Tacrolin Pomad Nedir, Tacrolin Pomad Kullanıcı Yorumları

Tacrolin Pomad Nedir, Tacrolin Pomad Kullanıcı Yorumları

Tacrolin Pomad Nedir

Tacrolin Pomad Nedir

Tacrolin Pomad,beyaz ila açık sarı pomad şeklindedir. TACROLİN, vidalı beyaz polietilen kapaklı, alüminyum tüplerde sunulmaktadır. Kutu içerisinde 30 g’lık bir adet tüp bulunmaktadır. TACROLİN’in etkin maddesi olan takrolimus monohidrat, bağışıklık tertip edici bir maddedir.

Tacrolin pomad nedir, topikal kortikosteroidler (kortizonlu-irinli ve diğer kimi vaziyetlerde kullanılan-ilaçlar) gibi ananesel rehabilitasyon metotlarına yeterince cevap vermeyen veya bunları tolere edemeyen erişkinlerdeki orta ila şiddetli atopik dermatitin (egzema) tedavisinde kullanılır.

Tedavinin 6. haftasına kadar, orta ila şiddetli atopik dermatit (egzema) tamamiyle veya hemen hemen tamamiyle temizlenirse ve şayet sık sık yanma yaşarsanız Tacrolin pomad haftada iki defa kullanarak, yanmanın yine oluşmasını önleyebilir ve yanmanın olmadığı vakit aralığını uzatabilirsiniz.

Atopik dermatit (egzema) vaziyetlerinde, derinin bağışıklık sisteminin aşırı tepkisi cilt inflamasyonuna (yangısına) neden olmaktadır Tacrolin pomad anormal bağışıklık sorununu düzeltir ve deri yangısını ve kaşıntıyı dindirir.

 

İlginizi Çekebilir:“Balaban Pomad Nedir, Balaban Pomad Kullanımı” yazımızı inceleyin.

 

Tacrolin Pomad Kullanmadan Önce Dikkat Edilmesi Gerekenler

Şayet takrolimusa veyahut TACROLİN’in muhtevanında bulunan rastgele başka bir maddeye ya damakrolid antibiyotiklere (örn. azitromisin, klaritromisin, eritromisin) karşı alerjiniz (aşırı duyarlılığınız) varsa Tacrolin pomad DİKKATLİ KULLANINIZ

Karaciğer yetmezliğiniz varsa Tacrolin pomad kullanmadan önce doktorunuzla konuşunuz.Şayet kötü huylu cilt urlarınız varsa ya da sebebi ne olursa olsun bağışıklık sisteminiz zayıfsa Tacrolin pomad kullanmadan önce doktorunuzla konuşunuz.

Netherton Belirtisi gibi kalıtsal cilt bariyer hastalığınız varsa veyahut yaygın eritrodermadan (yangılı kızarma ve tüm derinin soyulması) şikayetçiyseniz Tacrolin pomad kullanmadan önce doktorunuzla konuşunuz.Şayet şişmiş lenf nodülleriniz varsa, rehabilitasyonun başlangıcında doktorunuzu bilgilendirmelisiniz.

Şayet Tacrolin pomad rehabilitasyonu esnasında lenf nodülleriniz şişerse, doktorunuza müracaat ediniz.Şayet enfekte olmuş lezyonlarınız varsa pomadı enfekte olmuş lezyonlara uygulamayınız ve doktorunuza müracaat ediniz.Cildinizin görünüşünde rastgele bir farklılık fark ederseniz, doktorunuza haber veriniz.

Tacrolin pomad 16 yaşından küçük çocuklar için onaylanmamıştır. Bu nedenle bu yaş grubunda kullanılmamalıdır. Lütfen doktorunuza müracaat ediniz. TACROLİN ile rehabilitasyonun tesirleri, gelişen bağışıklık sistemi üzerinde çocuklarda, bilhassa küçük çocuklarda belirlenmemiştir.

TACROLİN’in uzun müddetli kullanımının güvenliliği bilinmemektedir. Takrolimus pomad kullanan kişilerin çok az bir bölümünde kötü huylu urlar (ör: cilt veyahut lenfoma) oluşmuştur.Ancak TACROLİN pomad rehabilitasyonu ile irtibatı gösterilmemiştir.

Cildin uzun müddet güneş ışığı veyahut solaryum gibi yapay güneş ışığına maruz kalmasından kaçınınız. Şayet TACROLİN kullandıktan sonra dışarıda vakit geçirecekseniz, güneş kremi kullanınız ya da cildinizi güneşten savunacak bol elbiseler giyiniz.

Ayrı olarak, doktorunuzdan diğer güneşten savunma yolları ile ilgili tavsiye isteyiniz. Şayet size ışık rehabilitasyonu önerildiyse, TACROLİN ile ışık rehabilitasyonunun bu arada uygulanmaması önerildiği için, doktorunuza Tacrolin pomad kullandığınızı söyleyiniz.

Şayet doktorunuz atopik dermatitinizin (egzema) temizlenmesi emeliyle haftada iki defa Tacrolin pomad kullanmanızı belirttiyse, vaziyetiniz kontrol altında olsa dahi, doktorunuz tarafından en az 12 ayda bir değerlendirilmelidir. Bu ikazlar, geçmişteki rastgele bir dönemde bile olsa sizin için geçerliyse lütfen doktorunuza müracaat ediniz.

 

Tacrolin Pomad Hamilelik Kullanımı

Tacrolin pomad kullanırken içki alınması derinin veya yüzün yanmasına veya kızarmasına ve sıcak hissedilmesine kapı aralayabilir.Gebeyseniz Tacrolin pomad kullanmayınız. Rehabilitasyonunuz esnasında gebe olduğunuzu fark ederseniz hemen doktorunuza veya eczacınıza müracaat ediniz. Emziriyorsanız Tacrolin pomad kullanmayınız.

 

Tacrolin Pomad Nasıl Kullanılır?

Tacrolin Pomad Kullanımı

Tacrolin Pomad Kullanımı

Tacrolin pomad her vakit doktorunuzun size söylediği gibi kullanınız. Emin olmadığınız vaziyetlerde doktorunuza veya eczacınıza müracaat ediniz.

Tacrolin pomad cildinizin etkilenmiş alanlarına ince bir tabaka olarak uygulayınız.Yüz, boyun ve dirsek ve dizlerin kıvrımlı yerleri dahil vücudun büyük bir bölümünde kullanılabilir.Pomadı ağız, burun ve göz içine uygulamaktan kaçınınız. Şayet Tacrolin pomad bu bölgelere temas ederse,silinmeli ve/veya suyla yıkanarak tamamıyla temizlenmelidir.

Banyo ya da duştan sonra Tacrolin pomad uygulamadan önce, cildinizin tamamen kuru olduğundan emin olunuz.

Tacrolin pomad erişkin hastalar (16 yaş ve üzeri) için iki değişik dozu bulunmaktadır; TACROLİN %0.03 pomad ve TACROLİN %0.1 pomad. Sizin için hangi dozun uygun olduğuna doktorunuz karar verecektir.

Ekseriyetle, tedaviye bir sabah ve bir akşam olmak üzere günde iki defa Tacrolin pomad ile başlanır ve egzema kaybolana kadar devam edilir. Egzemanızın vereceği yanıta bağlı olarak doktorunuz uygulama sıklığının azaltılmasına ya da daha düşük doz olan Tacrolin pomad %0.03 kullanılmasına karar verecektir.

Egzema kaybolana kadar cildinizin etkilenmiş her bölgesine tedaviyi uygulayınız. Ekseriyetle bir hafta içinde iyileşme görülmektedir. Şayet iki hafta sonra herhangi bir iyileşme görülmezse, diğer olası tedaviler ile ilgili doktorunuzla müzakerelisiniz. (2-16 yaş) çocuklar TACROLİN %0.03 pomad kullanmalıdır.

 

Tacrolin Pomad Yan Etkileri

Tüm ilaçlar gibi Tacrolin pomad muhtevasında bulunan maddelere duyarlı olan kişilerde yan etkiler olabilir.

Aşağıdakilerden herhangi birini fark ederseniz, hemen doktorunuza deklarasyonunuz veya size en yakın hastanenin acil bölümüne müracaatınız:

  • Rosacea (yüzde kızarıklık ve şişme) ve rosacea benzeri dermatit·
  • Döküntü, folikülit (irinli ya da enfekte olmuş kıl folikülleri)·
  •  Herpes virüsü enfeksiyonları (örn. uçuk, genelleşmiş Herpes simpleks enfeksiyonları)·
  • İltihaplı sivilce Kızarıklık (eritem), sıcaklık hissi, acı, cilt hassasiyetinin artması (bilhassa sıcağa ve soğuğa), derinin karıncalanması
  • Uygulandığı bölgede yanma hissi ve kaşıntı

Tacrolin Pomad Kullanıcı Yorumları

Kurumuş yaprak çatlamış toprak gibiyim..psikolojim bozuldu.belli belirsiz herseyi denemekten yoruldum.

Bora Mehmet Koparan: 2 ay 5 gün oldu 10 yıldır bende sizler gibiyim kullandığım ilaç tacrolın günde 2 defa kullanıyordum ayrıca 1 at olmaksızın haftanın 2 günü tacrolin ve dermative avucumda karıştırıp sürüyordum. ancak ilerleme var mı yokmu hiçbirşekilde anlayamıyorum acaba bu konuda tecrübesi olan var mıdır?

Tolga Akgun: Yogun vıtılıgosu olanlar var benım sadece yüz bölgemde çok şükür dıyeyım.4 senedır lekelerım benımle bırlıkte ,bu haldeyken maalesef devamlı makyaj yapmak zorunda kalıyorum.Bundan 4 sene evvel çok büyük acı yaşadık aılemızde-o zamandan berı var lekelerım.Bır eczacının tavsıyesı üzere Celerıtt kremı kullanmaya başladım.Eger 3 hafta ıcınde belırlı bır farklılık görürsem sıze tekrar yazacağım.

Perihan Eruysal: Bu hastalığı öğrenmeden önce arkadasımın tavsiyesiyle 10 seans kadar ozon tedavisi almiştim. sonrasinda alerji için bir cihaza bagladiılar beni çünkü vitiligo teşhisi koymadan birseyin alerji yapmış olabilceginden suphe ettiler. ogun ogrendimki yediden 70e bircok seye alerjim varmis kolojen eksik sindirim sistemi işlevi yeterszligi ve agir metal yuku cıktı. ancak vitiligo oldugunu soyleyip onlar bir dermatologa yolladılar beni, ve işte teşhisim kondu. sizinle burada kendim… Devamını Oku

Melek Eruysal: Merhaba arkadaşlar bu hastalık vücudumda 4 yıl önce çıkmaya başladı, doktorun ilk teşhisi güneş lekesi olsada aslında durumun öyle olmadığı belliydi, onlarca testin ardından patoloji’de resmi olarak vitiligo teşhisi kondu, sizden ricam beni bu konuda telkin etmeniz değil biz birbirimizi anlayacak insanlarız aynı hastalığa sahibiz. İnsanların garip bakışları arasından sıyrılıp sizin tecrübelerinizden yararlanmak istiyorum 🙂

Efe ÇELİK: Elbette azalabilir ama artsa bile morlinizi bozmayın dostlarım 16 yaşından beri vitiligo hastasıyım ve onunla yaşamayı öğrenmeniz gerektiğini unutmayın ve bence herşey kafamızda düşündükçe daha çok yayılıyormuş gibi geliyor bana

Seda Yörükoğlu: Son 2 yıldır sadece vitiligo ile değil ilaçlarının verdiği maddi yük ilede uğraşıyorum. işin dahada kötüsü bazen kafama takmayacağımı söylesemde kendi kendime kafama dahada çok takıyorum bir süre sonra. Lütfen aktardan cilde ucuz maliyetli olarak söyleyebileceğiniz birşey var mı? biliyorum batı bilimine uygun değil ama birçok doğu biliminden yarar sağlayan insanda var

Doğukan Tarakçı: Merhaba arkadaşlar küçük yaştan beri vitiligo hastasıyım bu hastalığı hayatım boyunca hiç önemsememeye çalıştım, tıpkı bir sivilce olarak baktım yani bu hastalığa, beni ben yapan şeylerden birtaneside bu hastalık oldu. bir eczanedeyken tanıştığım bir hanfendi bana assos pharma nın vitix adındaki tabletini tavsiye etti. Doktorumda deneyebileceğimi söyledi, ancak hala almadım aranızda kullananınız var mı? Şimdiden teşekkür ederim

Etiketler:

Bu Galeriyi Sosyal Medyada Paylaş

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz