Saçkıran Nedir, Saçkıran Sebepleri, Saçkıran Sarımsak Kürü

Saçkıran Nedir, Saçkıran Sebepleri, Saçkıran Sarımsak Kürü

Saçkıran-Nedir

Saçkıran-Nedir

Saçkıran nedir, saç bölgesinde veyahut sakal bölgesinde yuvarlak para gibi saç dökülmesiyle gerçekleşen bir vaziyettir. Saç kıran oldukça yaygındır. Saç kıran sanıldığı gibi zor bir hastalık değildir. Saçkıran cildimize bulaşan ve hızla dağılan bir tür mantarın neden olduğu bir saç hastalığıdır. Saçkıran nedir? Saç kıran hangi doktor bakar? Saçkıran bulaşıcı mıdır? Belirtileri nelerdir? Nasıl rehabilitasyon edilir?

Saçkıran veyahut tıbbi isimiyle alopesi areata bir kişinin saçının ya da kaş, kirpik, sakal gibi diğer tüylerinin kısa bir müddet içinde yerel olarak aniden dökülmesi ile karakterize bir hastalıktır. Kafa cildinde ortaya çıktığında yuvarlak ya da oval şekilli dışarıdan kolayca görülebilen saçsız alanlarla kendini gösterir. Bir müddet sonra saçsız alanlarda tekrar saç çıkar veyahut yeni lezyonlar gelişir.

 

İlginizi Çekebilir:“Sakal Ekimi,Bıyık Ekimi,Sakal Ekimi Fiyatları Ve Kullanıcı Yorumları” yazımızı inceleyin.

 

Saçkıran Sebepleri

Saçkıran-Sebepleri

Saçkıran-Sebepleri

Saçkıran hastalığının nedeni net olarak bilinmemektedir. Otoimmün hastalıklar, vücudun kendi hücre ve dokularını yabancı olarak tanıması ile ortaya çıkar. Netice olarak da bağışıklık sistemi kişinin kendi hücrelerine saldırır. Saçkıranda da bağışıklık hücreleri saç köklerine saldırarak saçın uzamasını durdurur ve saç dökülmesine yol açar.

 

Saçkıran Belirtileri

Saçkıran-Belirtileri

Saçkıran-Belirtileri

Saçkıran belirtileri karakteristiktir ve saçlı ciltte bir veyahut ansızın fazla düzgün, oval ve tüysüz bölgelerle kendini gösterir. Etkilenen bölgedeki cilt sıhhatlidir ve ciltte iltihabi vaziyet mevzubahis değildir.

Saç dökülmesi çoğunlukla kafa cildinde başlar. Ancak kirpik, kaş, koltuk altı, sakal ve kasık tüyleri dahil her türlü saçlı cilt saçkırandan etkilenebilir ve tırnak yapısında farklıklar olabilir. Muayenehane görünüm değişkendir ve kişiden kişiye farklılık gösterir. Hastalığın seyiri öngörülemez ve bazen kronik olarak tekrarlayan yapıdadır.

Hastalık esnasında spontane iyileşme, stabilizasyon veya seyirde kötüleşme olabilir. Kel bölgede saç tekrar çıktığında, genellikle ilk önce pigmentsiz başka bir deyişle beyazdır.

 

Saçkıran Sarımsak Kürü Tedavisi

Saçkıran-Sarımsak-Kürü-Tedavisi

Saçkıran-Sarımsak-Kürü-Tedavisi

Saçkıran Sarımsak Kürü Tedavisi için ilk olarak ihtiyacımız olan mutfakların olmazsa olmazı sarımsak olup, pazarda, manavda her yerde kolayca bulabilirsiniz. Sarımsağı ortasından keserek saplı bölümü kullanacağız. Zira sapından tutarak kolayca uygulanabilir. Kesik olan bölümü saçkıran neticesi dökülme oluşan cilde tahriş olana kadar sürüyoruz. Sarımsak asitli olması hasebiyle biraz canınızı yakabilir.

Tedaviye Ne Kadar Devam Edilmeli?

1-2 Günde bir tekrarlamanız şart olan bu işlem için en az 2 ay bıkmadan devam faktörüz gerekir. Bilhassa akşamları haneye geldiğinizde uygulamanız önerilir. Tabi ki ister istemez kokuya kapı aralayacaktır.

Sarımsak Saçkırana Tesiri Nedir?

Burada yapılmak istenen damarların genişletilmesi ve kan akışının hızlandırılmasıdır. Aynı şekilde kıl köklerininde uyarılmasını sağlayan sarımsak bunu ilmi maddeler ile yapmak istediğinizde ise Procain ve Capsaicin maddesi ilaçlarda kullanılmaktadır. Tabi ki her vakit sarımsak yada bu maddeler tek başına yeterli değildir.

Sarımsak Şampuanı, Yağı, Losyonu İşe Yarar mı?

Rehabilitasyonda kullanmamız şart olan tek şey yediğimiz sarımsak olup, bunun dışında sarımsak şampuanı, sarımsak losyonu, sarımsak yağı vs hiç birisi tesirli olmayacaktır.

Saçkıran Şampuanı İşe Yarar mı?

Gözlemlediğim kadarıyla saçkıran şampuanı olarak satılan bir takım ürünler bulunmaktadır. Ürün ayrıntınına baktığınızda sarımsak şampuanı olarak sunulmakta olup, daha fazla alaka çekici olması için Sarımsak kelimesi yerine onun İngilizcesi olan Garlex kullanılmaktadır. Şampuanlar saçkıran için tesirli değildir.

Parasal sıkıntısı olmayan, bitkisel rehabilitasyon ile zaman kaybetmek istemeyen dolaysız olarak SADBE tedavisine başlayabilir. Saçkıran problemi yaşayan insanlarda %98 tesirli olmaktadır.

 

Saçkıran Ne Kadar Sürede Geçer

SADBE’nin üreticisi Hair Pharma yaptığı yazılı izahta ürünü kullananların 1 ile 6 ay arasında meseleden kurtulacağını belirtmektedir. Tabii ki bu vaziyet kişiden kişiye değişmektedir. Sizde hali hazırda saçkıran kapı aralayan meseleler devam ediyorsa bırakın iyileşmeyi meselenin tekrarladığı veyahut yaygınlaştığını görürsünüz.

O nedenle tedaviye başlamadan önce kesinlikle stres, sıkıntı, keder, moral bozukluğu ve kaygı gibi bağışıklık sistemine zarar veren meselelerden sıyrılmış olmanız gerekir. Bunu kendiniz ya da etrafınızdan, psikologlardan yardım alarak yapabilirsiniz.

 

İlginizi Çekebilir:“İncelen Saçlar İçin Öneriler,Sağlıksız Saçları Onaran Bakımlar” yazımızı inceleyin.

 

Saçkıran İçin Hangi Doktora Gidilir

Saçkıran-İçin-Hangi-Doktora-Gidilir

Saçkıran-İçin-Hangi-Doktora-Gidilir

Saçkıran rehabilitasyonu, cilt hastalıkları uzmanı tarafından tasarılanır. Rehabilitasyonda emel hastalığın ilerlemesini durdurmak ve belirtilerin şiddetini azaltmaktır. Hafif derecede ve erken evredeki olaylardan bazılarında rastgele bir rehabilitasyona gereksinim olmadan saçlar kendiliğinden tekrar çıkar.

 

Saçkıran Kortizon İğne Tedavisi

Saçkıran Kortizon İğne Tedavisi rehabilitasyonu iki şekilde uygulanmakta olup, iğne yolu muvaffakiyet sıralamasında ikinci sırayı almaktadır. Kortizon kremi ile yapılan uygulamaya göre daha başarılı olan Kortizon İğnesi ne yazık ki SADBE (Squarik Asit Di Butil Ester) maddesi kadar tesirli değildir.  Diğer saçkıran rehabilitasyonu yolları olan Sarımsak, Kimyevi Maddelerle Tahriş ve Mezoterapi yollarına göre hiç kuşkusuz daha tesirlidir.

Saçkıran Kortizon Markaları

İğne rehabilitasyonunda depo başka bir deyişle uzun müddet tesirli kortizonlar (diprospan, depo medrol vs) kullanılır. Diğer kortizonlar ( steroid olarak ta adlandırılır) 6-12 saat tesirliyken depo kortizonlar uygulandıktan sonraki 15 gün süresince tesirini sürdürür. Depo olmayanlara tek üstünlüğü sıkça enjeksiyon gerektirmemesidir.

 

Saçkıranda Kortizon İğnesi Nasıl Uygulanır?

Uzun tesirli kortizon çok ince iğne yardımıyla saçın döküldüğü alana küçük noktalar şeklinde enjekte edilir. Toplamda 1 ampul yapılır, dökülme alanının yaygınlığına göre gerekirse ilaç sulandırılarak yapılır. Bu işlem alanında uzmanlar tarafından yapılması gerekmekte olup, sakın hanede kendiniz yapmaya kalkmayın.

 

Enjeksiyon Kafada Ağrı Yaparmı?

Kafa cildi diğer vücut bölgesindeki ciltten daha sert olduğu için ağrılı bir uygulamadır. Ancak 15 günde bir yapılması sayesinde kabul edilebilirdir. Erişkinlerde acı mesele olmasa da çocuklar tepki gösterebilir.

 

Başarı Oranı Nedir?

Değişik kaynaklar % 60 ile % 90 lar düzeyinde kabul edilebilir düzeyde rehabilitasyon ettiğini yazmaktadır. Burada kabul edilebilir başarı eskisi kadar sık çıkmasa da kozmetik olarak büyük oranda iyileşmeyi dile getirmektedir. Genel vasatiye bakıldığında % 80-85 ler düzeyinde bir tedavi başarısı olduğu söylenebilir.

 

Saçkıran Kortizon Yan Tesirleri Nelerdir?

Kortizonların tüm yan tesirleri burada da geçerlidir. Uzun süre kullanımına bağlı kilo alma, tansiyon yükselmesi gibi çok sayıda yan tesir diğer steroidlerin yan etkilerine mukayese et daha az görülse de daha seyrektir. Asıl yan tesiri enjeksiyon yerinde görülür. Cildin incelmesine (atrofi) bağlı olarak çökme olabilir ve enjeksiyon yeri çukur kalabilir.

 

Saçkıran Bulaşıcı Mı

Saçkıran-Bulaşıcı Mı

Saçkıran-Bulaşıcı Mı

Sıhhat meselesi yaşayan insanlar aslında bizi üzmesi gerekirken ne yazık ki korkutmaktadır. Yaşadığımız korkuların başında karşımızdaki insanın hastalığının bulaşıcı olup, olmadığıdır. Aynı şekilde saçkıran içinde merak edilen hususlardan biri olan saçkıran bulaşıcılık netlikle yoktur.

Başka bir deyişle saçkıran olan insan eşiniz dahi olsa size netlikle bulaşmaz. Bu korku ile yaşamak karşınızdaki insanı ne yazık ki rahatsız edecek ve üzecektir. Kişi üzüldüğü ve kafaya stratejisi içinde ne yazık ki saçkıran probleminden kurtulması zorlaşacaktır. Oysaki bizim yapmamız şart olan ona moral istikametinden yardımcı olmaktır. Bu şekilde meselesi aşmasını kolaylaştırırsınız.

 

Saçkıran İlaçları Nelerdir

Saçkıran-İlaçları-Nelerdir

Saçkıran-İlaçları-Nelerdir

Doktorlar saçkıranda kortizon dediğimiz kortikosteroidleri yazarlar genelde, bunlar saç cildine sürülen pomat, losyon krem olabildiği gibi kortizon iğnesi de olabiliyor. Saçkıran için majistral ilaçlarda hazırlatılabiliyor.

Ayrı olarak rehabilitasyonun cevap vermediği vaziyette puva rehabilitasyonu,sadbe, diphencyprone (dpcp), ditranol, minoxidil gibi metotlara müracaat ederler.Steroid kremler ve saçlı cilt uygulamaları: Kel alanlara, çoğunlukla günde iki sefer, hudutlu bir müddet için sürülerek uygulanır.

Lokal steroid enjeksiyonları: Kafa cildinde ve kaşlarda uygulanır ve saç kaybının küçük yamalar şeklinde olanlarında en tesirli rehabilitasyon yaklaşımı olduğu söylenmektedir.

Steroid tabletler: Steroid tabletlerinin yüksek dozu saçların yine büyümesini sağlayabilir, ancak rehabilitasyon sonlandırıldığında alopesi çoğu zaman tekrarlar.

Ditranol krem: Bu krem psoriasis olarak adlandırılan başka bir cilt hastalığının rehabilitasyonunda kullanılır, derinin irritasyonuna neden olur ve bazen kel alanlara uygulandığında saç büyümesini uyarır.

Kontakt duyarlandırıcı rehabilitasyonu: Hastada kimyevi bir madde ile alerji oluşturmayı kapsar (ekseriyetle difensipron(DPCP) veya SADBE olarak adlandırılan kimyeviler ) ve kel alana bu kimyevinin çok düşük konsantrasyonu uygulanır, ekseriyetle haftada bir sefer uygulama hafif derecede inflamasyonu devam ettirmeye yeter.

Ultraviyole ışık rehabilitasyonu: Burada alınan bir tablet veya uygulanan bir krem ile cilt ışığa hassas hale getirilir, sonra kel alanlar haftada iki veya üç sefer, birkaç ay süresince ultraviyole ışığa maruz bırakılır.

Minoksidil losyon: Kel alanlara uygulama saç büyümesine kozmetik olarak yararlı olmakla birlikte bir takım hastalara yardımcı olabilir.

 

Saçkıran Bitkisel İlaçlar

Saçkıran-Bitkisel-İlaçlar

Saçkıran-Bitkisel-İlaçlar

Elma Sirkesi

Elma sirkesi de tabii anti fungal özellikleriyle çeşitli cilt meselelerinin rehabilitasyonunda kullanılır. Mantar enfeksiyonunda da tesirlidir. Malzemeler: Elma sirkesi, pamuk veyahut bir el havlusu Uygulanışı: Saçkırandan etkilenen cilt alanları öncelikle iyice temizlenir ve iyice kurulanır.

Daha sonra biraz elma sirkesi pamuk ya da el havlusu yardımı ile uygulanır. Şayet elma sirkesi ciltte tahrişe ve kaşıntıya kapı aralıyorsa kesinlikle suyla karıştırılarak kullanılmalıdır. Bir müddet bekletilir ve su ile durulanır. Uygulama 3 hafta süresince her gün 3 ya da 4 defa yapılabilir.

Aloe vera

Malzemeler: Aloe Vera yaprakları Uygulanışı: Aloe vera yaprağı içerisindeki jel kesilerek çıkarılır. Daha sonra etkilenen alana masaj yaparak uygulanır. Takriben 20 dakika kadar alanda bekletilir ve su ile durulanır.

Hindistan Cevizi Yağı

Mantar enfeksiyonunda ve saçkıran rehabilitasyonunda hindistan cevizi yağı da kullanılabilir. Anit viral özellikleri vardır. Malzemeler: Saf hindistan cevizi yağı  Uygulanışı: Yalnızca biraz hindistan cevizi yağı direk saçkıran oluşan bölgeye uygulanır. Birkaç dakika kadar alana hafifçe baskı yapılarak masaj yapılır. Uygulama günde 3 ya da 4 kez yapılabilir. 1 hafta boyunca her gün yapılması önerilir.

Tuz Rehabilitasyonu

Tuz, yaraların iyileşmesini hızlandırırken bu arada cildin enfekte olmasını engeller. Bir kase sıcak suyun içerisine yarım fincan tuz ilave edir. Karıştırılır ve etkilenen bölgeye uygulanır. Takriben 15 ya da 20 dakika kadar ciltte bekletildikten sonra durulanır. Tuz yerine deniz tuzu da kullanılabilir. Alternatif olarak bir çorba kaşığı tuz ve 2 yemek kaşığı sirke karıştırılır.

Limon Otu

Limon doğal antibakteriyel ve antiseptik özellikleri ile bilinir. Mantar lezyonların azaltılmasını sağlar ve dağılmasını engeller. Malzemeler: Limon otu yaprakları, ayran Uygulanışı: Limon otu yaprakları ezilir. Hemen peşinden içerisine ayran ilave edir. Karıştırılıp hamur haline getirilir. Daha sonra mantar nedeni ile saç dökülmesi yaşanan alana uygulanır. Takriben 20 ya da 30 dakika kadar bekletilir. Daha sonra ılık su ile durulanır.

Greyfurt Karışımı

Malzemeler: 4 ya da 5 damla greyfurt tohumu özü, 3 çorba kaşığı ılık su  Uygulanışı: Ilık su ile greyfurt çekirdeği özü karıştırıldıktan sonra saçkıran oluşan alana pamuk yardımı ile uygulanır. Bu uygulama da günde 2 ya da 3 kez düzenli olarak yapılabilir.

 

Sadbe Saçkıran İlacı Kullananlar

Sadbe-Saçkıran-İlacı-Kullananlar

Sadbe-Saçkıran-İlacı-Kullananlar

 • saçkıran için bizzat deneyip sonuçlarını yazacağım 70 tl’lik ilaç. pahalı olunca alıp almamak arasında çok gittim geldim. doktor yanında prednolda verdi. kendi sitelerindeki tanıtımda “kortizonlu ilaçlarla tedavide yan etkiler var, bunda yok” anlamında şeyler yazıyor aslında ama du bakalım.
 • sarımsak sürmek hastaların yarısında başarılı olmaktadır bu nedenle tedavide başarı oranı %50 olup, bunun dışında kortizonlu merhemler, minoxidil, procapil gibi maddelerin başarısı da bundan biraz fazladır. kortizon iğnesiyle tedavinin başarısı farklı kaynaklarda % 70-85 arasında verilmektedir ancak kortizonun yan etkileri de tedirginlik verir. tüm bu tedavi yöntemleri sebebe yönelik değil daha çok deneme yanılma tedavisi olup, uygulanıp sonuç beklenir. bir nevi şansınız varsa gibi bir durumdur. yani asıl sorun olan vücudun köke zarar veren maddelerin oluşumunu veya köke zararını engellemezler.
 • sadbe sonuca yönelik tedavi sunar diğer saçkıran tedavilerine farkı direkt sorunu engellemeye yönelik olup, tedavide başarı oranı ise %98’dir. aynı zamanda hiç bir yan etkisi olmayıp, saçkıran, sakal kıran gibi tüm bölgelerde güvenle kullanılır.
 • saçkiran konusunda bugün 70tl bayilip aldığım, pekte umudum olmayan ilaç.
  deneyip göreceğiz.
 • sarımsakla beraber kullanıldığında kesinlikle işe yarayan saç kıran ilacı. 1,5 yıl sonra her dokunduğumda sinirimi bozan saçlarımın arasındaki o boşlukta yeniden saç çıkmasını sağlamıştır. saçkıran sorunu olanlara tavsiyedir.

 

Saçkıran İlacı Majistral

Doktorlar tarafından reçete edilen eczanelerde hazırlanan majistral saçkıran ilaç tarifleri ise şunlar.

 • Asetik Asit (galasiyal acetic acid)   3 gr
 • Kloral Hidrat                                      6 gr
 • Dietil Eter                                           37 gr
 • İçki                                                       54 gr

Bu majistral yöntemdeki galasiyal acetic acid bildiğimiz asetik asitin saf hali, fakat %3 kullanılmış, başka bir deyişle sirkeden dahi daha az, kloral hidrat kuvvetli bir madde aslında bir uyutucu ilaçmış, ama mukoza üzerinde tesirliymiş, bu da esasen dış cildi inceltmek için kullanılmış olabilir.

Eter %37kullanılmış, eter uyuşturucu anestezik bir madde. Saçkıran araştırmalarım neticesi oluşan şahsi kanım bunun saçkıranda kuvvetli bir tesiri olmayacağı istikametinde.

 

Saçkıran İlacı Saç Çıkarır Mı?

Saçkıran İlacı Saç Çıkarır Mı

Saçkıran İlacı Saç Çıkarır Mı

Saç kayıpları düşünülemez, öngörülemez bir seyir izleyebilir. Bir takım olaylarda hastalık seyri yavaş ilerler ve saç kayıp alanını onaracak denli saç kökü sağlam kalabiliyor. Bir takım olaylarda ise hastalık seyri çok hızlı ve şiddetli olabiliyor. Ancak rehabilitasyona erken başlanır ve enflamatuar hadise saç köküne kalıcı hasar vermeden önlenebilirse, o vakit saçlar tekrar uzar ve çıkarlar. Bu yüzden erken tanı ve rehabilitasyon çok ehemmiyetli.

Saç folikülleri veyahut saç kökleri kalıcı hasar gördüyse saçlarımız bir daha yerine gelmez ve saç dökülen alandan tekrar saç çıkması için yapılacak tek şey saç ekimidir. (Bir takım tür saç kıranlarda saç ekimi yapılmamalı zira ekilen saçlar da devam eden saç kırandan etkilenip kalıcı hasarla dökülebilir). Saçlı ciltte kızarıklık, yanma, hassasiyet vs gibi semptomlar savsaklar ve rehabilitasyon edilemezse kalıcı saç kayıpları görülebiliyor.

 

Etiketler:

Bu Galeriyi Sosyal Medyada Paylaş

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz