunun en çok kullanıldığı ve yararlı olduğu alanlar şunlardır.

Bamya tohumu Kansere iyi gelir: Lectin bamya, fasulye, yer fıstığı ve tahıllarda bulunan bir protein türüdür. Bu proteinin bazı kanser tedavisi çalışmalarında kullanıldığı bilinmektedir. Ayrıca bamya da folat bulunmakta ve folatı yeterli olarak almayan insanlarda meme, rahim ağzı, pankreas, akciğer ve diğer kanserlere yakalanma riskinin daha yüksek olduğu yapılan çalışmalar ile gözlemlenmiştir.

Şeker hastalığı: fareler üzerinde yapılan bir araştırma sonucunda, diyabetli farelerde bamya kabuğu ve bamya tohumu karışımından oluşan bir toz yardımıyla şekerin ve yağ oranının düştüğü tespit edilmiştir. Ayrıca bamyanın içeriğinde, diyabetin önlenmesinde etkili olduğu bilinen prosiyanidin, kateşin, epikateşin ve kuersetin gibi antioksidanlar bulunuyor.

Kalp hastalıkları: uzmanlara göre yüksek lif içeriğine sahip besinlerin, kandaki kolesterol seviyelerini düşürdüğü gözlemlenmiştir. Yüksek lif içeren gıdaların kalp hastalıkları yanında felç, obezite ve diyabet riskini azalttığı da uzmanlar tarafından ifade edilmektedir.

Yetişkinlerin günde 33 gram lif alması gerekirken, 100 gr bamya da 3,2 gr lif bulunmaktadır.

Osteoporoz: bamya tohumları osteoporoz için ideal bir besindir. Bamya da bulunan K vitamini kemik sağlığı için önemli bir vitamindir. K vitamini kemiklerin kalsiyumu emmesine yardımcı olur. Yeterince K vitamini alan insanlarda kemikler daha güçlü ve kemik kırılmaları riski de bir o kadar azdır. Warfarin veya Coumadin gibi kan inceltici ilaçlar kullananları etkileyebilir uzmana danışmadan kullanılmamalıdır.

Hamilelik ve emzirme: bamya içerisinde bulunan folat(folik asit), hamilelikte fetal problemlerin önlenmesine yardımcı olmaktadır. Gebelikte folik asit eksikliği, düşüklere ve çocuğun yaşamının ileri evrelerinde sorunlara neden olabilmektedir. Ayrıca spina bifida hastalığında sebepler arasında folik asit eksikliği de belirtilmektedir. Yeterli folik asit alımının gebelik ve emzirme döneminde anne sağlığı için de önemli olduğu bilinmektedir.

Kolesterol: Yüksek oranda lif içeren ve antioksidan nitelikleri olan yiyeceklerin kolesterolü düşürdüğü bilinmektedir. Bu özellikleri nedeniyle şeker hastaları ve kalp hastaları için önerilmektedir. Bazı ABD kaynaklı sitelerde bamya tohumu ile yapılan çalışmalarda farelerin kolesterol seviyelerinin düştüğü ileri sürülmektedir.

Sindirim sistemi: Diyet lifi kabızlığın önlenmesine ve sağlıklı bir sindirim sisteminin korunmasına yardımcı olur. Yeterince lif alımında, kolorektal kanseri gelişme riski, almayanlara göre daha düşüktür. Asya tıbbında, tahrişe ve iltihaplı mide hastalıklarına karşı korumak için yiyeceklere bamya özü eklendiği bilinmektedir.

Kilo verme: günümüzde bayanların en önemli sorunlarından biride kilodur. Bu nedenle bamya tohumu zayıflatır mı? sorusu da merak edilmektedir. diyet lifi bakımından zengin bir besin olduğunu bilinmektedir. Diyetteki lif de iştahı azaltmaya yardımcı olur ve kilo kaybına neden olabilir. Ayrıca diyet liflerinin açlık hissini kestiği ve bu nedenle kilo vermeye yardımcı olduğu bilinmektedir.

Stres: fareler üzerinde yapılan çalışmalar sonucunda bamya tohumu özünün anti-stres özelliği olduğu gözlemlenmiştir. Bu özelliği sayesinde, diyabet, kalp hastalıkları, sindirim sistemi sorunları gibi birçok sorunun da önlenmesine yardımcı olabilmektedir.

Bamya Tohumunun Diğer yararları ise şöyledir:

 • Karaciğer ve böbrek hastalıklarına karşı koruyucu etkisi olduğu ifade edilmektedir.
 • İçeriğindeki vitamin ve mineraller sayesinde bağışıklık sistemini güçlendirdiği bilinmektedir.
 • Bamya tohumu diz ağrıları ve dizde sıvı kaybı gibi sorunları önlemektedir. Ayrıca bamya tohumu menisküs ve kireçlenme gibi dizle ilgili rahatsızlıkların tedavisinde kullanılan ve fitoterapik olarak önerilen bir besindir.
 • İçeriğindeki K vitamini nedeniyle kanın pıhtılaşmasına yardımcı olmaktadır.
 • Türk kahvesi gibi çekilip kavrulduktan sonra, kahve gibi pişirilip içilince astım ve bronşit gibi solunum sistemi hastalıklarında etkili olabilmektedir.

İbrahim Saraçoğlu Bamya Kürü

İbrahim Saraçoğlu Bamya Kürü

İbrahim Saraçoğlu Bamya Kürü

 

Bitkisel birçok önerisi ile çoğu insana yardımcı olmuş ve halen de yardımcı olmaktadır. Peki İbrahim Saraçoğlu bamya kürü neye iyi gelmektedir. Ayrıca bamya tohumu kürü tarifi nedir?

Arkadaşlar öncelikle İbrahim Saraçoğlu bamya tohumu kürü diye bir tarif bulunmamaktadır. Saraçoğlu hoca Bamya kürü tarifi vermekte ve yararlarını saymaktadır. Bamya kürü ise kan şekerinin düşürülmesi, kabızlık şikayetlerinin giderilmesi ve bağırsak florasında metan gazı çıkmasına neden olan bakterileri yok etmektedir. Böylece gaz şikayetleri ve şişkinlik giderilmiş olabilmektedir.

Bamya Kürü Tarifi

5-6 adet taze bamya dikine olacak şekilde ikiye bölünür. Her sabah 150 ml oda sıcaklığındaki klorsuz su içerisine eklenir ve akşam süzülerek içilir.

Bamya Tohumu Kürü Saraçoğlu

Arkadaşlar yukarıda da belirttiğimiz gibi Saraçoğlu bamya tohumu kürü tarifi yapmamıştır. Bamya kürü tarifi yapmıştır. Fakat bazı uzmanlar bamya tohumu kürü için şu tarifi vermişlerdir.

20 adet bamya tohumunu havanda toz haline getirin. 2 yemek kaşığı bal ve 2 tatlı kaşığı zeytinyağı ile macun kıvamına gelinceye kadar karıştırın ve karışımdan her gün 1 çay kaşığı tüketebilirsiniz.

Bamya Tohumunun Zararları

Bamya Tohumunun Zararları

Bamya Tohumunun Zararları

Yukarıda birçok faydasını saydığımız bamya ve bamya tohumunun zararları var mıdır? Bamya Tohumunun Zararları nelerdir? Diye merak edenlerin bu yazımızı mutlaka okumaları gerekir.

 • Bamya, bağırsak sorunu olan insanlarda ishal, gaz, kramp ve şişkinliğe neden olabilen bir çeşit karbonhidrat olan fruktanlar bakımından zengindir. Bu tarz şikayetleri olanların uzman yardımı alması gerekir.
 • Bamya oksalat bakımından da zengindir. Ve en çok görülen böbrek taşları kalsiyum oksalattan oluşmaktadır.
 • Bamya solanine adlı bir bileşik içerir. Solanin mide bulantısı, ishal, kusma, mide krampları, boğaz yanması, baş ağrısı ve baş dönmesi gibi belirtilere neden olabilir.
 • Bamya ve K vitamini bakımından yüksek olan diğer yiyecekler, warfarin veya Coumadin gibi kan inceltici ilaçlar kullananları etkileyebilir. Kan inceltici maddeler kanın beyne veya kalbe gitmesini engelleyebilecek zararlı kan pıhtılarını önlemek için kullanılır.

Bamya Tohumu Ekimi

Bamya Tohumu Ekimi

Bamya Tohumu Ekimi

Bamya ekimi,  sıcak iklimleri seven bamya, sıcak iklimlerde oldukça iyi gelişmekte ve yüksek verim vermektedir. Eğer istenirse 6-7 derece gibi düşük sıcaklıklara dayanıklı ve bu ısılarda da yetiştirilebilen bir sebzedir. Fakat düşük sıcaklıklarda verimi de düşük olabilir.

Bamya tohumu ekimi, genellikle ilkbahar, yaz ve sonbahar aylarında dikilmesi tavsiye edilir. Hasadın verimliliği için bamya tohumunun kalitesi çok önemlidir. Bamya tohumları dikilirken, 3-5 cm derinlikte, 25-30 cm aralıklı ve 70-80 cm hat sıraları olacak şekilde dikilmelidir. Tohum ve fide şeklindeki dikimlerde aralıklar aynı olmalıdır. Eğer kışın dikmek istiyorsanız serada da dikilebilir.

Her türlü toprakta yetişebilir. Çok fazla toprak seçici bir bitki değildir. Tohum ekimi sırasında nemli toprakları sevmez.

Bamya tohumlarını boş bir arazide çimlendirecekseniz çimlendirecek toprağı işlemeniz gerekir. İşlenmiş toprağa belirttiğimiz aralıklarla bamya tohumlarını yerleştiriniz. Üstünü ince elenmiş toprakla 2-3  cm kadar kapatınız. Toprak yüzeyini şeffaf bir naylonla kapatmanız yararlı olacaktır. Periyodik olarak toprağı fıs fıs yardımıyla nemlendiriniz. Çimlenme tahmini 10-12 gün sürecektir.

Bamya Tohumu Fiyatı

Bamya Tohumu Fiyatı

Bamya Tohumu Fiyatı

Bamya tohumu yararları, zararları ve ekimi gibi merak edilen diğer bir konu ise bamya tohumu fiyatı ne kadar olduğudur. Bamya tohumu sanıldığı gibi çok pahalı değil, zira 1 kg bamya tohumu çok uzun süre kullanılabilir. Bu nedenle kilo ile almak yerine bayatlamaması için 100’er gr şeklinde almak hem ekonomik olarak hem de taze olması nedeniyle daha yararlı olacaktır.

 • Arifoğlu bamya tohumu fiyat: 100 gr 13 TL
 • Japon bamya tohumu fiyatı: 100 gr 24,90 TL
 • Aktar diyarı bamya tohumu fiyatı: 1 kg 84,34 TL
 • Okra bamya tohumu fiyatı: 1 kg 134 TL

Toptan ve fazla alımlarda daha ucuza da bulmanız mümkündür. Bazı yerli markalarda 100 gramı 9-10 TL ye bulabilirsiniz.

 

Etiketler:

Bu Galeriyi Sosyal Medyada Paylaş

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz