Resimli Tuvalet Eğitimi, Tuvalet Eğitimine Nasıl Başlanmalı

3 Günde Tuvalet Eğitimi Nasıl Verilir?

Çocuğuma tuvalet eğitimini nasıl vermeliyim diye soran anne babaların karşısına bir çok tuvalet eğitimi metodu çıkar. Bu tekniklerden biri de 3 günde tuvalet eğitimidir. Sadece 3 günde çocuğu tuvalete alıştıran teknik anne babalar için kolay ve pratik bir metottur. Çocuğum tuvalete gitmek istemiyor diyen anne babalar için 3 günde tuvalet eğitimi nasıl verilir,Resimli Tuvalet Eğitimi, Tuvalet Eğitimine Nasıl Başlanmalı sorusunun cevabını ve diğer merak edilen detayları bir araya getirdik.

Resimli Tuvalet Eğitimi

Resimli Tuvalet Eğitimi

 1.Gün Yapılması Gerekenler

Tuvalet Eğitimi 1.Gün

Tuvalet Eğitimi 1.Gün

– Çocuğunuzu her vakitki gibi giydirin ancak bez kullanmayın.

– Çocuğunuza bezinin ona hoşça kal dediğini söyleyin. Artık bez kullanmak zorunda olmadığını belirtin. Çocuğunuz bezsiz olmanın rahat ve mutluluk verici bir şey olduğunu anlayacaktır.

– Çocuğunuza kahvaltıda lif açısından zengin gıdalar verin. Yanında ekstra su içmesini sağlayın. Bu şekilde mesanesi tez dolacaktır.

– Çocuğunuza tuvalete alıştırmak için kullandığınız lazımlığı gösterin. Tuvaleti geldiğinde anne babasına haber vermesini söyleyin. Sadece lazımlığa tuvalet yapması gerektiğini açıklama edin.

– Hane dışına çıkmadan günlük rutininize devam edin. Bırakın çocuğunuzun hayatı günlük akışında devam etsin. Bu sırada gözünüzü çocuğunuzdan ayırmayın ve tuvaletinin geldiğini gösteren işaretleri takip edin.

– Eğer çocuğunuzun yüzünde tuvalete gitmek istediğine ile ilgili bir ifade yakalarsanız onu hızlıca lazımlığının olduğu yere götürün. İlk günlerde kullanım ve ulaşım açısından kolaylık için lazımlığı çocuğun odasına koyabilirsiniz. Ayrı olarak ilk günlerden itibaren lazımlığı banyoya koymak da çocuğun tuvaletini nerede yapması gerektiği konusundaki bilgiyi pekiştirmek açısından faydalı olabilecektir. Tuvalet sonrası temizlik için de banyoyu tercih etmek anne babalar için pratik bir seçimdir.

– Çocuğunuz tuvaletini yapacak gibi hissediyorsa onu lazımlığa oturtun ve kakasını yapabileceğini söyleyin. Tuvalette oturması gerektiğini belirtin.

– Çocuğunuzu cesaretlendirmek için yanına bir sandalye çekerek, yanınızda olduğunuzu söyleyebilirsiniz.

– Çocuğunuz lazımlığa tuvaletini yaptığında onu övmeyi unutmayın. Doğru olanın bu olduğunu söyleyin.

– Çocuğunuz lazımlığın dışına taşırdığında ona önemli değil demek yerine sakince ve anlayışlı bir şekilde çiş ve kakanın her zaman lazımlığın içerisine yapılması gerektiğini, bunu yapabileceğini, isterse yeniden deneyimini söyleyin.

– Özellikle 2 yaş üstü çocuklarda anne ve babanın aynı mesajı vermesinin çocuk üstünde daha tesirli olduğunu unutmayın. Hem anne hem de baba olarak tuvalet eğitimine katkı sağlayın.

– Tuvalet sonrasında kişisel temizliğini yapın ve temizliğin bu şekilde yapılması gerektiğini belirtin.

– Tuvalet sonrası pantolonunu kendisinin giymesini isteyin. Yardıma ihtiyacı varsa yardım edin.

– Gece uykuya dalmadan önce onu yine lazımlığa götürün ve tuvaletini yapabileceğini söyleyin.

– Gece müddetince tuvalet eğitimine devam etmek için uzmanlar, alarm kurmanızı ve belli aralıklarla çocuğu tuvalete götürmenizi öneriyor. Bu durum zorlayıcı olsa da bu metotla çocuğunuz mesanesini kontrol etkenin önemini öğrenecektir.

– Gece için yapılacak tuvalet eğitimi, gün içerisindeki tuvalet eğitimine göre daha uzun sürebilir. Eğer çocuğunuzun gece tuvalete kalkmak konusunda çok küçük olduğunu düşünüyorsanız gündüz eğitimine odaklanıp, bir süre daha geceleri bez bağlayabilirsiniz.

 

 2.Gün Yapılması Gerekenler

Tuvalet Eğitimi 2.Gün

Tuvalet Eğitimi 2.Gün

– İlk gün yaptıklarınızı tekrar edin.

– Kahvaltıdan sonra tuvaletini yapan çocuğunuzu bez bağlamadan dışarı çıkarın. Çocuğunuz bezsiz dışarı çıktığında ilk önce rahatsızlık hissedebilir. Ona bezsiz dışarı çıkmanın normal bir şey olduğunu, tuvaleti geldiğinde size söyleyebileceğini söyleyin.

– Haneden çok fazla uzaklaşmayın. Yakındaki bir parka gidebilir ya da bahçeye çıkabilirsiniz. Çocuğunuz tuvaleti geldiğini söylediğinde haneye dönün ve yine lazımlığı kullanın.

– Bir takım vaziyetlerde yanınıza taşınabilir bir lazımlık alabilirsiniz. Bu vaziyette ıslak mendil, peçete ve temiz çamaşır taşımayı unutmayın.

– İkinci gün ile birlikte çocuğunuzu, şahsi temizlik ile ilgili yeniden bilgilendirin. Eğer yapabilecek kabiliyetlere sahipse kendisinin yapması için yol gösterin.

 

 3.Gün Yapılması Gerekenler

Resimlerle-Tuvalet-Eğitimi

Resimlerle-Tuvalet-Eğitimi

– Bu gün ilk günden itibaren yaptıklarınızı adım adım tekrarlayın.

– Bu kez dışarıda daha uzun vakit geçirebileceğiniz bir etkinlik tasarılayın. Haneden uzun müddet uzak kalmak çocuğunuzun tuvaletini kontrol etmek ile ilgili kendine güvenini artıracaktır. Bu müddette çocuğunuza çişi ve kakası geldiğinde netlikle lazımlığa gitmesi gerektiğini birkaç sefer hatırladın.

  1.  gün ile beraber çocuğunuz tuvalet konusunda büyük adımlar atmış olacaktır. Bazen oyun sever ve hareketli bir çocuğu lazımlıkta oturtmak büyük bir mücadele gerektirse de kısa sürede çocukların tuvalete alıştıkları gözlenmektedir. Ayrı olarak önümüzdeki birkaç hafta bazı unutkanlıklar ve küçük kazalar yaşanabilir. Önemli olan çocuğu suçlamadan tuvalet eğitimine devam etmektir.

 

3 Gün Tuvalet Eğitimi İşe Yaramazsa Yapılacaklar

Tuvalet Eğitimine Nasıl Başlanmalı

Tuvalet Eğitimine Nasıl Başlanmalı

Çocuğunuzun neden lazımlığı kullanmak istemediğini anlamaya çalışın. Lazımlığı rahat değil mi? Lazımlığı koyduğunuz yeri istemiyor mu? Bu soruları çocuğunuza sorabilirsiniz. Çocuğunuza biraz zaman tanıyın, bir sonraki hafta yeniden deneyin.  Eğer üç hafta süresince deneyim edip neticeye ulaşamazsanız bir ay sonra yeninden tecrübe edebilirsiniz. Çocuğunuz eğer tuvalet eğitimini anlamayacak yaşta ve beceride ise çocuğunuzun birkaç ay daha büyümesini bekleyerek tuvalet eğitimini tecrübe edebilirsiniz.

Etiketler:

Bu Galeriyi Sosyal Medyada Paylaş

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz