Sipraktin Şurup Ne İşe Yarar, Sipraktin Şurup Fiyatı 2019

Sipraktin Şurup Ne İşe Yarar, Sipraktin Şurup Fiyatı 2019

Sipraktin Şurup Ne İşe Yarar

Sipraktin Şurup Ne İşe Yarar

Sipraktin şurup faydaları nelerdir? Hangi durumlarda kullanılır? Sorusu özellikle küçük çocuğu olan annelerin en çok merak ettiği konulardır. Sipraktin şurup alerji ilacıdır. Vücudunuzun alerjik bir reaksiyon sırasında oluşturduğu histamin’i bloke ederek çalışır. Aşağıdaki durumlarda kullanıldığında Sipraktin şurup etkileri görülebilmektedir.

  • Alerjik(alerjik rinit) ve ya alerjik olmayan(vazomotor rinit) burun akıntılarında kullanılır.
  • İlaç ve besin alımlarına bağlı, deri ve sindirim yolunda oluşan alerjik reaksiyonlar.
  • Kan ve plazma transfüzyonlarına bağlı alerjik reaksiyonlar.
  • Alerjen madde solunmasına bağlı alerjik reaksiyonlar.
  • Dermatografizm ve soğuk alerjileri
  • Ürtiker, egzama, alerjik deri hastalıkları, nörodermatit ve diğer kaşıntılı deri hastalıklarında endikedir.
  • Böcek, bitki ve deniz canlılarının teması ile oluşan alerjik deri reaksiyonları ve suçiçeği gibi hastalıklara bağlı kaşıntıların giderilmesinde kullanılmaktadır.
  • Ayrıca sulu gözler, sulu burun akıntıları, göz kaşıntıları, kurdeşen, hapşırma ve vücudun diğer bölgelerinde meydana gelen alerjinin semptomlarını hafifletmede kullanılan bir tür anti-histaminiktir.

Sipraktin Şurup Diğer Etkileri

Sevgili okurlar sipraktin son yıllarda birçok ebeveyn tarafından kullanılmakta ve sipraktin şurup faydaları merak edilmektedir. Huzursuz bebeği olan anneler, sipraktin şurup sakinleştirir mi? Uykusuz bebeği olan anneler, sipraktin şurup uyutur mu? İştahsız çocuğu olan anneler ise sipraktin şurup iştah açarmı? Gibi birçok soru ile karşımıza çıkmaktadır. Peki bu sorulanlar hakkında bilinen gerçekler nelerdir.

Öncelikle şu iyi bilinmelidir ki, sipraktin bir antihistaminik ilaçtır ve doktor tarafından önerilmedikçe kullanılmamalıdır.

Sipraktin şurup uyutur mu: Tüm anti-alerjik ilaçlar aynı zamanda uykuya dalmayı kolaylaştırmaktadır. Sipraktin vücutta serotonin(Serotonin, insanda mutluluk, canlılık ve zindelik hissi veren bir nörotransmitterdir. Eksikliğinde depresif, yorgun, sıkılgan bir ruh hali görülür. ) üretimini baskılamaktadır. Böylece bebeklerin uyumasını sağlayabilir.

Sipraktin şurup sakinleştirir mi: Sevgili okurlar hemen hemen tüm depresyon ilaçları aynı zamanda uyku hali de yapmaktadır. Fakat anti-histaminikler serotonin eksikliğine sebep olduğundan anlık olarak sakinleştirmekle birlikte uzun vadede depresif, yorgun ve sıkılgan bir ruh haline sebep olabilmektedir.

Sipraktin şurup kilo aldırırmı: Sevgili anneler sipraktin şurubun iştah açtığına dair herhangi bir çalışma ve bulgu yoktur. Fakat yan etki olarak iştah açtığı doktorlar tarafından ifade edilmektedir. Kullanan birçok ebeveyn de sipraktinin iştah açtığını belirtmektedir. Doktorunuzun önerisi olmadıkça bebek ve çocuklarda kullanılmamalıdır. Ayrıca yukarıdaki uyku ve sakinleştirici etkilerin birer yan etki olarak geliştiği de unutulmamalıdır.

Sipraktin Şurup Yan Etkileri

Değerli okurlar tüm ilaçların yan etkileri olabileceği unutulmamalıdır. Sipraktin şurup yan etkileri de okurlar tarafından sık sorulan sorulardan biridir. Her ne kadar alerji ilacı olarak kullanılsa da içeriğindeki etken maddeye alerji gelişme riski her zaman göz önünde bulundurulmalıdır. Peki sipraktin yan etkileri nelerdir?

  • Yaygın kaşıntı ve döküntüler,
  • Kol ve bacaklarda şişlikler,
  • Nefes darlığı, hırıltılı solunum,
  • Huzursuzluk, saldırgan tavırlar, sinirlilik, halüsilasyonlar ve uykusuzluk,
  • Gözde ağrı, bulanık veya çift görme,
  • Kulak çınlaması, baş dönmesi, çarpıntı ve hipotansiyon,
  • İshal, kabızlık ve bulantı-kusma
  • Deride ışığa karşı hassasiyet, döküntüler, şişlik, kaşıntı ve kızarıklıklar
  • İdrar yapmada zorluk ve sıklığında artış,
  • Kadınlarda erken adet görme
  • Burun kanaması ve kuruması, burun tıkanıklığı ve balgamda koyulaşma,
  • Ağız kuruluğu, sersemlik ve uyuklamalar,
  • İştahsızlık, iştah artışı veya iştah artışına bağlı kilo alma,

NOT! Yukarıda saydığımız yan etkilerin bazıları çok ciddi yan etkilerdir. Bu yan etkilerden herhangi birinin görülmesi halinde derhal doktora başvurulmalıdır.

Sipraktin Şurup Kullanımı

Sipraktin Şurup Kullanımı

Sipraktin Şurup Kullanımı

Sipraktin şurup 2 yaşın altındaki çocuklarda kullanımı önerilmemektedir. Yaşlı, zayıf, kuvvetsiz ve baş dönmesi olanlarda da kullanılması önerilmemektedir. Bununla birlikte;

2-6 yaş arası çocuklarda: günde 2 ya da 3 kez 1’er ölçek(2 mg) önerilmektedir. Toplam alınacak günlük doz 12 mg’ı aşmamalıdır. Yani günlük doz 0,25mg/kg olarak ayarlanmalıdır.

7-14 yaş arası çocuklarda: günde 2 ya da 3 kez 2’şer ölçek(4 mg) önerilmektedir. Toplam alınacak günlük doz 16 mg’ı aşmamalıdır. Yani günlük doz 0,25mg/kg olarak ayarlanmalıdır.

Yetişkinlerde kullanımı: Yetişkinler için günlük toplam doz 0.5 mg / kg / gün’ü aşmalıdır. Önerilen doz günde 3-4 kez, 2 ölçek (4 mg) olarak ayarlanmalıdır. Günde 3 kez 4 mg olarak başlanıp duruma göre 24 mg’a kadar arttırılabilir.

Sipraktin Şurup Fiyatı 2019

Değerli okurlar, ilaçların fiyatları eczaneye zamana göre değişebilmektedir. Sipraktin Şurup 2019 fiyatı 22.16 TL’dir. Bu fiyat Temmuz 2019 fiyatıdır. Aile hekiminize yazdırırsanız sadece 4 TL fark ödeyerek alabilirsiniz.

Sipraktin Şurup Reçetesiz Alınır Mı?

Arkadaşlar bazı yeşil reçeteli ilaçlar ve antibiyotikler reçetesiz alınamaz. Bununla birlikte birçok ilacı reçetesiz alabilirsiniz. Sipraktin şurup reçetesiz alınır mı diye soran arkadaşlar, herhangi bir eczaneden, reçetesiz olarak sipraktin ve diğer antihistaminik ilaçları alabilirler.

Sipraktin Şurup Kilo Aldırır Mı?

Sipraktin Şurup Kilo Aldırır Mı

Sipraktin Şurup Kilo Aldırır Mı

Değerli okurlar sipraktin deyince akla gelen diğer bir konu da sipraktin şurup kilo aldırır mı konusudur. Tabiî ki bu ilaç kilo aldırmak için üretilmemekle birlikte, iştah açıcı yan etkiler gösterebilmektedir. Böylece kilo alınabilir. Fakat tüm hastalarda aynı etki ve yan etkileri göstermesi beklenmemelidir. Kilo almak yerine kilo vermeniz de mümkün olabilir. Herkeste uyku yapabilir fakat herkese kilo aldırmaz.

Sipraktin Şurup Kullananlar

Gamze2127: arkadaşlar benim kızım uykuya geç yatıyordu buda bizi fena halde hırpalıyordu. Sipraktin önerdiler bende verdim günde iki ölçek dediler ben bir verdim evet gerçekten iştah açıyor ve yatırıyor. Ben bir hafta denedim uykuya alışsın diye evet biraz daha erken yatmaya başladı. Ve en önemlisi yemek yemeye başladı, ağzına bir şey tıkıştıramıyordum şimdi tıkıştırabiliyorum, yeni tatları asla tatmak istemezdi şimdi bakıyor tadına severek. Benim iştah problemim yoktu ama çorba ve mama tarzı şeyleri seviyordu onları yediriyordum şimdi yemeklerden de yemeye başladı. Yan etkisini sorarsanız ben bir şeyle karşılaşmadım zaten şimdide haftada iki kere veriyorum. Biraz daha toparlanana kadarda vercem.

Miskokulum: arkadaşlar yapmayın, prospektüsü okuyanlar bilir, feci yan etkileri var. Zaten asıl amaç iştah açma değil, iştah açması o ilacın yan etkilerinden biri. Genellikle dermatit ve egzeması olanlara kaşıntı gidermek için verilen bir ilaç. O ilaçla yiyecekse yemesin daha iyi.

Benzuzuy: arkadaşlar kullanabilirsiniz. Bu ilaç zaten alerji ilacı, bebekleriniz herhangi bir şeye karşı alerjisi olsa yine bu ilacı kullanacaklar. Ama yarım ölçek deneyin, herkese faydası olacak diye bir şey yok zaten. Her ilaç herkeste farklı etki gösterir. Ben de oğluma günaşırı yarım ölçek kullanıyorum. Hem iştahını açıyor hem de uyutuyor. Benim oğlum gündüzleri sadece yarım saat uyuyor. Verdiğimde ise sabah ve öğleden sonra 2 saat uyuyor

Ysfmir: bende kızıma iştah için kullanmıştım gerçekten işe yarıyor uykuda yapıyor ama bizde kötü bir şey olmuştu kızım geceleri halüsinasyonlar görüp, ağlamaya başlamıştı, bende bıraktım bir daha vermedim öyle süreklide vermemiştim, 3-4 gün içinde böyle olmuştu, fakat ciddi biçimde iştah açtığı doğru.

Aciz: kızım 10 aylık, anne sütünü 5 aylıkken bıraktı, hep iştahsız ve huzursuzdu, çok zor dönemler atlattım, bazen delirecek gibi oluyorum sinirlerim yıprandı tabi Allah’ın bize vermiş olduğu bu meyvelere en güzel şekilde bakmak görevimiz. Sipraktin şurubu bir kaç aydır kullanıyorum çok memnunum bununla birlikte kilo almaya da başladı ecrin. Uykusu da düzene girdi zorla yedirmekten kurtuldum kendi ağzını açıyor artık şükür. Tavsiye ederim bir kaç hafta denemelisiniz birkaç günle etkisini göstermiyor. Sipraktinin zaten yan etkisi uykudur. Başka da hiç bir yan etkisi yok…

 

Etiketler:

Bu Galeriyi Sosyal Medyada Paylaş

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz